To, že v panelácích žijí jen chudí, je jen další mýtus
Jindřich Oukropec
Na čem aktuálně pracujete v rámci projektu „Paneláci“?
V současné době hledáme partnera pro zajímavou věc, tou je výroba modelu panelového sídliště, který by byl prostředkem pro venkovní výstavy v jednotlivých krajích. Představujeme si betonovou konstrukci, která přiláká návštěvníky, nebo někoho, kdo půjde kolem a to téma ho zaujme. Chystáme se také na výstavu ve středočeském kraji, dále v Hradci Králové a Pardubicích.
Na webových stránkách máte uvedeno, že tuto problematiku chcete dostat do všech stupňů vzdělávání. Chtěli byste tedy nějakým způsobem pozměnit rámcový vzdělávací program nebo se dostat do osnov nějakého předmětu?
Myslím si, že to se nám asi nepodaří. Vzdělávací osnovy jsou v některých oblastech dost volné a záleží na daném učiteli, jaké téma a způsob výuky zvolí. Rádi bychom vytvořili vzdělávací programy, které by si středoškolští učitelé mohli stáhnout. V rámci toho budou i hry, které by měly zábavnou formou vzbudit ve studentech touhu po tom se něco nového dozvědět. Budeme oslovovat školy podle regionu, kde se bude konat aktuální výstava. Chceme, aby nám středoškoláci například fotili to, co si představí pod pojmem ,,panelák“, pak z toho můžeme vytvořit výstavu. Uvažujeme, že pro náš projekt použijeme i film Věry Chytilové ,,Panelstory“, který dokonale reflektuje období výstavby sídlišť. Ideální by bylo, kdyby se pro projekt nadchli sami učitelé, kteří by posléze o problematice diskutovali se studentu. V České republice žije třetina obyvatel v panelových domech, téma by tedy mělo být blízké.
Jak by se podle vás měl změnit pohled lidí na paneláky a panelová sídliště obecně po úplném skončení projektu?
To je strašně těžké, my ze Sociologického ústavu AV ČR vydáváme každoročně obrovské množství dat, se kterými by veřejní činitelé měli pracovat. Snažíme se informovat společnost o jejích fenoménech a navádět jí správnou cestou, jenže to se nedá změřit. Je to otázka několika desítek let, než se zjistí, jak společnost zareagovala. A s projektem ,,Paneláci“ je to stejné, my nemůžeme změnit postoj lidí. Naše výsledky můžeme komunikovat skrz média a upozorňovat na některá fakta a mýty. Zejména se jedná o getoizaci nebo tvrzení, že v panelácích žijí jen lidé z nižší sociální třídy. V televizi se neustále ukazuje spojitost mezi kriminalitou s tímto způsobem bydlení, což ve výsledku způsobuje anti romské postoje a nálady. V panelácích žijí ale i lidé z vyšších vrstev a navíc ve srovnání s Paříží, New Yorkem nebo jinými velkými metropolemi, jsme na tom pořád velmi dobře. A to je věc, kterou vědci vědí a snaží se jí dostat ven tak, aby zamezila šíření protiromských postojů.
Takže se snažíte poupravit mediální obraz?
Já si spíš myslím, že je to o formě komunikace s žurnalisty. Ústavy vydávají spoustu knih, monografiích a odborných článků, které jsou velmi těžké na pochopení. Novináři rozhodně nejsou hloupí, ale nemají čas na to, aby si přečetli několikaset stránkovou publikaci. Chybí zde ten mezičlánek, který svým způsobem dobře zaplňují tiskové zprávy, ze kterých si novináři mohou něco vybrat. Ale tento projekt je zaměřen na širokou osvětu a my potřebujeme komunikovat srozumitelně tak, aby to pochopil každý. Chceme tak proniknout přes rádia, televize a tisk ideálně ke všem obyvatelům. Rádi bychom také využili umělce, kteří se zaobírají touto tématikou.
Na Facebooku komunikujete s veřejností pomocí dobových fotografií, kde je získáváte?
Spolupracujeme s fotografem Jaromírem Čejkou, který v dřívějších dobách fotil panelová sídliště. Máme dokonce i pohlednice od Pavla Vančáta, na kterých si lidé mohou vybavit to, jak jejich sídliště dříve vypadala. Někteří fanoušci nám dokonce sami posílají jejich fotky a my to využíváme ke komunikaci na Facebooku.
Píšete, že vás zajímá i sociální dopad paneláků na životy lidí, budete tedy zkoumat přímo i samotné obyvatele panelových sídlišť?
My bychom rádi, ale problém je, že tento výzkum je nesmírně drahý. Projekt ,,Paneláci“ nebyl napsán tak, aby se dělalo velké výběrové šetření. Nicméně počítáme s tím, že povedeme rozhovory s architekty, kteří sami ty sídliště projektovali. Chceme taky získat zpětnou vazbu od družstev nebo společenství vlastníků. Jsou to ale jen případové studie, na šetření, ze kterého by vyšla data zobecnitelná na celou populaci, na to nemáme peníze. V současné době probíhá výzkum s názvem ,,Postoje k bydlení“, který provádí Sociologický ústav AV ČR, a z toho budeme také čerpat.
Jindřich
Fenomén hipsterů odeznívá, co přijde potom?

Zrodil se z undergroundu, nakonec se stal obětí komerce a konzumu, ostatně jako většina fenoménů v dnešní době. Váhají mezi náhodným seskupením a kurátorským výběrem, nesnáší masovost a váží jeden Instagram.
Jindřich
Bez krásy nejsou koláče aneb proč pohlední lidé vydělávají více

Není žádnou novinkou, že se lidé přirozeně snaží obklopovat krásnými lidmi. Nejen při výběru potenciálního partnera, ale i v zaměstnání při výběru svých kolegů a na pracovním pohovoru hraje vzhled důležitou roli. Proč vydělávají pohlendí lidé více než ostatní a jak naložit s vlastní krásou?
Jindřich
Nenechte se zlákat podvodnými zaměstnavateli!

Obchodování založené na pyramidovém schématu neboli multi-level marketing (MLM) je jakýsi model procesu finančního růstu, který se nesmí nikdy zastavit, jinak by se zhroutil. Jde o to, že každý nový pracovník musí do firmy naverbovat minimálně čtyři další. Zaměstnanec získává peníze od těch lidí, které sám do firmy přivedl. Ti dostávají peníze zase od svých podřízených a tak tímto způsobem nabírá pyramidový efekt čím dál tím větší dynamiky, která vždycky končí krachem. Přesto, že jsou praktiky MLM nezákonné, jsou neustále praktikovány a to díky tomu, že si firmy vždycky vymyslí nějaký jednoduchý produkt nebo službu (finanční poradenství, přípravky na hubnutí aj.), za kterou se schovávají.
Jindřich
Generace opravdových přátel

Byl to jeden z těch letních večerů, kdy je vám ještě v jednu ráno teplo a všude kolem slyšíte cvrčky. Seděl vedle mě a poslouchal přepsaný příběh o tom, jak do mého života nastoupila generace opravdových přátel. Bral jsem to jako samozřejmost, ale proč jsem mu to vlastně vyprávěl? V závanu dalších narozenin a touhy po mém dospělejším já, tu všude kolem létají facebookové zámečky, které chrání mé soukromí. Proč jsem si ho nechránil tentokrát? Chtěl jsem snad, aby se i on stal jedním z opravdových přátel nebo jsem skrz svůj vztah k přátelům chtěl představit sám sebe?
Jindřich
Narcismus Generace Y jako odpověď na lhostejnost a sobeckost

S nástupem Generace Y a Z dosahuje individualismus v naší postmoderní společnosti absolutního vrcholu v podobě narcismu, který se nás všech nenápadně zmocňuje. Apolitičnost, bezohlednost, sobeckost a posedlost vizualitou zásadně zasahují do naší společnosti a mění její chování. Povahou sociálních otřesů se zabývá kniha Gillese Lipotevského „Éra prázdnoty“.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Šli jsme s nimi pro rozstřílené notebooky. Interventka o pomoci rodičům obětí z FF
Premium Od tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy uběhl rok a čtvrt. Střelec tehdy...
Ropovod TAL posílil, Česko už ruské dodávky nepotřebuje. Družba však zůstává
Premium Česká republika je od třetího dubnového týdne výhradně zásobována neruskou ropou, a to západní...
Slintavka škodí, i když tu není. Decimuje český agroturismus
Strach ze slintavky a kulhavky nezkomplikoval jenom chod zemědělských podniků, ale zkazil mnoha...
Smrt, nebo očištění? Odsouzený ruský generál jde na frontu v trestní jednotce
Premium Z červených lampasů do maskáčů trestní jednotky se musel převléknout ruský generál Ivan Popov,...
- Počet článků 32
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 580x