Motýli, homosexualita a evoluce

aneb o účelu rozmanitosti v životě

Born to be Wild(e)? Aneb evolucní biologie a etologie cloveka má radu vysvetlení na to, jak se rodí homosexuál i jak se v evoluci homosexuálem stát. (Oscar Wilde aneb homsexuálové mezi námi). (c) besancon

 

      Není tomu dávno, co jsem v interní  diskusi blogu absolvoval poměrně lítý slovní šerm na téma proti výrokům:

a) homosexualita jako "deviace" (od nespecifikované normy)

b) údajný exhibicionsimus spojený s gay-parade

c)  současná věda se zabývá výhradně tím, "kde se tato "vrozená úchylka" bere"

d)  homosexualita neplní (žádnou) biologickou roli ve smyslu lidské reprodukce

       Argumentoval jsem, že se "exhibující" projevy homosexuálů nemusí někomu líbit, ba se mu mohou hnusit, ale že jsou tyto projevy určené pro jinak esteticky orientované  "oko" a  vkus. (1)

       Připisovaný "exhibicionismus" že ve skutečnosti může být sebeprezentací daných jedinců, kterou směrem k okolí s větším či menším důrazem provádíme všichni, ale v rámci "normálních projevů" ji nevnímáme tak zjitřeně a přecitlivěle. ( A to jsme se svou "normální sexuální orientací" nemuseli žít v společenském  totalitarismu a přihlásit se k ní i prostřednictvím coming-outů.)

         Chtěl jsem tak naznačit, že o homosexuálech toho ve skutečnosti moc nevíme. K vytváření názorů nám často stačí myšlenkové šablony, pohoršení a stereotypy, někdy ne nepodobné karikaturám v podobě "typických" teploušských gest, mluvy a oblékání.

       Je totiž i vlastní rozdíl mezi homosexuálním chováním, které může mít povahu jednorázového experimentu či vězeňské nouze - a homosexuální orientací, která pohlcuje a téměř výlučně k stejnému pohlaví orientuje jedincovu fantazii a sexuální touhy.

       Podobně je to i s účelem homosexuality v evoluci.  Její poměrně běžný výskyt (oproti tomu o homofobních delfínech nemám zprávy) se může zdát v přírodě absurdní z toho hlediska, že z takto orientovaného páru nemůže vzejít a přežít nový jedinec (2)  

    Homosexuál může kupříkladu nezanedbatelně pomáhat s výchovou a péčí o dítě své nezaměstněné sestře a tím pečovat o předávání genů svých rodičů i své příbuznosti a zvyšovat tak šance, aby z jejího synka vyrostl reprodukčně schopný jedinec.¨

       Evolučních vysvětlení vzniku a přetrvávání homosexuality je však nepočetně více:  mimo jiné například zvyšování spolupráce a snižování agresivity mezi muži či  její vznik jako vedlejší produkt evoluce při změně "rodinných systémů". Aneb z  "agresivního bezohledného otce neandertálce" směrem k "empatickému, pečujícímu a starostlivému otci Homo sapiens sapiens".

       Vedle toho slouží v přírodě i k ventilu, zábavě, usmiřování, ale i udržování řádu: samec ve vyšším statutárním postavení se může pokoušet homosexuálním náznakovým úkonem "umravňovat mladé ucho" do patřičných mezí.

       "Motýlkové", jak bývá určitému "druhu homosexuálů" přezdíváno, nám tak mohou dát ve své podstatě velkou životní lekci. Není k ní zapotřebí sledovat desetkrát denně jejich projevy, pokud se nám nelíbí, ale pouhé otevřenější vědomí může "dotykem motýlích křídel" (3) způsobit osobní i společenské změny z klece myšlenkového totalitarismu směrem k větší otevřenosti, pestrosti a širšímu pohledu na svět.

 

 

                                                                                                                                                              MJ

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pokud k tomuto chcete přispět,  možná se můžete zúčastnit následujícího výzkumu:

http://www.fhs.cuni.cz/etologie/jv_vyzkum.htm

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(1) Kupříkladu vznik a účel ornamentů motýlích křídel nelze odbýt jen po darwinovsku: řekněme jako lákání partnerů či naopak odstrašování nepřátlel, jejich pečliivý mikro-stříškovitý sklad ne jen pouhým odkazem na termoregulaci a lámání světla "o barvy", ale organismům je třeba přiznat i životní sílu portmannovské "sebeprezentace", jako jednu ze základních vlastností živého organismu, který se chce nějakým způsobem jevit svému okolí a těm, co ho mohou vnímat a vnímají.  

 (2) Toto omezení platí jen v rámci tzv. "exkluzivní fitness".

(3) Metafora Z.Baumana ve studii i o totalitarismu.

Autor: Michal Josephy | čtvrtek 14.8.2008 20:47 | karma článku: 16,77 | přečteno: 3525x
  • Další články autora

Michal Josephy

Zpustlá zem

22.6.2018 v 13:12 | Karma: 20,31

Michal Josephy

Azore, ke mně!

7.9.2017 v 12:33 | Karma: 21,23

Michal Josephy

Indiánský běh

27.4.2017 v 11:57 | Karma: 20,79

Michal Josephy

Vězněm kláštera

20.12.2016 v 13:38 | Karma: 25,95

Michal Josephy

V oku ženy

5.12.2016 v 9:39 | Karma: 32,75