Kamouček ouver (communications check over).
Ty měly údajně zachytit první náraz, kdyby k „něčemu došlo“. My, co jsme v ZVS sloužili u radiového průzkumu, byli jsme trochu lépe informování o tom, co se děje na druhé straně naší západní hranice, než ostatní vojáci té doby. Přinejmenším z toho, co jsme denně slyšeli ze sluchátek. Žádný pohyb tehdejších armád v západním Německu se přece neobešel bez radiového vysílání. A co se vyšle do éteru, může zachytit každý.
A ono těch pohybů moc nebylo. Pozemní armády měly v Bavorsku dva výcvikové prostory, tak tam bývala cvičení, dělostřelecké střelby, atd. a občas cvičné přesuny vojenských kamiónů i po civilních silnicích. O mnoho let později nám při návštěvě v Německu naši známí vykládali, jak to Němce popouzelo, když americké konvoje překážely na silnicích. Pokud se pamatuji, tak velké manévry udělali na druhé straně za ten rok jen jednou, někdy v létě. Po jejich skončení jsme sledovali policejní hlášení, když se velké jednotky rozjížděly z Bavorska dál na západ do Německa.
Více pohybů vykonávalo letectvo. Samozřejmě jsme rozlišovali civilní a vojenský provoz a sledovali jen ten vojenský. Vojáci dělali cvičné lety, kdy se piloti hlásili běžným státním leteckým kontrolám – což jsme všechno brali.
Jen asi jednou či dvakrát do měsíce v Bavorsku vzlétl radarový průzkumný letoun C124 a začal dlouhé hodiny pendlovat na trase Mnichov-Norimberk a zpět, a když se hlásil letecké kontrole při každé otočce, tak jsme to hned zahlásili do Prahy na PVOS (protivzdušnou obranu státu), kde zase přijali příslušná opatření, atd. Oni také používali velmi rafinované volací znaky, obvykle CowNN, takže jsme hned věděli, že KRÁVA je ve vzduchu (létal ve výšce přes 20 tisíc stop a jeden úsek mu trval půl hodiny).
A nejlepší angličtinář poslouchal vojenské zprávy z AFN Frankfurt. Ale ty trvaly jen 10 minut v pět hodin odpoledne. Jinak tam vysílali převážně muziku.
Tak takhle vypadala na našem pracovišti studená válka roku 1960. A tak si většinou ti amerikánci, co v džípech projížděli ve dne v noci po bavorské straně Šumavy, jen vysílali ten krátký vzkaz „kamouček ouver“, čili kontrolu spojení, když se tam nic jiného nedělo. Jó, to byla mírová doba.
Josef Komárek
Bez Stalinského teroru by v r. 45 nejspíš nebylo osvobozeného Československa.
Ze západních info- a doku-kanálů už mnoho let chodí historické reportáže z předválečného, válečného a poválečného SSSR i z novodobého Ruska.
Josef Komárek
Skutečně stáli lidé ve frontách a nevěděli, zda se na ně dostane?
Tak to skutečně bylo! A to v letech 1945 až 50. A ke všemu ještě bylo v r.47 sucho a neúroda, na kterou nám USA odmítly prodat obilí, ale ze SSSR přišlo několik set tisíc tun. Žalostná byla úroveň zásobování zejména na venkově.
Josef Komárek
Konečně se nastartuje ekonomika. Hallelujah.
A to hlavně výpovědí bez udání důvodů. Tahle rada nejchytřejších z chytrých oslnila i jednoho zdejšího autora a vypíchla ji i mladinká hlasatelka na ČTV. To před lety to viděl šéf Siemensu Peter Löscher jinak, když prohlásil:
Josef Komárek
Jak je to s vražděním v době po vypuknutí svobody.
Tohle málokdo sleduje, ale už jsem o tom psal. Podle novodobé statistiky bylo v ČR v r.1989 zavražděno 140 lidí. Po vypuknutí svobody bylo za následujících 31 let povražděno zhruba 6600 lidí.
Josef Komárek
Je nejvyšší čas založit Ústav pro Studium Servilních a Lokajských Režimů.
Je prostě potřeba postavit studium a analýzu servility a lokajství na vědecké základy. Protože to přece není normální, aby v naší zemi tolik vládců a politiků sloužilo cizím zájmům a škodilo vlastní zemi.
Další články autora |
Porno a Česko. Jsme téměř unijním extrémem, ukázala data
Je to vlastně vedlejší, nezamýšlený produkt evropské legislativy. Její nařízení o digitálních...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Jak to nedělat. Češi popisují trable se zálohováním petek v Chorvatsku
Zálohování PET láhví a plechovek, které má v plánu zavést resort životního prostředí i v České...
Na firmy v Česku se už valí povinnosti spojené s ESG. Vyhnout se jim nelze
ESG, tedy rámec sloužící k hodnocení udržitelnosti a odpovědnosti podnikání, razantně ovlivní...
Vede Harrisová. Ne, Trump. Návod pro čtenáře volebních průzkumů a sázkaře
Premium Kdo si chce vsadit na americké volby, „srdce jako kníže Rohan musí mít“, protože neví nic, i když...
Revoluce v maturitách. Ústní zkoušku může nahradit projekt pro firmu
Premium Dvacet témat z češtiny, dvacet z angličtiny či matematiky a další hora otázek z odborných předmětů....
Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma
Toužíte po zářivém úsměvu, který dodá vašemu vzhledu sebevědomí? Nyní máte šanci si splnit sen o bílých zubech z pohodlí domova! Zapojte se do naší...
- Počet článků 157
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1537x