Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stát by měl řešit dopady regulace a ne trhu

Diskuse o tom, zda horníci mají nebo nemají dostávat od státu „výpomoc“ až osm tisíc korun po dobu i tří let poté, co opustí svůj obor (což již platí pro OKD a je to na stole i pro hnědouhelné hornictví) má dvě roviny.

První bychom mohli nazvat ideologicko-ekonomickou. Druhou pak právní. V té první rovině záleží na celkovém „světonázoru“ diskutujícího.  Z hlediska klasické ekonomie jde o rozhodnutí absurdní a velmi nešťastně zasahující do základní svobody smlouvy. Někteří lidé nabízejí na trhu svou práci a za nějakých podmínek ji prodávají. Zda ji prodají výrobci punčoch nebo těžaři, je jejich rozhodnutí závisející na příležitosti, kvalifikaci a řadě dalších aspektů.

Nicméně fakt, že kdokoliv prodává svoji práci těžaři, není nijak odlišný od toho, že někdo jiný práci prodá výrobci punčoch. V oblasti energetiky platí, že zaměstnanci mají vysoké platy, obvykle o dost vyšší, než jsou mzdy v regionu nebo i v podobných profesích jinde. Tedy elektrikář v důlní společnosti bere více peněz, než elektrikář ve strojírenském podniku. Určité riziko spojené s důlní činností (ať již pod povrchem nebo v povrchovém dole), je prostě zohledněno v samotné mzdě.

Ekonom smýšlející (dejme tomu) „socialisticky“ však přidá ještě jeden argument. Cena práce nevyjadřuje podle něj všechna spojená rizika, neboť k tomu by došlo pouze v situaci ideálního trhu, která v reálném světě nikdy nenastává. Proto je zaměstnavatel či zprostředkovaně stát neustále horníkovým dlužníkem. Řekli bychom třeba „dlužníkem z vyššího principu mravního“. Toto „odslužné“, či jak to nazvat, je pak vyjádřením faktu, že tento dluh existuje a tímto dojde k jeho alespoň částečnému srovnání.

Asi je rozumnější postavit se v tomto sporu na stranu ekonomických klasiků, neboť připustit, že mzda v hornictví není adekvátní cenou za odvedenou práci, je otevřením Pandořiny skřínky. Pak je totiž nutně na pořadu dne otázka: A co plat policistů, mzda autobusáků, příjem obsluhy turbíny ve vodní elektrárně? Nebo jakékoliv jiné profese? Copak ty jsou tvořeny v prostředí ideálního trhu? Jestliže by ani ty nebyly objektivní cenou, měli by pak i další zaměstnanci právo na „odslužné“?

Nicméně je zde ještě právní aspekt, který můžeme nazvat „otázkou důvodu“. A tato otázka zní: Pokud k poklesu mzdy horníka (při přechodu do jiného odvětví) dojde proto, že jeho zaměstnavatel ukončuje činnost na základě státní regulatorní činnosti, je to jiná situace, než když jeho zaměstnavatel zkrachuje (ať již kvůli chybným manažerským rozhodnutím nebo pro tíživou tržní situaci)? A tady odpověď zní jednoznačně „ano“. Ukončení nebo omezení dříve provozované činnosti z důvodu státní regulace by mělo být státem také příslušným způsobem kompenzováno.

Zdá se tedy, že vládní pomoc s „dorovnáním“ nižší mzdy pro horníky po jejich odchodu do jiných odvětví by se měla spíše týkat horníků zaměstnaných v hnědouhelném hornictví, které je postiženo limity těžby. Avšak neměla by se týkat horníků černouhelných, kde důvodem problémů OKD není vládní legislativní akt nebo jiná forma regulace, ale čistě tržní tlak.

Samozřejmě lze argumentovat tím, že limity těžby v principu platí od začátku devadesátých let a tedy se na ně mohl každý s dostatečným předstihem připravit, ale to platí možná pro samotné těžařské společnosti, podstatně méně již pro jejich zaměstnance.

Pochopitelně by bylo možné nacházet i další argumenty pro a proti, bylo by možné diskutovat o mechanismech a vhodných způsobech vládních intervencí, ale celkově je věc asi naprosto jasná: z hlediska práva a právní jistoty občanů i podnikatelů, by se stát měl daleko více zabývat otázkami hnědouhelného hornictví a dopadů regulatorních ustanovení na tuto oblast, než problémy hornictví černouhelného, kde je vliv státu na reálnou celosvětovou ekonomickou situaci odvětví v podstatě nulový.

Autor: Jaroslav Veverka | pondělí 15.8.2016 0:09 | karma článku: 17,24 | přečteno: 371x
  • Další články autora

Jaroslav Veverka

Čínský kapitál? Jednou, někdy…

Snaha o rozvíjení obchodních vztahů s Čínou je skvělá. Je to potřeba, Čína je ekonomická velmoc. Ale bylo by naivní předpokládat, že se současný stav změní během krátké doby. A současný stav je, že Čína je perspektivní partner.

28.12.2016 v 9:00 | Karma: 13,52 | Přečteno: 295x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Česko nemá vlastní dynamiku

Údaj o růstu či poklesu hrubého domácího produktu je tak trochu fetišismem ekonomie. Jeho schopnost opsat realitu dané země je ve skutečnosti dosti omezená. Tak bychom se měli dívat i na poslední odhady ČNB.

22.12.2016 v 13:00 | Karma: 18,90 | Přečteno: 393x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Jednoho dne limity padnou

Žijeme ve světě levných surovin. Není to ale „navždy“, není to „napořád“. Ekonomika má věčnou tendenci vytvářet rovnováhu. Dynamickou, stále se měnící, ale v podstatě rovnováhu. A proto suroviny nebudou levné věčně.

31.10.2016 v 13:16 | Karma: 16,52 | Přečteno: 687x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Nad ČEZ již slunce zapadá

„Vizí Skupiny ČEZ je stát se jedničkou na trzích s elektrickou energií střední a jihovýchodní Evropy.“ To napsala elektrárenská společnost ČEZ v prosinci roku 2005. A opravdu se zdálo, že nad Říší ČEZ slunce nezapadá.

26.10.2016 v 9:00 | Karma: 19,81 | Přečteno: 749x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Čínskou ocel opravdu ne

Obecně jsem proti obchodním kvótám, proti restrikcím, regulacím a omezování ekonomiky. Ale představa, že Evropská unie udělí Číně statut „tržní ekonomiky“, a tím otevře (nejen) trh s ocelí, mi připadá nepřijatelná.

30.9.2016 v 9:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 713x | Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1163x
Jmenuji se Jaroslav Veverka a bylo mi 50 let. Podnikám v oborech energetika, strojírenství a stavebnictví. Vedle práce je mým koníčkem sport, konkrétně hokej a fotbal.

Seznam rubrik