Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Středověcí tyrani: Vilém Bastard

Středověk bývá často považován za mimořádně krutou a barbarskou dobu. Dnes už víme, že to nebyla tak úplně pravda. Mnohé země pod správou schopných šlechticů a panovníků vzkvétaly. Přesto existovali vládci, kteří se zapsali do dějin i svými strašlivými činy. Jedním z nich je Vilém Bastard, později lichotivěji zvaný Dobyvatel.

Vilém se narodil jako syn normanského knížete Roberta, potomka vikingských dobyvatelů, a jeho milenky, koželuhovy dcery Herlevy. Vikingská krev zřejmě udělala své a ještě víc situace, do které se Vilém dostal po smrti svého otce na pouti do Palestiny a náhlém úmrtí bratra; dlouhá léta svého dětství a dospívání strávil bojem s vlastní šlechtou o moc. Aristokraté nechtěli uznat jeho nástupnictví zkažené „špinavou“ krví. Dva nejodbojnější lordové jej dokonce nazvali „degenerovaným bastardem“, čehož posléze velmi litovali. Vilém srovnal se zemí jejich hrady a tvrdou rukou uchopil vládu v Normandii. Ve svých devatenácti letech měl konečně domácí záležitosti vyřízené a mohl se poohlédnout po manželce. Zvolená Matylda, drobná dcera flanderského hraběte, se sice nechtěla vdát za bastarda, ale když ji Vilém podle legendy ztloukl, na manželství přistoupila.

Ambicióznímu vévodovi ovšem Normandie nestačila; Anglie byla blízko a slabá, se stárnoucím panovníkem bez nástupce. Vilém s ním udržoval víc než přátelské styky a mnohokrát naznačil svůj zájem o anglický trůn. Není úplně jasné, jestli mu král Edvard Vyznavač následnictví slíbil nebo ho naopak na smrtelné posteli zaručil mocnému anglosaskému šlechtici Godwinovi, ale Vilém své nároky hodlal podpořit silou. Roku 1066 se vylodil na anglickém pobřeží s armádou složenou především ze skvěle vyzbrojené normanské jízdy a ve slavné bitvě u Hastingsu Godwinovo vojsko zničil.

Pravé peklo však nastalo teprve při podrobování Anglie. Přestože ani předtím nebyl Vilém právě příkladem milosrdného vládce, jeho postup na severu země šokoval i největší podporovatele. Vévoda v žádném případě neměl zájem o kompromis se šlechtici podporujícími svého mrtvého konkurenta; okamžitě začal s konfiskacemi půdy, kterou přiděloval svým příbuzným nebo samotné koruně. A nejen to. Na severu rozpoutal akci, kteří mnozí historici označili za první cílenou genocidu v anglických dějinách.

Severní Anglie byla vždycky problematická oblast; po několik staletí zde vládli samostatní panovníci a byl tu také významný vikingský vliv. Sever Anglie byl – a je – nedostupný a mnohem odtrženější od děje na kontinentu. Místní šlechta nikdy neměla ráda cizí zásahy a proti Vilémovi se bouřila víc než ostatní. Proto musela být potrestána. Vévodovi muži se na sever vydali s jediným úkolem: zpustošit všechno. Vesnice nebyly jen vypáleny, ale také vyvražděny včetně žen a dětí. Zapalovali sklady obilí a zabíjeli dobytek, aby ti, co uprchli, neměli co jíst. Solili také půdu pro zničení veškeré budoucí úrody na léta dopředu. Přicházející zima měla zahubit ty, kteří přežili. Kanibalismus se stal běžnou součástí přežívání. Orderic Vitalis, normanský kronikář, popsal, že zahynulo víc než sto tisíc lidí hladem při tomto strašlivém postupu.

Mnohokrát jsem chválil Viléma v této knize, píše Orderic, ale o tomto strašlivém masakru nemohu říci dobrého slova. Bůh jej potrestá.

Nebylo kronikáře sebevíce nakloněného vévodovi, který by omlouval jeho postup. Vilém se tak stal jedním z nejkrutějších vládců anglických dějin a také jedním z prvních, kteří používali systematickou genocidu vzpurných oblastí na evropském kontinentu. Dobyvatel zemřel na svém trůně a v dalších letech vlády už nikdy podobný krok neučinil. Nebylo ani potřeba; sever byl podrobený. Terorem hrůzným i pro otrlé oči středověkého člověka.

 

Máte tipy na další středověké tyrany? Přidejte se na oficiální facebookové stránce a napište mi je. Podívejte se také na autorský web, kde najdete vše o mých historických románech nebo středověké pohádce pro děti.

Autor: František Kalenda | neděle 13.1.2013 20:41 | karma článku: 16,77 | přečteno: 1195x
  • Další články autora

František Kalenda

Smrtonosné cestování

Cestování nepřináší jen krásné fotky, odpočinek a radostné zážitky. Vzhledem k událostem na mé poslední výpravě jsem se rozhodl, že sestavím malou sbírku toho, co se může stát i vám. Nebo spíš nemusí. Na základě vlastních zkušeností.

17.3.2013 v 21:49 | Karma: 13,11 | Přečteno: 735x | Diskuse| Ostatní

František Kalenda

(A)historičtí vikingové

Několik hodin před uvedením druhé epizody jsem se rozhodl s vámi podělit o dojmy z pilotního dílu nového seriálu ze středověku VIKINGS.

10.3.2013 v 20:42 | Karma: 9,51 | Přečteno: 653x | Diskuse| Ostatní

František Kalenda

Když Turci šířili v Evropě mír

Recenze nejdražšího tureckého filmu v historii,Fetih 1453, z roku 2012. Jak se turečtí filmaři zhostili období dobytí Konstantinopole? A proč film odhaluje tureckou společnost a politiku jinak, než by si asi sám přál?

10.3.2013 v 11:00 | Karma: 23,49 | Přečteno: 1324x | Diskuse| Ostatní

František Kalenda

Porto očima spisovatele: Fotoreport

Sérii článků o Portugalsku začínám vlastními fotoreporty z míst, které mě nejvíce inspirovaly. Další fotografie najdete na mé oficiální facebookové stránce. Brzy čekejte podrobnější články k jednotlivým místům.

3.3.2013 v 21:44 | Karma: 10,47 | Přečteno: 369x | Diskuse| Ostatní

František Kalenda

Mlčenlivé věže: Smrt po íránsku

Stejně jako zná málo lidí staré perské náboženství, zoroastrismus, málo z nich zná i specifický způsob pohřbů jejich fascinující starodávnou komunitou: na vrchol věží. Rozhodl jsem se ho tedy představit blíž.

24.1.2013 v 8:00 | Karma: 12,77 | Přečteno: 677x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Vlci ve francouzském zooparku zaútočili na běžkyni, je ve vážném stavu

24. června 2024  8:23

Šestatřicetiletou ženu napadli v zooparku u Paříže tři vlci. Pokousali ji na krku, zádech a na...

Slunečno vydrží až do poloviny týdne, tropické teploty padnou v pátek

24. června 2024  6:25

V pondělí a v úterý bude slunečno, odpoledne může přechodně přibývat mraků, srážky se ale Česku...

Vyzývám Čínu, aby uznala realitu. Prezident Tchaj-wanu navrhuje jednání

24. června 2024  6:16

Podle tchajwanského prezidenta Williama Laje Čína nemá právo postihovat obyvatele ostrova nebo...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 64
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1689x
*1990. Začínající spisovatel a končící student historie na UK, překladatel, vášnivý turista.
Autor historické detektivky DESPOTA (knižně 2011, můžete zdarma stáhnout na www.despota.info), historického románu ORDÁL (vydal Vyšehrad, X/2012 - vice informací o knize najdete na stránkách www.ordal.cz) a pohádky na pokračování pro zlobivé děti KOCOUR, PES A SIROTEK (na stránkách autora) včetně rozhlasové verze v mp3).