Poskytují se dotace účelně a těm potřebným, nebo je to často i naopak?

Obyvatelé paneláků dotují vytápění i vlastníkům vil ve VIP čtvrti… Nazývá se to „kotlíkové dotace“. Nepřipadá vám to nemorální?

„Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.“ Tak komentoval Viktor Černomyrdin, bývalý ruský premiér, příšerný průběh ekonomické transformace v 90. letech v Rusku. Kdyby naši politici byli stejně upřímní, tak by často mohli obdobnými slovy hodnotit následky svých rozhodnutí.
K jakým absurditám vede rozhodování vlády, ukazuje dotaz na připojeném obrázku, zkopírovaný z facebooku. Z důvodu GDPR je jméno oříznuto, ale každý trochu šikovný uživatel počítače si ho může lehce dohledat.
 

"Kotlíkové dotace" jsou neetické, protože protěžují jen část těch, kteří by rádi vyměnili kotel. Navíc je to typicky socialistická "hurá akce" - teď je "dotace", tak se vymění kotel, i když by ten starý mohl ještě několik let sloužit. Ona i výroba „ekologického kotle“ zanechává "uhlíkovou stopu" a produkuje „skleníkové plyny“.
I v panelácích přecházejí od centralizovaného zásobování teplem, které je v mnoha případech velmi neekonomické a neekologické, na individuální vytápění domovními kotelnami. Také by rádi využili nějaký příspěvek, resp. sníženou daň na pořízení ekologického kotle. Ale to nejde tak rychle, aby se stihly vyřídit náležitosti žádosti o „dotaci“ v době, kdy je „hurá akce“ spuštěna. Zejména odpojení od centralizovaného zdroje tepla je zdlouhavé, teplárny se brání odpojování „zákazníků-nevolníků“ a mají v tom i podporu státu, protože je vžitá nesprávná představa, že centrální rozvod tepla je ekologický. To už dávno není pravda, protože ztráty ve špatně udržovaných teplovodech jsou vysoké a energeticky náročná je i cirkulace topného média. [1]  Zateplováním a úbytkem zákazníků klesají teplárnám výkony, ale fixní náklady jim zůstávají skoro stejné. To je jeden z důvodů, proč teplo z tepláren zdražuje.
Obdobně absurdní jsou i „dotace“ v akci „zelená úsporám“. Také se dostane pouze na některé vybrané a „dotační peníze“ nebývají užity ekonomicky, protože jsou nutné různé posudky, žádosti, státem autorizované firmy zdražují své služby,….

Politici by se měli zamyslet, zda by nebylo prospěšnější a zároveň férovější, snížit DPH na ekologické kotle nebo i na ekologická paliva a na materiály k zateplení domů. Zamezilo by se kšeftování s „pořadím“ na přidělení „dotace“, ubyla by byrokracie a možnost ovlivnit přidělení a výši „dotace“ zásahem úředníků, což je asi hlavní důvod „proč to nejde změnit“. Nyní se dočítáme, že se uskuteční další kolo. „Kotlíkové dotace“ budou pokračovat. [2]
Jak asociální je tento stát! Vzpomeneme si na to, až půjdete volit?

P.S. Tento blog rozšiřuje krátkou poznámku na toto téma, uvedenou v blogu Schizofrenní svět zelených byrokratů     (https://johnjiri.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=736374)

[1] https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/studie-cesi-daji-za-teplo-ze-mzdy-petkrat-vice-nez-nemci-40305059[2] https://www.novinky.cz/domaci/clanek/kotlikove-dotace-maji-pokracovat-40312066

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří John | pondělí 3.2.2020 9:53 | karma článku: 27,09 | přečteno: 849x