Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Dva v jednom

Proč? Protože sem dávám dva druhy fotek. Jedny fotky pořídila fotopast a druhé fotky jsem pořídil (neplánovaně) mobilem na procházce se psem. K tomu ještě popisný text.

Texty i fotky dokumentují můj vztah k přírodě. Já nemoct do přírody, tak asi zemřu. Fakt si nedovedu sebe sama představit zavřeného někde v 15 minutovém Smart City.

Fotografie z fotopasti dokumentují přírodu mého přechodného a občasného domova a fotografie z mobilu jsou z okolí mého stálého domova.

Objevila se nová nora

Tentokrát z přední strany kompostu. Nachytáme tam opět kunu? Není třeba napínat, opět se u nory zachytila kuna, vždy ve tmě. A pak srnky, ty jak ve dne, tak v noci.

Na noční fotce je ta srnka hůře vidět, ale je tam. Fotopast nám dokumentuje i teplotu v daném dni. Kuna je zachycena vícekrát, ale ty fotky nejsou příliš povedené, někdy je moc ve stínu, že není ani vidět, nebo se objeví kousek, příp. jako taková šmouha (jak rychle prolítne okolo).

Nejsem znalec a neumím říct, zda těch kun je víc (že by v noře byla nějaká rodinka?), také nedokážu určit pohlaví a ani zda ta loňská, která si vydlabala noru s přístupem z druhé strany, je ta samá, co letos.

V každém případě ta loňská kuna byla fotogeničtější. Tedy fotky vyšly lépe.

nora
kuna přichází
kuna trochu blíž
srna ve dne
srna v šeru

Víkendové procházky se psem

O víkendu (11. a 12. listopadu) jsem se byl s naší fenkou projít. Absolvovali jsme dlouhé procházky. V sobotu dopoledne ještě na chatě takový cca 5 km okruh přes Kruh do Roztok. Na chatě bývá fenka klidnější, byť se jde mezi domy po silnici.

Horší je to u nás ve městě. Projít mezi domy po rušné ulici do příměstské přírody je někdy utrpení. Občas se skoro plazí, ocas stažený mezi půlky, prostě je ve stresu, než se dostaneme do přírody. Nějak ji stále vadí koloběžky, kola, kočárky a hodně lidí, zejména dětí. Sice se to už trochu zlepšilo, ale nejlíp je jí v přírodě.

Chodíme na procházky kolem tůní (původního slepého ramene Jizery) a tam je to fajn. Obvykle potkáme hodně psů, s nimiž se většinou kamarádí. Protože ženě nebylo dobře, vzal jsem psa sám. V sobotu odpoledne (po návratu z chaty) a v neděli dopoledne hodinová procházka kolem tůní. A v neděli odpoledne jsem potřeboval nabrat benzín, a tak jsem vyrazil autem se psem na kraj lesa k bývalému vojenskému prostoru.

Ani jsem nebyl rozhodnutý, kam půjdu, ale pes to za mě vyřešil. Tak jsem ho následoval a řekl si, že se podíváme k ohradě se zubry a koňmi v rezervaci Mladá a uděláme si kolečko. Jenže v dáli jsem zahlédl stádo zubrů, takže mě to vylákalo tam.

Když jsem tam přišel, udělal jsem si pár fotek. Nechtěl jsem se psem chodit až k plotu, aby se zvířata nějak nesplašila, navíc si tam natáčel nějaký pán. Stádo se tedy pěkně rozrostlo. Na druhé straně ohrady bylo vidět stádo koní a na poli stádo srnek.

Tahle odpolední procházka byla trochu delší (skoro dvě hodiny) a vraceli jsme se a už se stmívalo. Strávil jsem tak v přírodě poměrně dost času a také něco našlapal. Pro mě ideál, navíc s bonusem v podobě zubrů z blízka.

Následují zubři. 

zubři

 

Autor: Jan Tichý(Bnj) | pondělí 13.11.2023 11:50 | karma článku: 14,50 | přečteno: 260x

Další články autora

Jan Tichý(Bnj)

Do třetice!

Tři blogy za rok? Chabý výkon, že. A to jsem tento třetí vůbec nechtěl psát. Chuť psát mě nepřešla, kdo ví, kde mě hledat a našel mě, tak ví, že píšu mnohem víc.

24.11.2024 v 17:52 | Karma: 16,77 | Přečteno: 286x | Diskuse | Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Narodila se kniha

Knih se rodí opravdu hodně, knihkupectví jsou plná, dneska si může vydat knihu, kdo chce. Stačí to všechno udělat, připravit a zaplatit. Tak jsem si nadělil svou vlastní knihu.

22.11.2024 v 12:00 | Karma: 3,92 | Přečteno: 63x | Diskuse | Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Nalodil jsem se na loď blogosvěta

Využívám Hydeparku pro informaci, že jsem vstoupil na blogovou platformu blogosvět, kde se mj. „potkávám“ i s bývalými zdejšími pisálky jako Lubomírem Stejskalem nebo Bohumilou Truhlářovou.

10.1.2024 v 6:37 | Karma: 15,44 | Přečteno: 449x | Diskuse | Hyde park

Jan Tichý(Bnj)

Házím do toho vidle!

Tak jsem se dočkal dočasného zákazu diskuse (pod blogem Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?). Použil jsem sice textově vhodné slovo, leč hlídací robot ho vyhodnotil jako nevhodné.

30.11.2023 v 10:30 | Karma: 23,11 | Přečteno: 648x | Diskuse | Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Najdu někoho ochotného?

Tak nějak nastal čas změny. Předdůchod ani předčasný důchod mi v brzké době nehrozí, ale duše už mě volá jinam. Ještě nevím úplně kam, ale nabádá mě k tomu, že je na čase dělat méně práce v systému.

29.11.2023 v 9:09 | Karma: 10,41 | Přečteno: 345x | Diskuse | Osobní

Nejčtenější

Kolik toho víte o vesmíru?

Tento pozoruhodný pohled na Velkou rudou skvrnu a bouřlivou jižní polokouli...
vydáno 11. srpna 2026

Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...

Tichý zabiják neodpočívá ani v létě. Horko umí zamávat se zdravím, pozor na tlak

Mnoho lidí si vysoký tlak spojuje hlavně se stresem, pracovním vypětím nebo...
11. srpna 2026  15:53

Léto je období, kdy máme konečně pocit, že se život zpomalil. Dny jsou delší, kalendář méně...

Tesco může v Česku změnit majitele. Ve hře je i polská Biedronka, ta ale míří jinam

Češi nakupují například v polské Lubawce.  (28. 9. 2023)
13. srpna 2026  12:12

Britští vlastníci Tesca zvažují prodej svých aktivit ve střední Evropě. Pokud by k němu skutečně...

Dům jako chalupa v Mrazíkovi? V Podolí vyřešili slunce nečekaně jednoduchým trikem

Jednoduchým poskládáním pater vznikl dům s výhledem i celodenním světlem. Stačí...
16. srpna 2026

Plánovači budoucnosti už v 60. letech přemýšleli o městech, kde se nejen rodinné domy, ale celé...

Nejlepší štrúdl, koláče i kremrole v Praze. Tři sladké adresy, které musíte znát

Koláče
11. srpna 2026  15:54

Hlavní město nabízí nespočet cukráren a pekáren, některé podniky však proslavila jediná specialita....

Policejní vůz se v Milovicích srazil s dodávkou, čtyři lidé se zranili

V ulici 5. května v Milovicích se srazila čtyři auta včetně policie, silnice je...
18. srpna 2026  20:42,  aktualizováno  20:51

Policejní vůz mířící k oznámenému napadení nožem se v úterý večer v Milovicích na Nymbursku srazil...

Lupiči se snažili schovávat před policií. Na Bobíka a Harleyho ale nevyzráli

Policejní psi Harley a Bobík získali první dvě místa. Za odměnu dostali dort
18. srpna 2026  20:07

Pražští služební psi Harley a Bobík ovládli první pololetí soutěže Nejlepší důkaz. Harley při...

Výstava korunovačních klenotů na Hradě se posouvá. Kdy budou k vidění

Prezident Petr Pavel a dalších šest zástupců státu, církve a města Prahy v...
18. srpna 2026  19:22

Výstava českých korunovačních klenotů se pro veřejnost oproti původnímu plánu otevře o den později,...

Porodnice roku 2026: Přidejte recenzi a hrajte o tisícové ceny. Hlasovat můžete až do listopadu
Porodnice roku 2026: Přidejte recenzi a hrajte o tisícové ceny. Hlasovat můžete až do listopadu

Chystáte se v příštích týdnech či měsících rodit, nebo už máte zkušenost z posledních let? Zapojte se do dalšího ročníku oblíbené Porodnice roku a...

  • Počet článků 1079
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 561x
Mám rád život a přirozenost. Víc je pro mě být, než mít. 
Na tomto blogu jsem přestal publikovat ke konci roku 2023. V roce 2024 vyšly tři články, které měly za cíl informovat o jiném blogu, kde působím (leden) a o knize, kterou jsem vydal (listopad).
Děkuji za přízeň, kterou jste mi zde věnovali.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.