Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Povolte odchod povolenek – emisních – tím bych začal

Všimli jste si, že po loňském podzimu, kdy emisní povolenky byly ve sdělovacích prostředcích v kurzu se  po nich s Válkou slehla zem…

Při tom si myslím, že jejich existence jako extra kšeftařské zboží pro vyvolené je stále jedním z toho co cenu energií stále ne určuje ale značně ovlivňuje.

Snad se shodneme, že  v Evropě nyní žijeme ve válečné době .Tedy ve stavu, který není běžný a jistě vyžaduje nová řešení . Pokud je nyní hlavní zbraní útočníka energie tak mám za to, že je to oblast, která vyžaduje nová řešení. Jistě je to šetření energií, kdy já už jsem doma ubral na termostatu 3 stupně, což je více jak 10%. Pravda ne všichni k tomu přistoupíme stejně a taky mi to jistě nebude kompenzovat zdražení. Jistě mne někdo napadne, že povolenky se týkají elektrické energie. Moje odpověď je – z čeho se elektrická energie vyrábí, odpovězte si sami. Pravda je nám předkládáno, že máme zelenou a nezelenou energii.  Já mám za to, že energie je jen jedna, byť Evropská komise a Parlament jsou jednotní v tom, že politik určuje to rozdělení. Omyl on určuje jen množství postihu či množství dotace ve víře, že právě energie je největším znečišťovatelem planety. Není. Největším znečišťovatelem planety je člověk, ale o tom možná někdy jindy – je nás prostě moc.

Je dobré a zajímavé si uvědomit, že všechnu energii, kterou spotřebuje celý svět za 1 rok nám sem slunce pošle za 90 minut. Tam bych hledal odpověď na pocit nedostatku energie a taky bych připomněl vodík, ten je všude kolem nás a je ho nekonečné množství.

Vraťme se ale k povolenkám. To není nic jiného nežli odpustky, které jsou  povoleny vydávat jen vyvoleným. Je to stejné jako církevní odpustky ve středověku než Martin Luther přibyl 95 tezí na dveře kostela, které vedly k jejich zrušení. Pokud cena povolenek není zastropovaná a to není, tak pak je to jen politický podvod, který platíme všichni a stejně spotřebu energie nesníží, protože jedině snížení spotřeby může vést ke snížení emisí. Proč si to myslím , protože energie je jen jedna. Já o tom přemýšlím tak, že pokud vyrobím solární panel, tak tu výrobu musím započítat do celkového znečištění, tak jako když vyrobím elektromobil tak musím všechnu spotřebovanou energii započítat do znečištění. Kdo si myslí opak tak pak nemá logický úsudek a je mi ho spíše líto a nebo je to politik,což potvrzuje začátek této věty :-)

Takže pokud nyní Vláda a nejen naše řeší jak pomoci s cenami energií, tak pak povolenky jsou začátkem. K tomu by jistě měla přistoupit i rekonstrukce energetických akciových společností s majoritou státu. Je pro mne úsměvné sledovat, že vyplatíme managamentu ČEZ 100 mil odměny za splnění ukazetalů. Bože jak v energetice v dnešní době chcete nesplnit ukazatele. Abychom ČEZu z našich daní půjčili 76 mld. Kč na zajištění budoucí energie. Okamžitě vykoupit minoritní akcionáře, kdy mnozí své akcie mají jako odměny za své působení ve státním ČEZu – Kocourkov co ?

Víte možná jsem naivní, ale pokud jsem dával ve škole pozor, tak stát žije s daní svých obyvatel a ten by za to měl dostat maximální ochranu . Podle zřízení a zvyklostí ale jistě v demokratické prostředí je vládou lidí pro lid. To je myslím i hlavním duchem Ústavy. Tedy by naši politici měli si toto uvědomit a zejména teď, když máme výsadu být v době válečné - předsedající zemí Evropské unie. Nejsem jistě její fanda, ale z logiky současného bytí naší země jsem nucen si tuto výhodu uvědomit a přiznat.

Poslední věta. Je nutno si uvědomit, že cena energií je nyní určována zejména politikou a tedy se na politicích, aby se k ní i takto chovali. Nemyšleno však tak jak je u nás zvykem, že politik má tímto příležitost zabezpečit svou rodinu na pět generací dopředu :-)

Oto Kaděrka

Autor: Oto Kaděrka | středa 20.7.2022 23:19 | karma článku: 23,99 | přečteno: 493x
  • Další články autora

Oto Kaděrka

Analýzou atentátu dojde asi ještě k většímu rozdělení

Nejsem negativista, to potvrdí ne jeden co mne zná. Ovšem tím jak se politickému establishmentu podařilo rozdělit politiku na správnou a správnou a tím zcela rozdrbat společnost jako takovou nevěřím, že dojde k poučení a změně.

18.5.2024 v 8:29 | Karma: 9,27 | Přečteno: 97x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Normalizační daňový kapitalismus

Pro pána Jána co je to za hloupost si řekne nejeden z vás. A já s ním musím souhlasit, protože ty tři slova v nadpise k sobě prostě logicky nepatří. A jak by řekl Galileo „přece se točí“. Za mne jde jen o to jak dlouho.

10.5.2024 v 10:32 | Karma: 20,37 | Přečteno: 421x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Kapitalismus napříště již jen v učebnicích

Jsem ročník 1963 a jsem rád, že mi bylo dáno zažít in natura co jsem se ve školách učil, že je špatné – tedy kapitalismus a že jsem v něm mohl prožít převážnou část svého produktivního života - žít.

9.4.2024 v 9:53 | Karma: 31,06 | Přečteno: 905x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Kaderka a Pelta je jako káva a melta

Kdo alespoň trochu sleduje dění ve sportu tak jistě zaznamenal stávající problém předsedy tenisového svazu ve věci nakládání se státní dotací.

8.3.2024 v 13:54 | Karma: 28,22 | Přečteno: 1949x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Zaostřeno jen na důchodce a zaměstnavatele

Tak mi to připadá, že bez důchodců se tato země nějak nemůže obejít. Ovšem co mi chybí zcela je pochopení podstaty vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec-stát.

7.3.2024 v 10:22 | Karma: 19,50 | Přečteno: 690x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

Západ odhalil špionážní kampaň KLDR. Cílem jsou informace o jaderných zbraních

25. července 2024  20:33

Tajné služby Británie, Spojených států a Jižní Koreje odhalily severokorejskou kyberšpionážní...

Filip Březina: Staří bardi mají potřebu předávat svá herecká moudra, Barťák to nedělal

25. července 2024

Premium Zkraje roku běžel na obrazovkách seriál Smysl pro tumor, kde v roli onkologického pacienta Filipa...

Hazardují se životy. Jezdí na spřáhlech vlaků, riskují těžké zranění i smrt

25. července 2024

Premium Hazardují se svými životy a mohou způsobit železniční nehodu. MF DNES získala fotografie z konce...

Zmapoval Kadyrovovy zločiny a milenky. Jsem nepřítel číslo jedna, říká

25. července 2024

Premium Více než devět milionů lidí už vidělo dokumentární film, který líčí krvavou vládu čečenského vůdce...

  • Počet článků 324
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1241x
už spíše starší (60) olomoučák , který poznal, že není lehké zůstat svůj :-)

Seznam rubrik