Očima Češky v UK - návrat, aneb o královské rodině se nežertuje

Po půl roce jsem se vrátila do UK,  Vcelku se tu toho moc nezměnilo. Přiletěla jsem v době, kdy se zrovna narodil sedmý následník trůnu, vrcholily debaty o nadcházejících volbách do Evropského parlamentu a libra mírně posílila.

Vracela jsem se za upřímné radosti svých anglických přátel a i svého zaměstnavatele. Hned na letišti mě zarazilo, že tu bylo relativně málo lidí. Byla jsem zvyklá, že Gatwick byl vždy zaplněný davy. Tentokrát ne. Pod tímto dojmem jsem si všimla, že i na ulicích je nějak méně lidí. Snad to bylo tím, že měli prodloužený víkend, ale angličané nechataří, tak kde byli? Snad to jen bylo tím, že nechodili do práce a z práce.

Narození královského miminka Archie tu je opravdu velkou událostí. Záběry prince Haryho a Megan s miminkem na ruce, nebo u královny, šly v televizi skoro stále. Usměvavý mladý pár zářil štěstím a určitě kolem sebe šířil dobrou atmosféru. To bylo patrné i z obrazovky.

V této souvislosti jistý moderátor BBC na svém Twitterovém účtu uveřejnil fotku s nápisem “Královské miminko jde z nemocnice”, kde byl jakýsi pár, který vedl za ruku šimpanze. Souvislost jasná. BBC se k tomu postavila jednoznačně. Televizí běžely záběry, jak u dveří moderátorova domu stojí novináři a chtějí vysvětlení. V rádiích k tomu probíhala diskuse.

Moderátor k tomu poskytl své vyjádření, kde se omlouval, s tím, že v tom nevidí nic špatného, že to asi byl nevhodný vtip, ale rozhodně ho nemínil rasisticky, že ho nenapadlo, že by se to mohlo někoho dotknout atd...

Můj osobní dojem z té reportáže byl ten, že zmíněný moderátor se patrně občas odreagovává pomocí ginu nebo whisky. Také vzhledem ke svému povolání, zde možná bude i jistá dávka arogance. Muž na takové pozici v BBC a tolik let žijící v Anglii by měl vědět, že o královské rodině se zde nežertuje.

V souvislosti s tím, zda to mělo rasistický podtext mě napadla slova Žanety z Dycky Most (jak "my" označujeme seriál Most): “On není rasista, on je debil.”

Asi nejenom mě to nepřišlo vtipné v souvislosti s narozením jakéhokoliv dítěte.

Moderátor dostal vyhazov, stejně jako Luďan z Mostu a myslím, že se o sebe bát moc nemusí, neboť podobný problém již řešil v minulosti. Ne sice s královskou rodinou, ale s rasistickým podtextem.

Čím ještě žije Anglie? Hodně se tu mluví o Brexitu a o nadcházejících volbách do EP. Můj pohled je ten, že situace je jasná. Totiž další miliardář se rozhodl stát milionářem a nasypal blíže neurčené množství miliard do probrexitovské kampaně. A že existují sumy, které dokáží zaplatit prostředky na motivaci lidí jít požadovaným směrem, to už ukázalo první referendum. Tehdy někteří lidé volili, aniž by věděli co volí a na základě informaci které byly mírně řečeno “zkreslené”. Dá se tedy očekávat podobná mediální masáž jaká byla před třemi lety.

No, ale nechci stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko, mám tu zemi ráda, takže to nechám na nich a uvidím, ..................uvidíme.

Autor: Marketa Kadhi | sobota 11.5.2019 13:05 | karma článku: 21,23 | přečteno: 1630x

Další články autora

Marketa Kadhi

Německy snadno a rychle - aneb o vděčnosti

Ačkoliv bydlím kousek od německých hranic, němčině jsem se celý život vyhýbala. Vzhledem k příhraničnímu styku jsem nějakým výrazům přeci jenom neunikla, ovšem zdaleka to nebylo dostačující.

24.8.2019 v 21:04 | Karma: 23,84 | Přečteno: 1030x | Diskuse | Ostatní

Marketa Kadhi

Telefonát - aneb jen se tak vypsat z pocitů

Zazvonil mi telefon, číslo bez identifikace volajícího. Ten hovor jsem přijala. Pán se představil jménem, hodností a že je z policie jistého města. Omlouval se, že sám neví, komu volá. Byl zdvořilý a určitě to nebylo jednoduché.

24.5.2019 v 22:11 | Karma: 33,38 | Přečteno: 1230x | Diskuse | Ostatní

Marketa Kadhi

Švýcarský Velký bratr

S Velkým bratrem je to tak, že si jeho přítomnost uvědomíme v té nejnečekanější situaci, nejen ve formě kamer na ulicích, v restauracích a skenování naší činnosti na internetu.

6.4.2019 v 17:21 | Karma: 25,33 | Přečteno: 967x | Diskuse | Ostatní

Marketa Kadhi

Setkání se starostou

Po více než šesti letech v Anglii jsem se vrátila zpátky do České republiky - tedy domů. Těšila jsem se, to ano, jen je otázka, co tu budu dělat, myšleno čím se tu budu živit. A tak začala má pracovní anabáze.

23.1.2019 v 13:06 | Karma: 19,60 | Přečteno: 1187x | Diskuse | Ostatní

Marketa Kadhi

Očima Češky v Anglii X - Na závěr

Moje mise v Anglii končí a tak také končím své postřehy z ostrova. Co říci na závěr o této krásné zemi? Něco o Londýnu, o jejich gastronomii, nebo o lidech? Prožila jsem tu hezké chvíle a třeba se sem vrátím.

8.10.2018 v 21:33 | Karma: 29,08 | Přečteno: 1718x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Lajna jako dar, gram za 2500. GIBS stíhá příslušníka justiční stráže kvůli kokainu

29. dubna 2025  17:29

Příslušník Vězeňské služby ČR z Olomoucka údajně prodával v pronajatém baru svým známým kokain....

Senátoři mají výhrady ke změně financování školních kuchařek či uklízeček

29. dubna 2025  5:10,  aktualizováno  17:05

Přímý přenos Kriticky se Senát postavil k vládou prosazované změně, podle níž by školní kuchařky, uklízečky a...

Žádnou dohodu jsme neměli, odmítl Souček tvrzení radního ČT Veselého

29. dubna 2025  17:03

Generální ředitel České televize Jan Souček v úterý na zasedání sněmovního mediálního výboru odmítl...

Útok na Litvu, Polsko? Bůhví. Rusko v létě cosi chystá v Bělorusku, varuje Zelenskyj

29. dubna 2025  16:51

Rusko v létě cosi chystá v Bělorusku, varoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj účastníky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 33
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1732x
S čistým svědomím mohu říct, že jsem životní optimistka a trochu dobrodruh, plně připravena na vše, co se mi ještě může přihodit.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.