Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dosáhli jsme vrcholu průmyslové civilisace? Nejen to, už jsme za vrcholem.

Svatá Greta toho hodně rozvířila. Spíš si kladu otázku, zdali lidstvo vůbec má na řešení klima-změny. Už Theodor Lessing označoval svět lidí za „mraveniště poháněné hladem, smyslností a ješitností“.

A k tomu ještě kapitalismus s těmi vágními pojmy SVOBODA a DEMOKRACIE. Ta kampaň svaté Grety je zajímavá tím, že mladá holka rozpoutala celosvětovou bouři. Tu vysvětlují mediální odborníci všelijak – ale je nepochybná (přinejmenším načasování přišlo akorát). Nepochybná je také klima-změna. Ale k ní se vyjadřují skuteční odborníci už delší dobu – a zdaleka nevyvolali takovou bouři.

Především upozorňují na rozpor mezi panujícím kapitalistickým společenským řádem a fysickými možnostmi planety Země. Podle nich základním principem existence kapitalismu je tzv. trvalý růst a dluhy (to už prý definoval Marx). Bez trvalého růstu a dluhů podle nich kapitalismus nemůže vůbec existovat. A proti tomu stojí planeta Země s konečnými rozměry a zdroji (tomu před týdnem věnovali celý večer na kanálu ARTE). To prostě nejde systémově dohromady. Jednou to půjde do těžkého střetu. Myslím, že ta doba už začíná.

Samozřejmě: základním zaměřením kapitalismu je maximalisace. Maximalisace všeho: produkce, spotřeby, zisků, atd. Ale nepochybně základní podmínkou pro přežití lidstva na planetě Zemi je minimalisace. Minimalisace produkce, spotřeby, atd., také minimalisace rozmnožování.

Ale co se místo toho děje: UNICEF právě před několika dny uvedl, že jen v krisových zemích zmítaných občanskými válkami, jako jsou Afganistan, Somálsko, Syrie či Jemen, se v r. 2018 narodilo přes 29 mil. dětí. Dětí do bídy a hladu a chaosu (kam ty chce navážet ušlechtilý vědec Drahoš?). Kolik je jen zemí, které měly na konci války před 70 lety kolem 20 mil. obyvatel a nyní jích mají přes 100 miliónů.

A co ješitnost? Jsem pobaven tím, jak v zemi s největší klima-hysterií, tj. v Německu, každoročně stoupá průměrný výkon prodávaných aut (údaje ADAC). Vždy ročně tak o 3 PS. Loni už převýšil 150 PS. A frajeři páchají havárie s auty o výkonu 450 PS. K čemu potřebuje někdo 450 PS? Jen k ukájení ješitnosti?

Zdá se mi, že pohodový život, který jsme si dosud užívali (a to i za tzv. zločinné komunistické diktatury) končí. I když hmotné strádání bude nastávat pomalu, klima-hysterie bude stále otravovat, a asi stále více. A té se nějak nedá vyhnout. Už to začalo.

A je to marné. Největší hysterie propuká zřejmě v Německu, což je asi dáno německou náturou (německý národ snadno podléhá propagandě: jednou je potřeba vyvraždit Židy, jindy navážet černochy a Araby do Evropy, rozvíjet multikulturalismus, teď zas potřít Klima-Wandel, atd,), i když celosvětově Evropa chrlí do atmosféry max. 10% škodlivin a Německo max. 2%. Zatímco největšími škůdci ovzduší jsou Čína, Indie, dále USA, Jižní Amerika. Jak budou Němci přemlouvat Čínu a Indii k nulovým exhalacím, to vážně nevím. Tady řečičky o svobodě a demokracii nepomohou. Momentálně probíhají v Indonesii demonstrace proti vypalování tamních deštných pralesů – to kvůli budování palmových plantáží pro produkci palmového oleje. Také to tam mají demonstranti marné – tohle všechno ovládají koncerny a ty zajímají jen zisky. Ono už to má název: „výprodej deštných pralesů“.

A-propos atmosféra. Většina lidí si nevědomuje, jak je atmosféra tenká. Hustý vzduch dosahuje tak do výše 10 km, pak do 20 km už jen velmi řídký a dál už pak není téměř nic. Ze dvorka vidíme kopečky vzdálené 10 km, 20 km, nejvzdálenější kopce jsou v dálce 100km. A 10 km? Vždyť je to jen kousek! Nás klame ta nebeská báň, protože horní okraj nevidíme a nevnímáme, přičemž nebeská modř je téma tak pro básníky.

A do této tenké vrstvy atmosféry se už zhruba 200 let chrlí všelijaké průmyslové splodiny (a to navíc ke všem přírodním výronům, jako jsou erupce sopek a stepní a lesní požáry) – atmosféra se považuje za odpadní žumpu (přitom nic jiného k životu nemáme). To nemůže dopadnout dobře. A také nedopadá.

Sice na první pohled, když si člověk spočítá hmotnost atmosféry – což by měl zvládnout každý maturant – tak vychází obrovské číslo. Pokud jsem se nesekl, tak mně hmotnost atmosféry vyšla přibližně na 510 x 10 na třináctou tun. A někde snad uvedli, že v současnosti se ročně chrlí do atmosféry na 100 mlrd. tun, čili „jen“ 10 na jedenáctou tun CO2 – což je sice proti hmotnosti atmosféry jen zlomek, ale o vlivu skleníkových plynů (CO2, methanu) na ohřívání planety se nepochybuje (snad ta moje čísla Dana Tenzer laskavě zkontroluje). Každopádně podíl CO2 v atmosféře stále stoupá.

No, my (tj. ČR) bychom se s tím nemuseli nijak zatěžovat (a já už vůbec ne, ale jsou tu další generace našich potomků), náš příspěvek ke znečišťování atmosféry je nepatrný, ale jak to vypadá, aktivisti v Evropě s tím budou nepříčetně otravovat. Zatímco s největšími světovými znečišťovateli to nijak nehne. A aktivisti se nesmíří s tím, že situace v podstatě nemá řešení. Není to prostě živočišnému druhu homo sapiens dáno. Výše zmíněný filosof pesimismu Theodor Lessing (kterého nacisti zastřelili v Mariánských Lázních), předvídal, že nastane nějaká katastrofa, všechno zahyne a bude zase klid. Ta pohroma se už myslím rýsuje.

PS.: máme v knihovně knihu: Anita Gordon+David Suzuki „Jde o přežití“,  která u nás vyšla v r.1994. Kniha vyšla v Kanadě v r.1990 a podle autorů (D.S. je profesorem genetiky na UNI) byly už tehdy naše představy o funkci přírody a našeho vztahu k ní nadále neudržitelné. Všelijaké svaté pravdy, že příroda je nekonečná, že růst je pokrok, že věda a technologie všechno vyřeší, že příroda je k našemu použití, že s přírodními zdroji dokážeme hospodařit  – už ke konci 20.století nebyly přesvědčivé. Autoři poukázali na to, že jestliže se budeme nadále řídit podle těchto pravd, zničíme civilisaci jako takovou.

Této problematice se v posledním čtvrtstoletí věnuje ve světě řada vědců. Dosud bez velké publicity a s nulovým účinkem. Až Svaté Grétě se podařil průlom. Tak to je fór, který zase jen svědčí o omezenosti lidského ducha. A lamentovat v této situaci, že „Klimanáboženství nás vychází zatraceně draho“ je myslím to poslední, co by nám svědčilo.

 

Autor: Josef Komárek | pondělí 30.9.2019 12:28 | karma článku: 16,04 | přečteno: 472x
  • Další články autora

Josef Komárek

Skutečně stáli lidé ve frontách a nevěděli, zda se na ně dostane?

Tak to skutečně bylo! A to v letech 1945 až 50. A ke všemu ještě bylo v r.47 sucho a neúroda, na kterou nám USA odmítly prodat obilí, ale ze SSSR přišlo několik set tisíc tun. Žalostná byla úroveň zásobování zejména na venkově.

22.2.2024 v 12:55 | Karma: 33,29 | Přečteno: 1123x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Konečně se nastartuje ekonomika. Hallelujah.

A to hlavně výpovědí bez udání důvodů. Tahle rada nejchytřejších z chytrých oslnila i jednoho zdejšího autora a vypíchla ji i mladinká hlasatelka na ČTV. To před lety to viděl šéf Siemensu Peter Löscher jinak, když prohlásil:

8.2.2024 v 12:50 | Karma: 33,92 | Přečteno: 888x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Kamouček ouver (communications check over).

Tak tohle jsme slyšeli ze sluchátek na Klínovci v té mírové pohodě roku 1960. To hlásili ve dne v noci LOPáci, co jezdili v džípech na bavorské straně šumavské hranice. LOP byly americké Lehké Obrněné Pluky.

31.1.2024 v 12:50 | Karma: 17,17 | Přečteno: 448x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Jak je to s vražděním v době po vypuknutí svobody.

Tohle málokdo sleduje, ale už jsem o tom psal. Podle novodobé statistiky bylo v ČR v r.1989 zavražděno 140 lidí. Po vypuknutí svobody bylo za následujících 31 let povražděno zhruba 6600 lidí.

4.1.2024 v 13:50 | Karma: 18,64 | Přečteno: 568x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Je nejvyšší čas založit Ústav pro Studium Servilních a Lokajských Režimů.

Je prostě potřeba postavit studium a analýzu servility a lokajství na vědecké základy. Protože to přece není normální, aby v naší zemi tolik vládců a politiků sloužilo cizím zájmům a škodilo vlastní zemi.

23.11.2023 v 13:53 | Karma: 34,60 | Přečteno: 831x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46,  aktualizováno  20:43

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

  • Počet článků 156
  • Celková karma 33,60
  • Průměrná čtenost 1567x
Senior - bývalý systémový inženýr.

Seznam rubrik