Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jednoho dne limity padnou

Žijeme ve světě levných surovin. Není to ale „navždy“, není to „napořád“. Ekonomika má věčnou tendenci vytvářet rovnováhu. Dynamickou, stále se měnící, ale v podstatě rovnováhu. A proto suroviny nebudou levné věčně.

Obvykle se říká, že ceny surovin vytváří trh, tedy poměr mezi nabídkou a poptávkou. To je samozřejmě v principu pravda. Jenže tu nabídku a stejně tak poptávku ovlivňují tisíce různých faktorů, událostí a změn. Některé jsou klíčové a jiné méně podstatné, ale dohromady dělají všechny společně onu finální cenu. To platí u ropy, plynu, uhlí, železné rudy a všeho dalšího.

Když tedy hovoříme o limitech hnědého uhlí, měli bychom mít na paměti také všechny další okolnosti vedle toho, že jejich další prolamování (neboť prolomené již byly a to dokonce vícekrát) by znamenalo stěhování lidí a nesporné škody na krajině. V tomto směru je historie limitů poučná. Platí čtvrt století. Ano, vláda Petra Pitharta je přijala svým usnesením 30. října 1991 (to je strašné, jak to utíká, že?).

První prolomení nastalo v roce 2008 úpravou linie v lomu Bílina. Druhé prolomení přišlo v roce 2015 a znovu šlo o lom Bílina. V obou případech v principu nenastal zásah do osídlení.  Ale za současnými hranicemi těžby leží celkem téměř miliarda tun uhlí, z toho asi 750 milionů je vysoce kvalitní surovina, které v cestě stojí – mimo jiné – Horní Jiřetín a chemička u Litvínova.

Velmi jednoduše řečeno. Pokud limity nepadnou, hnědé uhlí skončí kolem roku 2050. Pokud padnou, hovořme o roce 2120 (samozřejmě naprosto orientačně, protože nemáme tušení, co se do té doby v energetice stane).

Vraťme se ale k trhu a k cenám energií. Jedním z hlavních hybatelů je poměr mezi investicemi do těžby a cenou. Pokud jsou ceny surovin vysoké, pak jsou vysoké i investice do další těžby, protože jejich návratnost je vysoká, čili rychlá.

Před poklesem cen surovin byly obrovské investice – do nových metod těžby ropy i ostatních surovin, do hledání a přípravy nových nalezišť, ale také do vyšší efektivity jejich využití a do úspor, stejně tak do alternativních zdrojů. Toto všechno přineslo obrovské změny. Těžba prudce rostla, stejně tak efektivita využití surovin (ta dokonce natolik, že v řadě oblastí jsme schopni „přetěžit“ již jednou vytěžené a vyplatí se to), energetická náročnost produkce se snížila a tak dále. Naprosto nutně následoval pokles cen od oné tak často omílané ropy až po zapomínanou železnou rudu. Toto „kolečko“ se bude opakovat – nikdy ne stejně, ale vždy znovu.

Co ale zůstalo v platnosti a co také v platnosti zůstane po další dlouhé roky, to je fakt, že zatím (ale jak dlouho to „zatím“ potrvá?) si nelze, prostě nelze představit fungování našeho ekonomického modelu, naší společnosti tak, jak ji známe, tedy bez uhlíkatých paliv. Elektřinu a také teplo (na to nesmíme nikdy zapomínat, protože hraje obrovskou roli) si neumíme pořídit jinak. Všechny potenciální zdroje mají svoje omezení kapacity – v našich podmínkách jsme v případě energie z vody na vrcholu možností, u plynu jsou zde potíže strategické a cenové, vítr i slunce v našich podmínkách nemohou hrát rozhodující roli, jádro má politicko – ekonomicky nejasnou budoucnost…

Přiznejme si, že v současnosti nevíme, kolik uhlí bude potřeba v roce 2050. Netušíme to.

Je snadné si říkat, že nynější limity jsou již „neprolomitelné“. Můžeme se spoléhat na to, že po nějakém období dalších vysokých cen surovin najdeme (myšleno globálně) pohodlné a elegantní řešení, které bude ekonomicky přijatelné. Můžeme se utěšovat tím, že spalování hnědého uhlí se stane minulostí. Ale ve skutečnosti to má asi stejnou validitu, jako kdybychom chtěli předpověď počasí na 19. ledna 2019. S jistou dávkou pravděpodobnosti lze říci, že bude zima a na horách sníh. Ale stejně tak může být patnáct nad nulou a tisícileté záplavy.

Čtvrt století po rozhodnutí tehdejší české vlády nejsme o mnoho chytřejší, nemáme o mnoho více informací. Co víme v podstatě jistě je, že zastavení těžby na dole ČSA v roce 2022 (což je zhruba termín daný současnými limity) přinese obrovské problémy českému teplárenství (včetně růstu cen tepla) a povede k významnému ohrožení zaměstnanosti a ekonomiky regionu.

A také víme, že bude nutné přijmout rozhodnutí, do kterého se nyní nikomu nechce a chtít nebude. Co s těmi zásobami na další desítky let, které zůstanou v zemi? Máme s konečnou platností „odepsat“ a zahájit rekultivaci? Nebo za nemalé peníze celý prostor udržovat ve stavu, ve kterém by bylo možné se k těžbě vrátit?

Neboť – nestane-li se zázrak a nedojde k energetické revoluci zásadního typu – velmi snadno může nastat situace, že těch 750 milionů run uhlí budeme velenutně potřebovat. A že jednoho dne limity padnou.

Autor: Jaroslav Veverka | pondělí 31.10.2016 13:16 | karma článku: 16,52 | přečteno: 687x
  • Další články autora

Jaroslav Veverka

Čínský kapitál? Jednou, někdy…

Snaha o rozvíjení obchodních vztahů s Čínou je skvělá. Je to potřeba, Čína je ekonomická velmoc. Ale bylo by naivní předpokládat, že se současný stav změní během krátké doby. A současný stav je, že Čína je perspektivní partner.

28.12.2016 v 9:00 | Karma: 13,52 | Přečteno: 295x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Česko nemá vlastní dynamiku

Údaj o růstu či poklesu hrubého domácího produktu je tak trochu fetišismem ekonomie. Jeho schopnost opsat realitu dané země je ve skutečnosti dosti omezená. Tak bychom se měli dívat i na poslední odhady ČNB.

22.12.2016 v 13:00 | Karma: 18,90 | Přečteno: 393x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Nad ČEZ již slunce zapadá

„Vizí Skupiny ČEZ je stát se jedničkou na trzích s elektrickou energií střední a jihovýchodní Evropy.“ To napsala elektrárenská společnost ČEZ v prosinci roku 2005. A opravdu se zdálo, že nad Říší ČEZ slunce nezapadá.

26.10.2016 v 9:00 | Karma: 19,81 | Přečteno: 749x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Čínskou ocel opravdu ne

Obecně jsem proti obchodním kvótám, proti restrikcím, regulacím a omezování ekonomiky. Ale představa, že Evropská unie udělí Číně statut „tržní ekonomiky“, a tím otevře (nejen) trh s ocelí, mi připadá nepřijatelná.

30.9.2016 v 9:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 713x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Rozpolcený jako Němec

Rozhodovat o energetice v Německu začíná připomínat tanec mezi vejci na palubě rybářské bárky během hurikánu Andrew. Naši sousedi to mají sami se sebou dost těžké.

27.9.2016 v 9:50 | Karma: 23,48 | Přečteno: 659x | Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1163x
Jmenuji se Jaroslav Veverka a bylo mi 50 let. Podnikám v oborech energetika, strojírenství a stavebnictví. Vedle práce je mým koníčkem sport, konkrétně hokej a fotbal.

Seznam rubrik