Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tristní výběr

Co je vlastně tristní výběr? Je to takový ne-výběr. Máte dvě možnosti, z nichž je těžké si vybrat, protože jednak jsou skoro stejné, navíc stejně hloupé a nejraději byste si vybral něco, co není v nabídce.

Tak tedy tristně vybíráte menší zlo mezi jedním za osmnáct a druhým bez dvou za dvacet. Kam se s takovým výběrem dostanete? Tak z bláta do louže, nebo z deště pod okap.

Tristní výběr je ale také v tom, když se vám nabízí na první pohled velmi široké a pestré možnosti. To je třeba nabídka televizních programů, abyste nakonec zjistil, že si stejně nevyberete a máloco je pro vás koukatelné. Takže ta pestrost je nakonec jen zdánlivá, protože ty televizní kanály jsou si dost podobné.

A nyní do toho ti prezidenti. Také široký výběr kandidátů, snad je ani nedokážete všechny vyjmenovat. Do užšího kola postoupí dva nejsilnější. Vstupem Babiše do arény nastává opět (už notně ohraný) divadelně-mediálně-politický kus s názvem Antibabiš a má celkem zaděláno na úspěch. Zdá se, že Babiš má první kolo ložené a jeho soupeři se vybijí na tom druhém postupovém místě a pak Babiš nejspíš prohraje.

Postoupí mainstreamem protěžovaný kandidát? Uspěje kandidát „nepolitický“, tedy občanský, který musí nasbírat 50 tisíc platných podpisů, nebo kandidát „politický“, kterému stačí podpisy senátorů, či poslanců?

Osobně fandím kandidátům nepolitickým, tedy těm, co shánějí podpisy. V prvním kole si jednoho vyberu a podpořím (předvýběr dvou již mám, jednu ženu a jednoho muže). Samotného by mě překvapilo, kdyby mnou vybraný kandidát uspěl a dostal se do druhého kola. Antibabiš by asi hrozně trpěl.

Ale to se s největší pravděpodobností nestane, ikdyž zázraky se občas dějí. Ale počítám s tím, že svou srdcovku v druhém kole mít nebudu, a tak se ho asi ani nezúčastním. Inu, tristní výběr (aspoň pro mě).

Celá vláda je takový tristní výběr. Proto mě nepřekvapuje pojmenování „vláda národní katastrofy“. Je to vláda arogantních neumětelů, co nic moc neumí. Vlastně jedno docela umí: sebeprezentaci na sociálních sítích. Někteří i lehce nadprůměrně. Ale je dnes ta pravá doba na vládu influencerů a youtuberů?

Co máme na výběr dál? Geopolitiku. Výběr mezi imperiálním ruským nacionalismem a byrokraticko-korporátním globalismem je také dost tristní. Existuje nějaká třetí cesta? Pro mne osobně ano, volím „božskou zahrádku“. Možná se jí dočkám až na onom světě, ale v čase, který mi zbývá, si chci vybrat svoji životní cestu v souladu se svou duší. Tak podporuji transformaci, svobodu spolu se zodpovědností, přirozenost a lokální patriotismus, lidskost, moudrost, nadhled, rovnováhu, klid a mír, žití v přítomnosti a v souladu s přírodou. A snažím se spojovat se sobě podobnými lidmi. Upřednostňuji konzervativní hodnoty vycházející z úcty k předkům, ale zároveň přijetí změny a pohybu jako přírodního (vesmírného) zákona. To je moje tak trochu „třetí cesta“.

Ona ta třetí cesta existuje i v té geopolitice. Tou nastupující mocností je Čína. Všimli jste si? Čína neválčí, Čína si všechny kupuje, Afriku, Latinskou Ameriku, …. Čína také drží své dlužníky pod krkem. A kdo je největší světový dlužník, víme. Čínský systém mi připomíná „mraveniště“, vše se tedy podřizuje mraveništi – kolektivu, jedinec asi nehraje žádnou roli. Neznám to a nepřísluší mi to nijak komentovat. Nicméně systém sociálních kreditů (kontrolovaná poslušnost) mě děsí a vnímám to jako digitální otroctví.

No, moc se mi to nelíbí a můžu s tím i nesouhlasit, nicméně nic s tím asi nenadělám. To by mohl jen Bůh. Ten nejspíš není komunistou, rozhodně ale není válečníkem ani kořistníkem. A třeba má rád čínského filosofa Konfucia, což bych považoval za tisíceletou moudrost Číny, byť i ta má své výkyvy v nemoudrosti. Ale to máme i my (Západ) a Rusko též. Hlavně v současnosti.

Takže ten výběr je opravdu tristní. Jednoho dne však ta tristní doba skončí. Až lidé prozřou a zmoudří. Moudré mistry jsme tu na Zemi měli, stačí je ctít a poznávat jejich moudrost a blížit se k nim, ne se jimi (slovy) zaštiťovat a činit pravý opak. Je jedno, zda si vezmeme moudrost z Konfucia, Krišny, Buddhy, u nás by byl přímější Kristus nebo přímo čeští mistři jako byl Jan Amos Komenský či Jan Hus a mnozí další.

Ten poslední výběr mi už tak tristní nepřipadá, naopak je inspirující. Jenže, necháme se inspirovat moudrostí v době, která tak přeje hlouposti?   

Autor: Jan Tichý(Bnj) | čtvrtek 3.11.2022 9:58 | karma článku: 12,80 | přečteno: 316x
  • Další články autora

Jan Tichý(Bnj)

Nalodil jsem se na loď blogosvěta

Využívám Hydeparku pro informaci, že jsem vstoupil na blogovou platformu blogosvět, kde se mj. „potkávám“ i s bývalými zdejšími pisálky jako Lubomírem Stejskalem nebo Bohumilou Truhlářovou.

10.1.2024 v 6:37 | Karma: 15,19 | Přečteno: 410x | Diskuse| Hyde park

Jan Tichý(Bnj)

Házím do toho vidle!

Tak jsem se dočkal dočasného zákazu diskuse (pod blogem Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?). Použil jsem sice textově vhodné slovo, leč hlídací robot ho vyhodnotil jako nevhodné.

30.11.2023 v 10:30 | Karma: 23,11 | Přečteno: 620x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Najdu někoho ochotného?

Tak nějak nastal čas změny. Předdůchod ani předčasný důchod mi v brzké době nehrozí, ale duše už mě volá jinam. Ještě nevím úplně kam, ale nabádá mě k tomu, že je na čase dělat méně práce v systému.

29.11.2023 v 9:09 | Karma: 10,39 | Přečteno: 335x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?

Není to tak úplně pravda a snažím se lidem pomoct, jak umím. Přesto právě v souvislosti s televizí existují lidé, kteří mě dokáží vytočit.

25.11.2023 v 17:40 | Karma: 20,30 | Přečteno: 1682x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč podporuji stávku?

Níže uvádím důvody. Má žena se stávky účastní aktivně v Praze. Ani jeden z nás nejsme v odborech. Já na svém malém pracovišti (ve čtyřech lidech celkem) žádné odbory nemám ani je nepotřebujeme.

24.11.2023 v 8:21 | Karma: 12,12 | Přečteno: 293x | Diskuse| Hyde park
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Francouzi demonstrují proti krajní pravici, která může vyhrát předčasné volby

15. června 2024  18:17,  aktualizováno  19:38

Statisíce Francouzů v sobotu vyšly do ulic, aby vyjádřily odpor vůči krajní pravici, která by se po...

Velký obrat, kanadská provincie znovu zakázala drogy. Policie byla bezbranná

15. června 2024  19:30

Kanadská provincie Britská Kolumbie se odvrací od své dosavadní politiky, která umožňovala držení...

U Rychnova vykolejil osobní vlak. Provoz je omezen do noci

15. června 2024  19:27

V Rychnově u Jablonce nad Nisou vykolejil v sobotu odpoledne osobní vlak, který mířil z Jaroměře do...

Je fajn se o míru bavit, ale shodu na summitu o Ukrajině Pavel neočekává

15. června 2024  13:36,  aktualizováno  19:08

Švýcarský summit o Ukrajině je podle prezidenta Petra Pavla první možností, jak se na široké...

  • Počet článků 1077
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 557x
Mám rád život a přirozenost. Víc je pro mě být, než mít. 

Tento blog jsem se rozhodl ukončit. Nezáleží na mě, jak dlouho tu ještě bude. Najdete mě:

https://www.tichy-blog.cz/

web: https://www.tichaci.cz/

email: tichy.jan.bnj@centrum.cz

Děkuji za přízeň, kterou jste mi zde věnovali.

Seznam rubrik