Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Německé couvání z jádra… Jen politika

Za ústupem Německa od atomu není nějaká racionální obava z jaderné energetiky, obava takového typu, který bychom mohli označit za strach o zdraví občanů. Je za ním jenom děs z toho, že se atom stane volebním trumfem v rukou opozice.

Největším neštěstím jaderné energetiky jsou iracionální rozhodnutí. Samotná technologie, samotná štěpná reakce, ty mají na svědomí minimum lidských životů. Havárii v Černobylu zavinilo lidské rozhodnutí uskutečnit experiment, který byl pomýlený v principu a co více, rozhodnutí uskutečnit ho s personálem, který k tomu nebyl vycvičen a neměl pražádné zkušenosti s takovou akcí. A největším problémem elektrárny ve Fukušimě pak bylo to, že buď již dávno neměla být v provozu anebo měla projít rozsáhlou rekonstrukcí.

A jak se dospělo k těm iracionálním rozhodnutím? Snadno – část politických sil se soustředila na to, aby atomovou energii zakázala. A to nikoliv kvůli tomu, že by politici měli takový strach o osudy lidí z okolí elektráren. Odpor proti jádru byl spíše veden tím, že jiná část politiků viděla v jádru budoucnost.

Tak totiž funguje politický boj v České republice stejně jako v Japonsku, nebo třeba v Německu. Pokud si jedna strana dá do programu podporu jádra, její konkurence vyhlásí jádru boj. Důvodem není to, že by se našel jakýsi dokonalý důkaz o nebezpečí atomové energie, ale zase jenom onen politický boj. To je mechanismus, jakým se problémy odborného charakteru stávají otázkami politickými a ideologickými.

Soupeřit na poli daní, svobody, práv občana, nejracionálnějších úspor nebo nejvýkonnější státní správy by sice bylo užitečnější pro společnost jako celek, ale politikům to připadá velmi složité a navíc to může ohrozit jejich výhody, jejich moc a další věci, po kterých obvykle lidé touží. Říkat, že ministr má pokud možno létat normální linkou a ne vládním speciálem je fajn, ale je to poněkud zavazující ve chvíli, kdy se politik opravdu stane ministrem. Hlásat jaderné nebezpečí totiž neznamená žádné omezení budoucích majáčků a vlastního komfortu.

Stupňování německého odporu k jádru je dobré vidět také v jisté politické souvislosti. Na konci března 2011 byly v Německu volby v Bádensku-Württembersku a také v Porýní-Falci. V obou velmi důležitých spolkových zemích výrazně uspěli Zelení, v Bádensku dokonce vyhráli volby, což je cosi naprosto nepředstavitelného. Asi tak nepředstavitelného, jako kdyby čeští Zelení vyhráli místní volby v Krupce nebo lidovci v Praze.

Bylo krátce po japonském zemětřesení a následné tsunami, ve Fukušimě stále technici a dělníci za šílených podmínek bojovali s jadernou katastrofou. Kancléřka Merkelová nechala odstavit sedm elektráren a ve zbylých deseti na území Německa nařídila speciální testy. Jenže to od porážky nepomohlo a od té doby se frazeologie berlínské vlády vůči atomu stále více ideologizuje, dokonce se přitvrzují i činy. Zašlo to tak daleko, že i Německo má pocit, že svému českému sousedovi musí mluvit do života a „prudit“ kvůli tomu, že nehodlá zavřít svoje elektrárny, ale dokonce chce stavět další jaderné zdroje. Což ostatně činí i Brusel, tedy Evropská unie.

V České republice máme štěstí, že asi tak 66 až 75 procent obyvatel podporuje jadernou energetiku. Máme také politickou reprezentaci (vpravo i vlevo), která cítí šanci. Pokud za dvacet let budeme umět vyvážet miliony megawatthodin, budeme mít solidní základ ekonomiky. Protože služby, počítače, sofistikované provozy, hitech, ale také klimatizace či elektromobily, to všechno potřebuje zastrčit šňůru do zásuvky. A když Němci ničí svoji šanci rozumě energeticky fungovat, je správná chvíle toho využít a investovat do jádra naprosté maximum.

Potřebujeme nasednout do vlaku, který se už už rozjíždí. A když se přitom podíváme na západ do Německa, měli bychom vidět nikoliv to, že tam se jádro stalo nevítaným hostem, ale spíše cosi jiného – totiž, že tamní diskuse o jádru je sporem ideologickým a nikoliv sporem odborným.

Autor: Jaroslav Veverka | středa 12.10.2011 11:50 | karma článku: 18,27 | přečteno: 945x
  • Další články autora

Jaroslav Veverka

Čínský kapitál? Jednou, někdy…

Snaha o rozvíjení obchodních vztahů s Čínou je skvělá. Je to potřeba, Čína je ekonomická velmoc. Ale bylo by naivní předpokládat, že se současný stav změní během krátké doby. A současný stav je, že Čína je perspektivní partner.

28.12.2016 v 9:00 | Karma: 13,52 | Přečteno: 295x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Česko nemá vlastní dynamiku

Údaj o růstu či poklesu hrubého domácího produktu je tak trochu fetišismem ekonomie. Jeho schopnost opsat realitu dané země je ve skutečnosti dosti omezená. Tak bychom se měli dívat i na poslední odhady ČNB.

22.12.2016 v 13:00 | Karma: 18,90 | Přečteno: 393x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Jednoho dne limity padnou

Žijeme ve světě levných surovin. Není to ale „navždy“, není to „napořád“. Ekonomika má věčnou tendenci vytvářet rovnováhu. Dynamickou, stále se měnící, ale v podstatě rovnováhu. A proto suroviny nebudou levné věčně.

31.10.2016 v 13:16 | Karma: 16,52 | Přečteno: 687x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Nad ČEZ již slunce zapadá

„Vizí Skupiny ČEZ je stát se jedničkou na trzích s elektrickou energií střední a jihovýchodní Evropy.“ To napsala elektrárenská společnost ČEZ v prosinci roku 2005. A opravdu se zdálo, že nad Říší ČEZ slunce nezapadá.

26.10.2016 v 9:00 | Karma: 19,81 | Přečteno: 749x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Čínskou ocel opravdu ne

Obecně jsem proti obchodním kvótám, proti restrikcím, regulacím a omezování ekonomiky. Ale představa, že Evropská unie udělí Číně statut „tržní ekonomiky“, a tím otevře (nejen) trh s ocelí, mi připadá nepřijatelná.

30.9.2016 v 9:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 713x | Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Kvůli nehodě kamionu je uzavřena D35 u Olomouce ve směru na Mohelnici

18. května 2024  7:39,  aktualizováno  7:45

Kvůli nehodě kamionu byla dnes časně ráno uzavřena dálnice D35 u Olomouce-Nemilan ve směru na...

Vláda se bude zabývat budoucnosti zóny Plzeň-Líně. Letecká záchranka zůstává

18. května 2024  7:23

Ministři se po stažení plánu na budování továrny na výrobu baterií do aut v loňském roce znovu...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1163x
Jmenuji se Jaroslav Veverka a bylo mi 50 let. Podnikám v oborech energetika, strojírenství a stavebnictví. Vedle práce je mým koníčkem sport, konkrétně hokej a fotbal.

Seznam rubrik