Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Przněná literatura

Texty, které byly kdysi míněny smrtelně vážně, působí dnes - naštěstí - úsměvně, i když z nich ještě nyní někdy mrzne úsměv na rtech...

Komunističtí ideologové se po roce 1948 snažili zasáhnout nejen do všech oblastí lidského života, ale i si přivlastnit a přizpůsobit doby dávno minulé.

Tak se z Husa stal předobraz komunistického revolucionáře, z husitů první komunisté a z věřících (hlavně katolíků) zaostalí poblouzněnci.

Ve všem se hledala ideologie, vše jí bylo posuzováno a vykládáno.

Umělost, strojenost a nesmyslnost takových interpretací dnes vyvolává nevěřícný úsměv, který ale často nahání strach. 

Bizarním příkladem, kam až tehdejší vykladači došli, je příručka z roku 1954 vykládající klasické divadelní hry:

Inscenace jinak vynikající Jiráskovy hry Jan Hus má "ukázat zvrácenou tvář kněžské hiearchie, jako předobraz nynější vatikánské politiky, spojující se odedávna s kýmkoli k udušení revolučních myšlenek".

Jiráskovo strhující drama Otec má být inscenováno tak, aby "v představení byl podán hluboký a otřesný obraz života české vesnice za kapitalismu... Představitel Divíška nechť si též plně uvědomí, že Divíškův poměr k bohu nemá naprosto nic společného s lidovou vírou v boha, v níž lid nacházel oporu ve svém tehdejším strastiplném životě."

Komičnost Klicperova Divotvorného klobouku zase prý "vyplyne z dokonalé souhry, ze směšných, protože protispolečenských vlastností starých lakomců a vydřiduchů, z jejich duševní zaostalosti. Vysmějeme se jim s úlevou, že konečně došlo na ty, kdož celý život napalovali, a že všichni jim podobní budou odhaleni a potrestáni lidmi zdravého a tvořivého názoru na život."

Mrštíků Maryša je "klasické drama, jež pravdivě ukazuje ničemnost společenského řádu, v němž majetek platí víc než city lidí. Důležitým úkolem inscenace je odhalit nejen prostředí a předsudky staré vesnice, jimž Maryša podléhá, ale hlavně příčiny, které jim daly vznik a udržují je při životě - peněžní kořistnictví takových Lízalů a Vávrů."

Bláha a Habršperk ze Stroupežnických Našich furiantů "jsou představiteli prostého lidu, který měl vždy mravní i rozumovou převahu nad těmi, kdo nemají v úctě jinou hodnotu než majetek. Krejčí Fiala je pak chudák, podlehnuvší pro svou bídu morálce velkých sedláků - morálce intrik a pletich."

Představitel Wolframa ze Stroupežnického komedie Paní mincmistrová "musí hlubokým prožitkem zloby a podlosti ztělesnit ještě dnes nám známé typy škůdců a nepřátel lidu."

Předností Svobodovy hry Čekanky je, "že předvádí toto poučení o feudálně kapitalistické zvůli půvabnou veršovanou formou, v níž poesie a humor, radosti a starosti drobných postav jsou protiváhou kruté hospodářské a společenské závislosti malých lidí na majiteli panství."

Nejzdařilejší hra F.F.Šamberka Jedenácté přikázání je zase "obrazem maloměšťácké společnosti, zajišťující si osobní pohodlí a blahobyt. Přitom vyčerpávala své síly v nicotných rádoby problémech a zásadách, které nikam nevedly a nic neřešily a jsou nám dnes stejně zdrojem poučení o maloměšťácké životní prázdnotě, jako smíchu nad jejich pošetilostí."

Šrámkův Měsíc nad řekou je "básnickou diagnosou pout, jimiž maloměšťácká společnost ochromovala zdravý růst a platný vývoj nadaných jednotlivců, jimž chyběla perspektiva lepšího zítřka."

Hodnocení neunikli ani světoví dramatici:

Smirnov z Čechovova Medvěda je "dravý agrární podnikatel ze začátku století".

Čechovův Strýček Váňa je hra o "pracovitých, nadaných lidech, šálených a vykořisťovaných ničemy. Vidíme v ní zobrazení kapitalistické společnosti, ve které ušlechtilá práce nedává radost, ale trpkost, protože z jejích výsledků mají prospěch podvodníci a lenoši."

Při inscenaci Gogolova Revizora "bude moci divák smíchem odsoudit celý společenský řád, který vytvářel z lidí bezcharakterní korupčníky."

Ve hře Medeia se Euripides "pokusil řešit také ženskou otázku, aniž ji ovšem mohl dořešit, a současně se vyrovnává s otrokářským řádem."

Ibsenova Hedda Gablerová není dílo, "jehož provedení by nám dnes pomáhalo v naší cestě k socialismu. Je to dramaticky mistrná studie úpadkových složek buržoasních, které má sloužit jako studijní materiál, doplňující poznání velkého klasika kritického realismu."

Ibsenova Nora "ukazuje ničivou moc peněz v kapitalistické společnosti, stejně jako prolhanost buržoasní morálky, která obětuje lidské city společenskému předstírání."

Cílem Labichovy hry Slaměný klobouk "byla jen zábava, jeví se v ní pod fraškovitým povrchem prázdnota a bezcílnost společenské třídy, která je na sestupu."

V Rostandově Cyranu "je třeba vyzdvihnout nikoli jeho tajnou lásku, nýbrž jeho čestnost, nebojácnost vůči mocným feudálního světa, jeho nenávist k přetvářce, společenské lži a k předsudkům."

Pygmalion G.B.Shawa vtipně ukazuje, "že nadanému a hezkému děvčeti z lidu, které nutí kapitalistický řád k bídnému živoření, postačí odborná výchova a dobré vedení, aby v krátké době předčilo dámy z lepší společnosti."

A Shawova Svatá Jana ukazuje "hlubokou nemravnost feudálního panstva a bezmeznou krutost katolické církevní hiearchie, jež je ochotna se spojit s národním nepřítelem, jen aby udržela svou moc a zničila hrdinskou vlastenku, která se opovážila poslouchat vlastního rozumu a citu proti hanebným příkazům církevní hiearchie."

A schytal to i Shakespeare:

Hamlet je člověk, "který hluboce a zasvěceně zná nejen dvorské prostředí feudální společnosti, nýbrž reálný život vůbec."

Mackbeth je hodnotný ve "výstraze, kterou drama dává všem bezohledným ctižádostivcům a ziskuchtivcům, všem zrádcům lidu, všem slabochům, podléhajícím svodům, kterým vyhovět znamená zbavit se vlastní cti i svědomí."

Tragédie Romeo a Julie "je obrazem i důsledkem feudalismu, který nedopřává, aby se rozvíjela radost, štěstí a láska mimo okruh přísné rodové uzavřenosti. Smír obou rodů po smrti jejich dětí je příměřím, v jehož pravdivost a trvání nemůžeme věřit."

A rytíř Falstaff je "hospodářsky a mravně v úpadku, jeho spojenci jsou vyslovení darebáci. Vývoj spěje k tomu, že by se Falstaff bez ostychu chtěl stát cizopasníkem měšťanské společnosti."

Že to není zase až tak moc k smíchu? Že tyto texty spíše nahánějí hrůzu, neboť všichni víme, co se za nimi v té době skrývalo?

Že děj tehdejší hry Alexandra Šejna Zákon cti -

"Profesor Dobrotvorskij vynalezl univerzální lék na utišení bolesti. O jeho vynálezu se zajímají také Američané, kteří v tom vidí především výborný obchod. Profesor ve své ješitnosti neprohlédne ani pravé záměry Američanů, ani zrádcovství a kosmopolitické zaměření svého spolupracovníka Losjeva, který mu nakonec vynález odcizí. Když je případ vyšetřován, vytvoří věděčtí pracovníci čestný soud a podrobí jednání profesora ostré a tvrdé kritice, kterou vysloví nejlepší jeho přítel, vědec Verejskij. Profesor konečně prohlédne, odhaluje svou ješitnost a individualismus a uznává svou velkou chybu. Losjev je jako zjevný škůdce zajištěn."

- vyloženě děsí?

Ano, ale o to více vyniknou hodnoty svobody, kterou prožíváme. Svět, ve kterém žijeme, není ideální (ani nikdy nebude) - stojí za to bojovat za jeho lepší podobu - a nedopustit, aby tak vzácná svoboda nebyla nikdy potlačena a zadupána.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Aleš Kadeřábek | středa 25.12.2013 14:53 | karma článku: 16,04 | přečteno: 1252x
  • Další články autora

Aleš Kadeřábek

Nesouhlas s plánovaným přemístěním sochy Aloise Jiráska na Jiráskově náměstí v Praze

Jiráskovo náměstí je bezpochyby v nelichotivém stavu a zaslouží si pozornost a revitalizaci. Dlouhá léta neopravená kašna, téměř žádná parková úprava... A socha Jiráska v obležení turistů, fotících se s Tančícím domem...

10.6.2021 v 19:57 | Karma: 22,09 | Přečteno: 531x | Diskuse| Praha a střední Čechy

Aleš Kadeřábek

Jiráskovo dílo navzdory všemu stále žije

12.3.1930 zemřel v 6.40 ve svém pražském bytě v Resslově ulici Alois Jirásek. Po 90 letech od jeho smrti lze s hrdostí konstatovat, že Jiráskův odkaz i dílo stále žijí. A nenajde se snad nikdo, kdo by u nás Jiráska neznal.

11.3.2020 v 20:55 | Karma: 23,68 | Přečteno: 725x | Diskuse| Kultura

Aleš Kadeřábek

Husitská trilogie aneb Jirásek pro 21.století

Divadlo Komedie v Praze obohatilo svůj (a nejen svůj) repertoár o náročný dramaturgický a inscenační kus - rozhodlo se v jednom večeru uvést kompilát z Jiráskových vrcholných historických děl Jan Hus, Jan Žižka a Jan Roháč.

26.1.2020 v 11:37 | Karma: 9,23 | Přečteno: 521x | Diskuse| Kultura

Aleš Kadeřábek

Sto roků republiky

Slavíme jedno z nejvýznamnějších výročí naší moderní historie - výročí pro náš národ veskrze pozitivní. Komentářů a proslovů už je a ještě bude celá spousta - rád se přiřadím k těm, kdo mají potřebu sdělit svůj názor a pocity.

27.10.2018 v 11:27 | Karma: 12,75 | Přečteno: 300x | Diskuse| Společnost

Aleš Kadeřábek

Dokonalý divadelní zážitek: Jiráskova Lucerna v Divadle v Dlouhé

Více než sto let stará Jiráskova pohádková hra zazářila v kongeniální inscenaci režisérky Hany Burešové.

13.6.2017 v 21:23 | Karma: 16,67 | Přečteno: 964x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Při výkopu před kulturním domem ve Frýdku-Místku se našly lidské kosti a bota

20. května 2024  17:46

Během výkopových prací v prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu ve Frýdku-Místku...

Za Třincem havarovalo osm aut, včetně nákladních. Provoz na Slovensko stojí

20. května 2024  16:15,  aktualizováno  17:30

U Bystřice na Frýdecko-Místecku došlo v pondělí odpoledne k hromadné dopravní nehodě. Podle...

Vláda nedodrží Fialovy sliby, bojí se lékaři. Hrozí dalšími protesty

20. května 2024  11:27,  aktualizováno  16:55

Zástupci zdravotnických odborů a lékařů se obávají, že vláda nedodrží sliby, které jim v listopadu...

Opilý muž vrhal po lidech v supermarketu pomeranče, na strážníka hodil botu

20. května 2024  16:51

Pod palbou pomerančů se ocitli zákazníci brněnského supermarketu. Ovocnou spoušť měl na svědomí muž...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

  • Počet článků 213
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1380x
Narozen v roce 1976.
Pracovník v pojišťovnictví.
Hobby: politika, hudba, divadlo, literatura, historie, film, cestování.
Pocházím z venkova, ale od roku 1996 bydlím v Praze.
Pracoval jsem v různých oborech, např. v cestovním ruchu, překladatelské firmě, marketingu apod.

Seznam rubrik