Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je soběstačnost problematická?

Děláte správnou věc, pěstujete si ovoce a zeleninu, zavařujete okurky, plníte mrazáky, cukety zpracováváte snad na sto způsobů, sušených bylinek na čaje máte také dost. 

Za prvé vás to baví. Zkrátka to rýpání v hlíně, to pozorování, jak to všechno roste a zraje, to napětí, zda to dozraje, kolik toho bude a jak to bude chutnat. A co se urodí víc a co míň anebo vůbec. A fyzická práce na čerstvém vzduchu prospívá tělu a v případě, že je radostná, tak i duši.

Celkem stabilně se urodí cibule, většinou jsou i jahody a rybíz, ikdyž jahod je občas víc, občas míň. Letos jich bylo o něco míň. Cukety. Už jsme se naučily dát jen dvě rostlinky a stejně je jich pěkná úroda, kterou nestačíme zpracovávat a musíme i něco rozdat. Slušná je i dýně hokaido. Pak tu jsou okurky nakládačky a červená řepa. Letos bylo okurek moc, ale řepa se nevydařila. Za to pórku je letos dost.

Snad poprvé nám dozrály švestky, také nějaká broskev byla a moc jablek, bohužel dost malých. Přesto jsme do moštárny dali ke zpracování 47 kg našich jablek. Mošt jsme museli rozvést k příbuzným, jinak by se zkazil.

Brambory nedáváme, nicméně na chatě jsem nevyhodil staré brambory na kompost, ale zasadil a překvapivě jsem sklidil asi bedýnku docela slušných brambor.

Letos jsme měli tak akorát hrachu, tak akorát rajčat, moc paprik, mrkve a pórku. Problém v té soběstačnosti je nejvíc v tom, že je to záležitost sezónní, tj. najednou v krátkém čase toho máte hodně až nevíte, co s tím. Musíte část rozdat.

A i tady je kámen úrazu. Zeptáte se příbuzných, kamarádů a oni si to ani nechtějí vzít (navíc zadarmo). Už si to třeba koupili jinde, přitom vědí, že zahradničíte a stačilo by se zeptat na přebytky. Ani vlastní děti se nezeptají, zda třeba nemáme jahody navíc. Když jim je doneseme, pak mají radost, ale že by si sami došli?

Kdyby nás to mělo živit, asi bychom museli mít nějakou aplikaci či co. Fakt nevím. Čerstvou zeleninu si dopřejeme, ale stejně je jí nejvíc mražené. Nějaká jablka jsme snědli čerstvá, dost jich skončilo ve štrůdlu, ale stejně nejvíc jich je v moštu.

Máte toho sice hodně, ale nestíháte to zpracovat a sníst. Zavaříte třeba 40 sklenic okurek, další rok okurky ani nepěstujete, přesto máte ve sklepě ještě desítky sklenic z minulých let. Prostě nestíháte. Kdyby byl hlad, možná, že byste jich snědli víc. Pokud by šla elektrika (nevytekl mrazák) a mohli byste vařit, pak z vlastních zásob byste mohli zpracovat mraženou mrkev, hrášek a pórek a k tomu přikusovat kyselé okurky. Možná by se našla i mražená dýně (na polívku), nějaký ten rybíz, maliny (také jsme sbírali houby a borůvky), zapíjeli byste to moštem nebo mátovým čajem.

Jistě máme i těstoviny, rýži, nějaké rybičky, konzervy, v mrazáku kromě moštu a mrkve i nějaké maso se najde. Ikdyby se teď jídlo nedalo koupit, tak nějakou dobu vydržíme.

Horší je to se soběstačností energetickou. Ve městě (v paneláku) vůbec, závislost na plynu (topení, vaření) a samozřejmě elektrice, vodě z kohoutku. Dalo by se chvíli vařit na kempingovém vařiči, přitápět si přímotopem a pít vodu z kanystru, svítit baterkou a svíčkami.

Na chatě by se dalo chvíli čerpat vodu i bez proudu z expančky, příp. ze studny pomocí nádoby a prádelní šňůry, nebo brát vodu z potoka a filtrovat ji přes živočišné uhlí. Svítit petrolejkou, topit z propan butanové lahve a snad i dřevem v krbovkách, pokud bude komín (přislíben, ale ještě tomu něco chybí). Na záchod se může do kadibudky.

Šikovné ruce by mohly vyrobit kurník, oplotit kousek místa pro slepičky a zajistit si vajíčka. Jenže to byste tam museli být pořád, nejen v létě a o víkendech. To se dá realizovat v důchodu, ale ten zatím nehrozí. Anebo změnou obživy. K tomu musíte najít další spolupracovníky, kteří udělají to, co neumíte, nebo se vám do toho nechce. Anebo se naučíte to, do čeho se vám tak nechce a neumíte to. Jde o to, že to, co vypěstujete či vytvoříte, se musíte naučit nějak prodat, aby vás to uživilo.

Ano, můžete žít skromně a přitom šťastně, relativně soběstačně, nezávisle a svobodně. Nicméně úplná nezávislost a soběstačnost neexistuje, zvláště nežijete-li sám. Důležitá je ale spolupráce, každý z lidí něco umí, něco, co může nabídnout druhým. Nějaká komunita už může být více méně soběstačná a nezávislá.

Ale k tomu nás ještě nic nedotlačilo, když vidíte ty zahrady u domů (a to i na venkově). Ale o tom třeba příště.

Autor: Jan Tichý(Bnj) | pondělí 31.10.2022 7:03 | karma článku: 13,08 | přečteno: 317x
  • Další články autora

Jan Tichý(Bnj)

Nalodil jsem se na loď blogosvěta

Využívám Hydeparku pro informaci, že jsem vstoupil na blogovou platformu blogosvět, kde se mj. „potkávám“ i s bývalými zdejšími pisálky jako Lubomírem Stejskalem nebo Bohumilou Truhlářovou.

10.1.2024 v 6:37 | Karma: 15,19 | Přečteno: 411x | Diskuse| Hyde park

Jan Tichý(Bnj)

Házím do toho vidle!

Tak jsem se dočkal dočasného zákazu diskuse (pod blogem Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?). Použil jsem sice textově vhodné slovo, leč hlídací robot ho vyhodnotil jako nevhodné.

30.11.2023 v 10:30 | Karma: 23,11 | Přečteno: 621x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Najdu někoho ochotného?

Tak nějak nastal čas změny. Předdůchod ani předčasný důchod mi v brzké době nehrozí, ale duše už mě volá jinam. Ještě nevím úplně kam, ale nabádá mě k tomu, že je na čase dělat méně práce v systému.

29.11.2023 v 9:09 | Karma: 10,39 | Přečteno: 335x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?

Není to tak úplně pravda a snažím se lidem pomoct, jak umím. Přesto právě v souvislosti s televizí existují lidé, kteří mě dokáží vytočit.

25.11.2023 v 17:40 | Karma: 20,30 | Přečteno: 1684x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč podporuji stávku?

Níže uvádím důvody. Má žena se stávky účastní aktivně v Praze. Ani jeden z nás nejsme v odborech. Já na svém malém pracovišti (ve čtyřech lidech celkem) žádné odbory nemám ani je nepotřebujeme.

24.11.2023 v 8:21 | Karma: 12,12 | Přečteno: 294x | Diskuse| Hyde park
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Fanoušci na cestě za snem. Češi zaplnili Lipsko a věří v porážku Ronalda

18. června 2024  19:07

Lipsko (Od našich zpravodajů) Fanouškovská vášeň nezná hranic. Češi v Lipsku fandí naplno i přes déšť a věří v historický úspěch...

ANALÝZA: Amerika chce víc atomovek. Přichází zbrojní závody bez cíle a logiky

18. června 2024

Premium Rýsuje se nový jaderný trojúhelník, USA a Rusko s Čínou. Američané zřejmě začnou rozšiřovat své...

Ani autobus tam nestaví. Jak doktor Vševěd hledal a vypátral střed Evropy

18. června 2024

Premium Jak dalekou cestu je nutné urazit do středu Evropy? A kde to vlastně je? Jiří Martínek alias doktor...

Novým šéfem NATO bude nizozemský premiér Mark Rutte, uvedla televize

18. června 2024  18:35

Novým generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO) se stane končící nizozemský premiér...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 1077
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 557x
Mám rád život a přirozenost. Víc je pro mě být, než mít. 

Tento blog jsem se rozhodl ukončit. Nezáleží na mě, jak dlouho tu ještě bude. Najdete mě:

https://www.tichy-blog.cz/

web: https://www.tichaci.cz/

email: tichy.jan.bnj@centrum.cz

Děkuji za přízeň, kterou jste mi zde věnovali.

Seznam rubrik