Proč se země čím dál více brání používání hotovosti

Zamysleli jste se nad tím, proč je takový tlak na elektronickou evidenci tržeb? Ohrožuje snad neevidence těchto tržeb něco? Ano, ale není to jen výběr daní.  Jde o samu podstatu fungování bankovního systému..

Opravdu je tomu tak, jde o samu podstatu fungování bankovního systému.

Peníze v hotovosti držíte v ruce (máte doma v šuplíku), patří tedy skutečně vám. Peníze v bance vám ale reálně nepatří.  I když je máte v bance, nemáte k nim neomezený přístup (výběry nad 100 tis Kč se musí hlásit předem), výběry kartou také nejsou neomezené (nemluvě o bankovních prázdninách).

Tohoto rozdílu si na jaře byli velmi dobře vědomi Řekové, kteří poslední vybírali z bank peníze v objemu několika set miliónů euro denně. Ne, že by je akutně potřebovali, ale přestali věřit bankám. Báli se uplatnění „bail – in“ systému.

Navíc prakticky vymizela inflace. Ta až donedávna samovolně odrazovala lidi od držení nadbytečné hotovosti, protože jim ji znehodnocovala a k tomu se lidé jejím držením sami obírali o úroky z vkladů. V době sazeb na termínovaných vkladech nad 5 % p. a. to jistě byl významný faktor. Při inflaci u nuly a úrokových sazbách blízkých nule vymizely tyto dva faktory. Hotovost tak sice nominálně nepřináší žádný výnos, ale na atraktivitě významně získala.

V režimu záporných úrokových sazeb se navíc záporná úroková sazba rovná uvalené dani na vklady.  U hotovosti něco takového zatím není možné (expirující hotovost zatím není zavedena, měnová reforma se znehodnocením peněz snad také není za dveřmi). Pokud by ale hotovost byla i nadále hojně a běžně využívána, záporné úrokové sazby by se minuly účinkem. Vždyť i ČR nedávnou s velkou slávou prodala dluhopisy se záporným úrokem. 

Před jejich širším zavedením je proto třeba dát používání hotovosti negativní nálepku, aby se lidé používající hotovost cítili „blbě“ (osobně platím téměř vše kreditkou, banka mi z každé takto provedené platby vrací 2 %) a nechali peníze v bankách, aby jich doma pod matrací měli co nejméně. Evidentně tímto směrem míří i velké americké banky zakazující v posledních měsících  držení hotovosti v bezpečnostních schránkách.

Čím více hotovosti budou lidé držet mimo bankovní sektor, tím menší objem půjček budou moci banky poskytnout. Nejen však o částku vybranou z bank, ale díky efektu bankovního multiplikátoru vkladů mnohonásobně méně – při míře povinných minimálních rezerv v ČR ve výši 2 %, se každá vybraná koruna z bank projeví snížením objemu možných poskytnutých úvěrů o 50 Kč.

Proto ten boj proti hotovosti – v ohrožení se díky nezamýšleným dopadům nulových až záporných úrokových sazeb a prakticky nulové inflace ocitl samotný bankovní systém.

Výhody eliminace hotovosti:

  1. Nemožnost runu na banku
  2. Na každou transakci může být uvalen „poplatek“
  3. Automatická „elektronická“ evidence tržeb, jakákoliv transakce tak bude zdaněna

Co s tím? Finančně se vzdělávat, starat se o svoje peníze sám a nespoléhat na jiné.

 

Autor: Jiří Jánský | pátek 18.9.2015 23:06 | karma článku: 28,04 | přečteno: 1418x