O hlavě a patě státu
Stejne tak, jako vedla a ochranovala kmeny totemická zvírata, jejich reprezentanti, nácelníci, dnes nas symbolicky vedou a ochranuji "hlavy státu". Foto (c) Cathedralgrove.
Divadelní žánry jako komedie, tragedie či fraška jsou asi nejčastějším novinářským opisem toho, co jsme mohli a budeme moci sledovat na televizních obrazovkách v podobě prezidentské volby. Nad čím se zrak i rozum nejčastěji pozastavoval - co bylo k podivu a divení - bylo jednání politiků, kteří v rámci úhlavní mocenské distribuce neváhali sáhnout k těm "nejanimálnějším, nejpodlejším či nejsprostším zbraním", aby si pak jedním dechem stěžovali, zda ještě je či už není volba prezidenta důstojná či "politicky kulturní".
Možná že „divadlo" není nejpřesnější metaforou toho, co jsme viděli a ještě uvidíme, jelikož se v tomto případě jednalo spíše o vnější předem "zrežírovanou " dramaturgii jednání: dialogu, monologů a o členění jednotlivých jednacích aktů. Hlavní aktéři na naší politické scéně však více než co jiného připomínali sněm rousseauovských „ušlechtilých divochů", kterým snad jen civilizovanost, tělesná nepřipravenost a natěsno střižená saka zabránily tomu, aby se zvýšená hladina agrese kanalizovala společensky únosným a neprojevila se fyzicky kontaktním způsobem.
O co se jednalo a kvůli čemu bylo „mnoho povyku pro nic"? O nic více či méně, nežli o volbu „hlavy státu". Není veřejným tajemstvím, že lidské myšlení je přirozeně metaforické a že metafory, metonymie či symboly vedou naše jednání. Některé z nich jsou původem archetypické: natolik zakládající, společné a původní, že mění "civilizované lidi" v "divochy". Jednou z nich je volba i toho "nejdůležitějšího"- „náčelníka": stačí si jen ještě představit ohně, vřavu, totemy, výbuchy emocí a budeme skoro doma.
foto (c) Česká televize
Z čeho tato hlavní mocenská metafora „hlavy státu" vychází a kde bere svojí sílu? Proč je hlava tak důležitá, že je některou možné korunovat či jinou společensky zesměšnit mackovským záhlavcem? Jaktože její moc všeobecně funguje i tak, kdy „hlavu státu" vidíme na známkách, oddělenou nejen od jejího těla, ale často i od reality? Je to pro to, že pro nás představuje téměř životní nutnost a předpoklad: evoluční i osobní zkušeností jsme od narození zvyklí na nějaké „hlavy" moci , které nás tu směrují, tu vedou, tu s námi manipulují, ale i ochraňují a zabezpečují naší existenci („hlava rodiny", „šéf" apod.).
Určitě si sami dokážete představit následující či podobné schéma, ve kterém se ukazuje jakási „biologická závislost" čitatele na jmenovateli v symbolickém spojení, ve kterém „jedno nemůže být bez druhého". Síla této "hlavní státní metafory" se umocňovala např. v označení hlavy státu, kterou představoval "tatíček Masaryk".
otec hlava vládce
_____ x _____ x _____
rodina tělo stát
(část něčeho reprezentuje celek=metonymie)
Vedle politické či jiné moci, která nás zastupuje a je naší "prodluženou rukou", nás tak ovládají i tyto metafory, které se sugestivní silou podmiňují jimi vyvolaným pocitem, že se často obejdeme bez vlastní hlavy, ale ne bez „hlavy státu". Protože zároveň potlačují racionalitu - "nemají patu" - a strhávají dav, pak nás nepokrytě archaicky mění v "hordu divochů".
MJ
Michal Josephy
Zpustlá zem

"To jedeš včas, puszta má ještě barvy! V červenci a srpnu je to pustá, vyprahlá zem," říká mi pan domácí, který pronajímá pokojík se šuplíkem a biblí
Michal Josephy
Azore, ke mně!

„Pojďte dál,“ pověsí se na těžké dřevěné dveře mladá a drobná senhora. „Jí si nevšímejte,“ mávne rukou nad dorážejícím štěnětem, které mi laškovně okusuje lýtka. „Je to ještě tele, dělá jak praštěná.“
Michal Josephy
Indiánský běh

Nikdy, ale opravdu nikdy jsem neviděl přehlídku tolika prapodivných běžeckých stylů jako na bombajské Marine Drive.
Michal Josephy
Vězněm kláštera

Uprostřed mrazivé zimní noci léta páně 1824 bylo Klášterní náměstí liduprázdnější než kdy jindy. V husté vánici se vytrácel zvon z nedalekého kostela Narození Panny Marie a drobná dívka, přecházející z domu do domu, se po pár
Michal Josephy
V oku ženy

Vysoko v horách, svažujících se do úrodných údolí etiopského Hararu, žije "kmen" Argobba, jehož ženy mají na poměry světlejší pleť, úzké, elegantní nosy, mandlovitě tvarované oči a jejich vyhlášená krása, které údajně podlehl i ně
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
OBRAZEM: Českou spořitelnu čeká stěhování. Na Smíchově vzniká nový kampus
Zaměstnance České spořitelny čeká už brzy velké stěhování. Banka si na pražském Smíchově staví...
Počkejte, máme pro vás slevu! Dodavatelé energií nabízejí lidem podpultové ceny
Premium Praxe dřív běžná třeba u mobilních operátorů se v Česku přenesla i do energetického sektoru....
V Motole se krade! varovali hned dvakrát ministra. Válek však tvrdil, že nic netušil
Premium Vypadá to, jako by se všichni domluvili: obvinění v kauze Motol – z uplácení či podplácení –...
Jaderné velmoci na kordy. Indie se mstí za útok na turisty, Pákistán hovoří o válce
Premium Indie se chce pomstít za útok na turisty tím, že Pákistánu vypoví smlouvu o vodě. Ten hovoří o...

Prodej stavebního pozemku 570 m2
Pod Střediskem, Hrušovany u Brna, okres Brno-venkov
4 999 000 Kč
- Počet článků 270
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2973x
www.josephy.cz
Seznam rubrik
Oblíbené blogy
- prof. Stanislav Komárek
- Inspiromat Anny Leškové
- Větičky Ladislava Větvičky
- Křižovatky Karla Drábka
- S(tvoření) Olgy Trampotové