Jak se mi díky strýci připomněla zesnulá maminka
Tak se mi maminka připomněla hned dvakrát. Dušičky a hroby. Ne, nezjevila se mi ve snu, ale právě ty hroby v tom sehrály svou hlavní roli spolu s mými dvěma strýci. A ještě správa hřbitova v mém rodném Kolíně.
Chodíme z mé strany na dva hroby. Hrob, kde je pohřbena má babička, můj tatínek a před dvěma lety k nim přibyla moje maminka. Ve druhém hrobu odpočívají děda s babičkou z matčiny strany a babiččiny sestry.
Tatínek a maminka měli sourozence, mladší bratry. I já mám mladšího bratra. Nejprve (za maminčina života) se řešil hrob s tátou. Máma řekla, že ho celou dobu platila a teď by měla být řada na druhé straně. Strýc Pepa se toho ujal a šel ten hrob zaplatit, jenže ouha.
Protože není nájemcem hrobu, hřbitovní správa v Kolíně (dle předpisu) nemohla od něj peníze přijmout. Tak jsem řešil převod nájmu hrobu na mě. Klasika, náročné administrativní kolečko (ještě navíc v rouškách) nakonec úspěšně proběhlo. Já nájem zaplatil na 10 let, jsem v databázi, tak počítám, že s další platbou se mi připomenou. Strýček Pepa trval na tom, že mi peníze zaplatí. Stalo se tak až, když jsme ho s manželkou navštívili a přivezli mu parte.
Druhý hrob máma neřešila a myslela si, že je vyřešen. Dohodla se již dříve se svým bratrem, že tu starost převezme. Jenže po dvou letech příběh jako přes kopírák. Ale díky smrti povýšený do absurdity. Strýc Olda šel zaplatit hrob. A co zjistil? Že není nájemcem hrobu, a proto od něj nemohou peníze přijmout. Správa dohledala, že nájemcem je jeho zesnulá sestra. Skvělé a co teď?
Olda mi volal, že mu řekli, že bude nutné otevřít dědické řízení a že paní úřednici řekl: „vy jste snad jediná v týhle republice, kdo nechce peníze“. Pokecali jsme o tom s bráchou a hořce se u toho zasmáli, že přijde exekuce za neplacení hrobu na nebožtíka a kam mu to pošlou, když nemá zřízenou datovou schránku? My dědicové ji ale máme.
Nicméně, bylo potřeba to řešit a zavolat na hřbitov a notáři. Shodou okolností jsem se toho ujal v den Památky zesnulých. Administrativní kolečko teprve začíná a uvidíme, jak se vyvine. Hřbitovu by stačilo sdělení o hrobu od notáře, notáři radí otevřít dodatečné řízení až v případě nutnosti (protože bude zpoplatněno) a zkusit se nejprve dohodnout se hřbitovem na základě usnesení z dědického řízení. Jsem zvědav, zda v dané věci to proběhne lidsky či striktně úřednicky.
Když nás donutí otevřít a zaplatit dodatečné dědické řízení, kam máme poslat účet k proplacení? Na Městský úřad v Kolíně? Hádejte, kdo tam dělal starostu v době, kdy se to celé vymyslelo? Ať žije digitalizace, byrokracie a odlidštění. Zvláště na hřbitově je to takové pikantní. Ale ta příchuť je trpká.
Tak prožívám teď v době blížícího se druhého výročí úmrtí maminky takové hrobové déja vu.
Jan Tichý(Bnj)
Do třetice!
Tři blogy za rok? Chabý výkon, že. A to jsem tento třetí vůbec nechtěl psát. Chuť psát mě nepřešla, kdo ví, kde mě hledat a našel mě, tak ví, že píšu mnohem víc.
Jan Tichý(Bnj)
Narodila se kniha
Knih se rodí opravdu hodně, knihkupectví jsou plná, dneska si může vydat knihu, kdo chce. Stačí to všechno udělat, připravit a zaplatit. Tak jsem si nadělil svou vlastní knihu.
Jan Tichý(Bnj)
Nalodil jsem se na loď blogosvěta
Využívám Hydeparku pro informaci, že jsem vstoupil na blogovou platformu blogosvět, kde se mj. „potkávám“ i s bývalými zdejšími pisálky jako Lubomírem Stejskalem nebo Bohumilou Truhlářovou.
Jan Tichý(Bnj)
Házím do toho vidle!
Tak jsem se dočkal dočasného zákazu diskuse (pod blogem Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?). Použil jsem sice textově vhodné slovo, leč hlídací robot ho vyhodnotil jako nevhodné.
Jan Tichý(Bnj)
Najdu někoho ochotného?
Tak nějak nastal čas změny. Předdůchod ani předčasný důchod mi v brzké době nehrozí, ale duše už mě volá jinam. Ještě nevím úplně kam, ale nabádá mě k tomu, že je na čase dělat méně práce v systému.
| Další články autora |
Aloha, namaste, salud! Znáte význam celosvětově známých frází?
Na dovolené, ve filmech i na sociálních sítích. Některé cizojazyčné výrazy používáme téměř každý...
Praha promlouvá ze zdí i chodníků. Vzkazy kolemjdoucích pobaví, překvapí i zamrazí
Stojíš na mým fleku! Nemusíte číst knihu, abyste se dozvěděli o městě víc, než je někdy zdrávo....
V těchto dnech se láme osud českého Tesca. Britové už hledají kupce pro své obchody
Britští vlastníci Tesca podle mnohých finančních médií rozjíždějí prodej svých aktivit ve střední...
Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí
Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...
Obluda mezi nádražími. Tam, kde řezali sovětské vagony, zastaví metro D nad rybníkem
Pokud by se vyhlašovala anketa o nejošklivější nádraží v Praze, to v Krči by mělo určitě medaili....
V Košířích probíhá v oblasti Šmukýřky instalace optických kabelů jako v celé metropoli. Jde o...
Malí i velcí vodníci ožili při Čochtanově Třeboni, připomínce Jana Wericha
Malí i velcí vodníci se setkali při 29. ročníku Čochtanovy Třeboně. Třídenní setkání organizovalo...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 1079
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 561x
Na tomto blogu jsem přestal publikovat ke konci roku 2023. V roce 2024 vyšly tři články, které měly za cíl informovat o jiném blogu, kde působím (leden) a o knize, kterou jsem vydal (listopad).
Děkuji za přízeň, kterou jste mi zde věnovali.



















