Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pod povrchem a za zrakem

To, co na první pohled nevidíme, neumíme změřit, vysvětlit a definovat, to neexistuje? Ono to ale existuje, jen to neumíme vnímat, protože je to pro nás skryté.

Skrytému pod povrchem rozumím, tedy spíš vnímám jako to, co nás přesahuje, co nedokážeme vnímat našimi smysly a přichází k nám jako pocit, intuice, emoce. Tedy nevědomě. Z nevědomí, podvědomí či dokonce nadvědomí?

Nechci v tomto textu žonglovat s pojmy vědomí, nevědomí a pouštět se někam do oblasti psychologie, či dokonce psychiatrie, nejsa v tom vzdělán. Jen vyjádřím, že jsem se setkal i s pojmy podvědomí a nadvědomí. Považuji definování čehokoliv za snahu nás lidí mít o všem přehled, mít to pojmenované, zaškatulkované až se z toho stane dogma a najednou je to překážkou např. nějakého pokroku ve vědě, přemýšlení ve filozofii apod.

Ke svému pochopení jsem došel poměrně logicky a poměrně jednoduše a dovolím si uvést praktické příklady: při vyšetření používáme ultrazvuk, rentgen, pracujeme s přístroji, založenými na námi neviditelných oblastech záření (UV, IR, NMR aj.), pes má mnohem lepší čich, kočka vidí v noci, organizace mraveniště či včelího úlu je naprosto geniální, může nás fascinovat let čmeláka. Příroda je zkrátka fascinující a mnoho z jejích dějů nechápeme, a právě z nevědomosti a pýchy ji škodíme.

Často něco vymyslíme, co nám usnadní život a až po nějaké době sklízíme negativní důsledky. Zkusme se podívat na vše jako na živé tvory. Vše je přece nějak tvořeno a stvořeno (zase chválím češtinu). Máme „zakódovány“ definované pojmy „živá a neživá“ příroda, zkrátka kámen, skála, minerál či krystal, pro nás zůstává něčím neživým, nehybným. Změňme tento přístup.

Co v tomto případě je takový strom? Řadíme ho do živé přírody, ikdyž je nehybný. Opravdu? Určitě ne, jen stojí a roste na jednom místě a pohybuje se větvemi, v závislosti na ročním období mění podobu listů, má plody. Osobně nemám problém, vidět „nehybné“ objekty jako živé.

Lze totiž jít od hrubosti k jemnosti, od mechanické fyziky ke kvantové. Své fyzické tělo vnímáme jako svaly a kosti, biologicky jdeme na úroveň buněk, biochemicky na úroveň molekul a atomů a pak už tu máme nejmenší částice, které jsou hmotné a zároveň jsou vlněním, tj. energií, vibrací a na této úrovni je živé všechno a můžeme tak naprosto logicky uvažovat o Zemi jako živé bytosti, jako o živoucím organismu.

Zemi nejsme schopni vidět (vyjma těch, kteří se na ni mohli podívat z vesmíru), ale po Zemi se pohybujeme, můžeme ji vnímat, více samozřejmě venku v přírodě než uvnitř v bytě, v kanceláři, v montovně či skladu, či zahleděni do počítače, televize nebo mobilu.

Slyšíme trávu růst? Osobně tu schopnost nemám, ale vnímám její proměny, vidím, že vyrostla, že se jí daří víc, nebo míň, vidím, co s ní dělá sucho, a naopak příliš vody. Cítím ji na svých chodidlech, když si dovolím jít po ní bos. Ukazují se mi živočichové (často náhle a na okamžik), vidím květy rostlin, šumění větví stromů. V přírodě medituji už jen tím, že v ní sem a vnímám její rozmanitost, že se v ní zastavím, sednu si na pařez v lese, nebo se opřu o strom a jen se rozhlížím kolem sebe.

Pokud nemám možnost v přírodě být, mohu se aspoň dívat z okna, pokud tedy mám možnost nějakou její součást vidět, což já osobně mám, jak z okna svého bytu, tak z okna chaty. Takhle se totiž dá nabíjet a čerpat energii. Jsou i další způsoby, je to tvorba člověka např. v hudbě, v malbě, v knihách, filmech a je možnost věnovat se meditaci či modlitbě. Většinou to spojím s půlhodinkou sobě místo sledování večerních zpráv.

Čtvrthodinku si zacvičím, pak lehnu na postel a dýchám podle Wima Hofa, už při tom vědomém a hlubokém dýchání přichází příjemné mravenčení v prstech rukou a rozlévání příjemného tepla po celém těle. Pak si v duchu odříkávám něco jako své vlastní mantry, a nakonec přichází modlitba ve formě poděkování a prosby. A za co děkuji? Za dar života, za prožité zkušenosti vč. lekcí, za lidi, kterými jsem obklopen, za inspiraci a příjemné pocity, za ochranu. A prosím za ochranu svých bližních a našich domovů. Vím, že mým domovem je nejen má domácnost, kterou sdílím s rodinou (tedy náš byt a chata), ale i mé tělo, má obec, má vlast, můj národ, naše planeta Země.

Dnes se věnuji hlavně tomu, co sám mohu ovlivnit, což je zodpovědnost za svůj život, který vždy prožívám v daném místě a v daném čase, tj. tady a teď.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Tichý(Bnj) | neděle 19.11.2023 14:01 | karma článku: 8,50 | přečteno: 147x
  • Další články autora

Jan Tichý(Bnj)

Nalodil jsem se na loď blogosvěta

Využívám Hydeparku pro informaci, že jsem vstoupil na blogovou platformu blogosvět, kde se mj. „potkávám“ i s bývalými zdejšími pisálky jako Lubomírem Stejskalem nebo Bohumilou Truhlářovou.

10.1.2024 v 6:37 | Karma: 14,91 | Přečteno: 402x | Diskuse| Hyde park

Jan Tichý(Bnj)

Házím do toho vidle!

Tak jsem se dočkal dočasného zákazu diskuse (pod blogem Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?). Použil jsem sice textově vhodné slovo, leč hlídací robot ho vyhodnotil jako nevhodné.

30.11.2023 v 10:30 | Karma: 23,11 | Přečteno: 615x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Najdu někoho ochotného?

Tak nějak nastal čas změny. Předdůchod ani předčasný důchod mi v brzké době nehrozí, ale duše už mě volá jinam. Ještě nevím úplně kam, ale nabádá mě k tomu, že je na čase dělat méně práce v systému.

29.11.2023 v 9:09 | Karma: 10,38 | Přečteno: 332x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?

Není to tak úplně pravda a snažím se lidem pomoct, jak umím. Přesto právě v souvislosti s televizí existují lidé, kteří mě dokáží vytočit.

25.11.2023 v 17:40 | Karma: 20,30 | Přečteno: 1678x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč podporuji stávku?

Níže uvádím důvody. Má žena se stávky účastní aktivně v Praze. Ani jeden z nás nejsme v odborech. Já na svém malém pracovišti (ve čtyřech lidech celkem) žádné odbory nemám ani je nepotřebujeme.

24.11.2023 v 8:21 | Karma: 12,12 | Přečteno: 291x | Diskuse| Hyde park
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

  • Počet článků 1077
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 557x
Mám rád život a přirozenost. Víc je pro mě být, než mít. 

Tento blog jsem se rozhodl ukončit. Nezáleží na mě, jak dlouho tu ještě bude. Najdete mě:

https://www.tichy-blog.cz/

web: https://www.tichaci.cz/

email: tichy.jan.bnj@centrum.cz

Děkuji za přízeň, kterou jste mi zde věnovali.

Seznam rubrik