Zkreslené vidění – Lež

Lhát se nemá. Ani to není tak jednoduché. Dobrý lhář musí být inteligentní člověk, jinak riskuje brzké odhalení. Drobné lži má na svědomí každý. Odsouzeníhodná je jejich závažnost a důsledky.
Čulibrk - 067

Kdo lže, ten krade a do pekla se hrabe. Tak se to alespoň kdysi dávno říkalo. A kdo lhal, dobře věděl, že dělá cosi nečestného a nesprávného, co si zaslouží potrestání. Dnes se lže ostošest a člověk aby pravdu hledal mikroskopem.

Nejhorší příklady dávají politici, tedy ti, kteří mají od nás volbami svěřenou důvěru k vykonávání moci. Málokdo si už asi pamatuje kajícné přiznání bývalého maďarského premiéra Gyurcsányho z roku 2006: "Lhali jsme vám ráno, lhali jsme vám večer. Lhali jsme vám stále, abychom vyhráli volby a dovedli zemi k naprostému bankrotu.". Což se stalo sice v Maďarsku, ale to neznamená, že se podobné věci nedějí i v Česku. Jen je smutné, že tady není tak sebekritický papaláš, který by byl schopen to přiznat. Ačkoli jde o veřejné tajemství. Nebo snad znáte politika, který mluví pravdu? To snad mají zakázáno i v manuálu.

Nelžou jenom politici. Sdělovací média nám sdělují své vidění světa už jen samotným výběrem zpráv. Jsou události, o kterých se člověk z televize, rádia ani tisku nedozví, z internetu jedině, vládne-li cizím jazykem. Není přeci možné, aby se například v tak velké a lidnaté zemi jako je Indie stále nic nového nedělo. Čína je na tom podobně, ačkoli o něco lépe. Zato o USA víme i kdo z jakého hokejového klubu kam a za kolik přestoupil. Jak zajímavé a důležité! O tom, jak média zkreslují skutečnost svým hodnocením, vytrháváním z kontextu a překrucováním faktů nemá cenu se rozepisovat. Příspěvků v diskuzích na toto téma je plný internet.

Lžou i obyčejní lidé. Jak by ne, když mají tu zkušenost, že lhát se spíše vyplácí? Slova ztratila už dávno svou váhu, cenu a platnost, a co se nestvrdí podpisem, jako by se ani neřeklo. Lžou přeci všichni, ne? Člověk tak sám sobě křiví charakter. Lhaní znamená vyhýbání se odpovědnosti, přiznání vlastní nedostatečnosti, zakrývání nevědomosti nebo stavění se do lepšího světla. Či rovnou snahu o podvod.

Lež se sice vždy někdy prozradí, její původce je odhalen a zdiskreditován, ale je otázka, zda včas a jestli to stačí. Lidé totiž zapomínají. A zapomínají rádi. Ono je to pohodlné.

Ale nebezpečné.

Autor: Jindřich Kubánek | pátek 24.5.2019 13:30 | karma článku: 13,30 | přečteno: 293x