Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

(A)historičtí vikingové

Několik hodin před uvedením druhé epizody jsem se rozhodl s vámi podělit o dojmy z pilotního dílu nového seriálu ze středověku VIKINGS.

Když jsem se na svých oblíbených serverech doslechl o ambicích History Channel vytvořit dobrodružný seriál s vikingskou tématikou ve stylu produkce HBO, přišla na mě hrůza. S produkcí History Channel jsem se setkal několikrát a vždycky jsem ho posměšně nazýval „ten kanál o mimozemšťanech“. Možná to není fér, snad jsem byl zaslepený a perly mi unikaly. Ale nebyla to každopádně pro Vikingy v mých očích ideální startovní pozice.

Přesto jsem podlehl zvědavosti, možná i touze po krvi – tedy ve smyslu krve televizního seriálu, jenž od první epizody rozcupuji na kousky. Jenže běda, Odin se rozhodl jinak.

Je to zvláštní. Z logiky věci bych nic od Vikingů neočekával už jen proto, že za ním stojí relativně nezkušený režisér Johan Renck a s výjimkou Gabriela Byrnea v něm hrají také lokální herci, navíc nepocházející ze Skandinávie. Pilotní díl je ke všemu plný rozčilujících nesmyslů, především pak základní premisa je hodná podprůměrně vzdělaného Texasana. Hlavní hrdina Ragnar má totiž „geniální“ nápad, totiž místo na Východ vyplout plenit na Západ, jenž oplývá zlatem a půvabnými Angličankami. Vikingové v roce 793 již samozřejmě byli přinejmenším obchodně dávno ve styku se Západem a nápad našeho hrdiny mohl být mezi seveřany námětem tak leda pro nějaké to jemné popíchnutí (mečem). Místo, kde Ragnar a jeho náčelník žije, sice není specifikováno (roztomile konkrétní nápis „Skandinávie“) a teoreticky by se mohlo jednat o nějakou zapadlou oblast východního Švédska, ale fjordy a krajina jasně naznačují Norsko. Tedy zemi nejbližší Anglii.

Ale dost rýpavého historika. Jistě, mohl bych zdůraznit, že užité kostýmy jsou stylizované a v některých případech postavy připomínají spíš zpěváky metalové kapely (Floki). Představa o severském právu je rovněž komická. Jenže to všechno je odpustitelné. Pilot má v první řadě mimořádně sevřený okruh hlavních postav. Model Hry o trůny, kdy se většina děje pohybuje kolem jedné rodiny, pomáhá udržet pozornost diváka a netvoří zmatek v charakterech. Hlavní hrdina Ragnar má určité potřebné charisma a na jeho manželku se dá dívat (pokus představit nám ji jako drsnou bojovnici v mých očích jen představil opravdu špatné herce najaté do rolí neúspěšných násilníků). Až na výjimky se v dialozích neobjevují retardované fráze a ta největší výjimka, „Chci si tě osedlat jako býka“ pronesená během sexu, je roztomile pitomá. A pak je tu Gabriel Byrne v roli zlovolného jarla, z něhož čiší proradnost i při pouhém pohledu. Pominu-li údajně nadaného loďaře Flokiho (ještě lepší než Ragnar), jsou důležité postavy dost plastické.

Největším a zatím ne zcela využitým plusem je ovšem vizuální stránka. Ano, při některých scénách je opět vidět ruka digitálního božstva, avšak neuráží a celý pilotní díl má správně laděné vzezření, které je skutečně „vikingské“, alespoň v našem moderním pojetí. Krev a sex jsou opět sterilní, na to jsme si už ale zvykli z produkce HBO. Nejkrásnější je skandinávská příroda nekonečných lesů a majestátních fjordů, kam je příběh zasazen, a jež doufám nebude brzy opuštěna a nahrazena placatou Anglií. Ani hudební stránka nevychází špatně a celé prostředí je uvěřitelné. Atmosféra jednoduše funguje.

Vikingové možná nejsou a nejspíš ani nebudou nejlepším seriálem ze středověku, jež nabízí světové kanály. Přesto History Channel připravilo slušnou podívanou a pomáhá tak oživit zájem o toto období. Největším paradoxem v mých očích ostatně je, že se mi tito Vikingové líbili během jediné hodiny víc než jakýkoli celovečerní projekt ze středověké Skandinávie. Ať už šlo o Vikingy s Antoniem Banderasem nebo všechny verze Beowulfa. Snad se to příštími díly nepokazí.

 

V případě vašeho zájmu o historii, literaturu a cestování se staňte fanoušky na oficiální facebookové stránce a podívejte se také na autorský web.

Autor: František Kalenda | neděle 10.3.2013 20:42 | karma článku: 9,51 | přečteno: 653x
  • Další články autora

František Kalenda

Středověké perličky: Svaté grály

Ne jeden, ale hned několik etiopských klášterů tvrdí, že uchovává archu úmluvy. Stejně tak je v Evropě dodnes pár míst, kde má být uložen svatý grál; legendární kalich nebo miska, v němž byla prý zachycena Kristova krev po probodnutí jeho boku. Objekt, jenž se vydali hledat rytíři Kulatého stolu v artušovských legendách.

9.12.2012 v 20:39 | Karma: 13,92 | Přečteno: 1483x | Diskuse| Ostatní

František Kalenda

Polsko, jak ho (možná) neznáte

Polsko je pro mnoho Čechů v lepším případě zemí špatných potravin, v horším případě zemí otravných alkoholiků a pámbíčkářů. V Polsku jsem byl mnohokrát a poznal jsem ho i z jiných, lepších stran. Takže proč mám Polsko rád já? Tady jsou důvody:

3.12.2012 v 20:09 | Karma: 25,27 | Přečteno: 1738x | Diskuse| Ostatní

František Kalenda

Středověké perličky: Bleší kožešinky

Dnešní perlička pochází z konce 15. století a navazuje na populární zmínku o bleších pastičkách, kterou jsem před pár dny uveřejnil na facebooku. Jednalo se o krásně zdobené slonovinové krabičky, v nichž se skrýval hadřík napuštěný parfémem nebo třeba potřený medem, aby nalákal blechu dovnitř. Taková blecha napuštěná milencovou krví se mohla využívat třeba i k magickým účelům.

2.12.2012 v 18:00 | Karma: 15,71 | Přečteno: 1130x | Diskuse| Ostatní

František Kalenda

Spisovatel na lovu

Jelikož jsem obvykle vážný a suše historický, rozhodl jsem se poodhalit i jinou stránku své píšící osobnosti. Přiměl mě k tomu jeden zaznamenáníhodný pokus o seznámení.

26.11.2012 v 8:00 | Karma: 11,16 | Přečteno: 613x | Diskuse| Ostatní

František Kalenda

Středověké perličky: Židé a rituální vražda

Dnešní „Středověké perličky“ se budou zabývat dávným obviněním Židů z rituálních vražd. Při pročítání Peterboroughské kroniky jsem totiž narazil na nejstarší známý příklad tohoto aktu v případě Williama z Norwiche, který je zde datován k roku 1137 (jiné zdroje uvádí 1144).

25.11.2012 v 20:02 | Karma: 15,09 | Přečteno: 1621x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Von der Leyenová s kampaní navštívila Prahu, na Národní třídě čepovala pivo

30. dubna 2024  17:58,  aktualizováno  21:38

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v souvislosti s předvolební kampaní Evropské...

Na čarodějnice padaly teplotní rekordy. Ve Žďáře od vatry vzplála tráva

30. dubna 2024  18:41,  aktualizováno  21:28

V poslední den měsíce dubna se na řadě míst koná tradiční pálení čarodějnic. Středočeský kraj však...

Češi chtěli odříznout proruského Ukrajince, zastání našel na Slovensku

30. dubna 2024  20:56

Proruský ukrajinský politik a podnikatel Arťom Marčevskij, kterého česká vláda minulý měsíc...

Měli „rozjasnit každodenní život v boji“. Pávi vyvolali smršť nadávek na Putina

30. dubna 2024  20:55

Vedení zoologické zahrady v ruském Lipecku dostalo podivný nápad se taky nějakým způsobem zapojit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 64
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1689x
*1990. Začínající spisovatel a končící student historie na UK, překladatel, vášnivý turista.
Autor historické detektivky DESPOTA (knižně 2011, můžete zdarma stáhnout na www.despota.info), historického románu ORDÁL (vydal Vyšehrad, X/2012 - vice informací o knize najdete na stránkách www.ordal.cz) a pohádky na pokračování pro zlobivé děti KOCOUR, PES A SIROTEK (na stránkách autora) včetně rozhlasové verze v mp3).