Jak poznat kvalitní matraci na spaní a nenaletět obchodním lstem?

Když se snažíte koupit novou matraci, jakoby jste se ocitli v marketingové obchodní džungli. Nejdůležitější na matraci je kvalita pěny.

Podle čeho se vlastně pozná kvalitní matrace? Když se zákazník snaží dohledat informace o tom, jakou matraci vybrat, nemá to vůbec jednoduché. Na Youtube se mu budou zobrazovat marketingová videa s řídkou informační hodnotou, to samé se vám stane, když se budete snažit zeptat na Googlu.

Před 10 lety a více by byla ještě vhodným místem pro zjištění takové informace specializovaná a nezávislá diskuzní fora, kde by vám někdo, kdo tomu rozumí, rád poradil, třeba by tam psal i truhlář. Ty ale nahradily (či vysídlily) Facebookové Skupiny, které jsou často založené nějakou firmou, která na nich v mezičase pokoutně propaguje svůj eshop a produkty, a truhlář a čalouník se v záplavě balastu od jiných lidí ztratí, případně tam vůbec psát nebudou.

Navíc na Facebooku píšou lidi, kteří o tématu nic nevědí. A vy to ani nedokážete na první pohled zjistit. Na klasickém diskuzním foru, který by se zabýval čalounictvím a truhlařinou, byste alespoň u uživatele viděli počet příspěvků a někdy i karmu - podle toho byste mohli něco usoudit.

Snad by mohla pomoct Heureka - jenže velký počet výrobců matrací a množství lišících se produktů způsobí, že recenze u nějaké konkrétní matrace jsou velice řídké, a často psané "ženou v domácnosti" ve stylu "Koupili jsme si matraci, došla nám před 1 týdnem, strááášně dobře se nám na ní spí, velká spokojenost" a o zbytku si říkám, jestli si je kolikrát firmy (nebo spíše jejich majitelé) nepíšou samy.

V takovém informačním šumu (mírně řečeno) je opravdu náročné se zorientovat a koupit vhodnou matraci. Zjistit vůbec, jaké materiály jsou na matraci vhodné. A právě toto vyhovuje nepoctivým prodejcům.

Takže jakou tedy matraci

Ze všeho, co jsem si přečetl, a dopátrat se těch informací snadné nebylo, se jako nejlepší materiál matrace v poměru cena a výkon jeví tzv. "Euro pěna" (Eurofoam).

Tato pěna má vysokou odolnost a produkuje se ve velkém. Vyrábí se v různých hustotách (tvrdostech) a používají ji truhláři, když si chcete nechat matraci vyrobit. Zaujalo mě na této pěně možnost dezinfekce parní kachnou - pěna dobře snáší vysoké teploty.

Výhodné se zdá být mít matraci z této pěny dvouvrstvou, kterou si můžete otáčet a měnit si tím tvrdost. Na vrchní část této pěny v matraci je možné mít tenkou vrstvu paměťové pěny jako doplňek.

Truhlář může do pěny udělat lokální výřezy (ubrat materiál), které způsobí, že v určitých místech je matrace tvrdší než v jiných - to může být výhodné např. v oblasti zadku, kde je tělo nejtěžší, a je vhodné zde tedy mít matraci pevnější. Jako třeba na tomto obrázku:

https://www.czvyrobky.cz/data/eshop/fotogalerie/7/eshop_article10370/03_matrace-ze-studene-peny-marek-13907-0.jpg

Na matraci z této pěny je vhodné mít pratelný (tedy snímatelný) potah.

Není úplně vhodné vybírat moc měkké pěny, protože ty mají nižší hustotu a s tím i nižší životnost a poskytují menší oporu zádům.

Jak se vyrábí matrace

No takže zjednoduše a laicky řečeno, takhle se udělá matrace:

  1. Koupíte Euro pěnu potřebných rozměrů a hustoty ( pevnosti / tvrdosti ), to je naprostý základ
  2. Tu obalíte tenkou vrstvou bavlněné látky, která odděluje pěnu od potahu. (bez této mezivsrtvy se potah "přilepí" k pěně)
  3. No a na to natáhne sundávací pratelný potah se zipem

A máte matraci s asi nejlepším poměrem cena / výkon. Když chcete mít větší luxus, tak:

  • Můžete mít 2 různé materiály Euro pěny, abyste docílili 2 různých tvrdostí matrace když matraci obrátíte
  • Můžete mít na pěně ubrán materiál, aby měla v různých místech odlišnou tvrdost
  • Můžete mít na pěně přídavnou tenčí vrstvu paměťově pěny - která ale nemusí každému vyhovovat
  • Když jste nemocní a trpíte na proleženíny, může vám truhlář udělat další speciální modifikace, které však pro zdravého člověka nutné nejsou

Jak jsem se dopátral, jeví se mi, že všechno ostatní jsou jen marketingové žvásty.

Z výše uvedeného vyplývá, že nejdůležitější částí matrace je materiál pěny. Přemýšlel jsem, jestli by si, teoreticky, muž v hmotné nouzi (třeba důchodce) nemohl prostě koupit desku Euro pěny za pár stovek sám a spát jen na ní, s podmínkou, že by dostatečně často měnil prostěradlo (nebo 2 prostěradla najednou) a jednou za pár let by pěnu pořádně vydezinfikoval vařící vodou někde na zahradě - Euro pěna to totiž umí.

Proč jsem si matraci z Euro pěny nekoupil

Protože něž jsem se k této informaci dopátral, bylo pozdě... Jsem já to ale. Když jsem matrace vyhledával, na materiál označen jako "Euro pěna" jsem narážel - jenže název materiálu na mě nepůsobil zrovna věrohodným dojmem. Zároveň matrace označené jako "Euro pěna" byly ty levnější a tím byl můj předsudek o tomto materiálu dovršen.

Jak říkám a jak si stěžuji výše, na Internetu je v tomto odvětví vyloženě informační marketingový balast a nakolik jsem několik hodin u hledání strávil, podstatným informacím jsem se nedopátral.

A tak jsem si nakonec koupil měné kvalitní, ale o to dražší, marketingovou matraci "Galaxy viscostar". Píšou o ní:

  • "je z PUR pěny Eliocell o hustotě 28 kg/m3" 
  • A další vesměs marketingové řeči

Jenže jak jsem později zjistil, honosný název "Elioceli" je ten samý materiál, co Molitan, je to jen jiný obchodní název. Takže jsem si v podstatě koupil drahou, velkou, tlustou matraci z molitanu, zabalenou do úžasného marketingového kabátku o tom, co všechno matrace umí - holt jsem na koupi spěchal. Jak jsem se navíc dozvěděl, hustota pěny 28 kg/m3 je na těžkého chlapa málo, truhlář by vám z Euro pěny dal o dost větší hustotu, třeba 45 kg/m3 a víc. No jo, holt větší hustota materiálu znamená více peněz, a kde by potom prodejce dělal ty zisky?

Matrace byla v pohodě první 2-3 týdny spaní, potom postupně začala měknout (nebo spíše propadat), a teď je tak měkká, že neposkytuje dostatečnou oporu zádům, navzdory tomu že je označena jako středně tvrdá s nosností do 140kg - jenže i v tvrdostech jsou v tomhle odvětví zjevně nesmysly.

Závěrem

Poděkování patří  p. truhláři a čalouníkovi Radku Svobodovi, který udělal na Youtube serii videí o výrobě matrací a postelí:

https://www.youtube.com/watch?v=NFqKZp5sFDg&ab_channel=RadekSvoboda

 

Autor: Jiří Kačír | sobota 6.4.2024 12:44 | karma článku: 13,28 | přečteno: 313x