Klimatologové pozor! Se Zemí se opravdu cosi děje
Máme klimatologický panel a spoustu lobbistů, kteří soustavně prosazují další výdaje na boj se změnami klimatu. Byla přijata politická rozhodnutí se značnými ekonomickými dopady, které stály vyspělé země stovky miliard nebo biliony dolarů. To nás však nijak neposunulo k tomu, že bychom měli přesnější představu o skutečném vývoji na planetě.
Podle všech předpokladů měla být v poslední zimě (tedy v posledních zimách půl roku po sobě) ledová pokrývka v Arktidě i v Antarktidě nejmenší v dějinách (tedy v měřených dějinách). Ve skutečnosti byly ale obě ledové vrstvy největší, rekordní. V roce 2013 byla v Antarktické zimě rozloha ledu 19,5 milionu kilometrů čtverečných, to je o 3,5 procenta více než dlouhodobý průměr 1981 až 2010. Přitom klimatologové uvádějí, že teplota se v Antarktidě zvyšuje každý rok o 0,05 až 0,1 stupně Celsia. Jak je tedy možné, že i když teplota roste, led se šíří? V Arktidě dochází k velmi podobnému vývoji.
Rojí se různé teorie, některé divočejší a jiné daleko méně divoké. Ale mají jednu věc společnou. Nejprve ale nejvíce diskutované představy. Jednou z nich je změna proudění větrů, která má znamenat poměrně složitou reakci ve vrstvách vzduchu vedoucí k silnějšímu ledu. Druhá říká, že voda na pólech mění svoje složení a stává se sladší, tedy lépe mrzne. Další pracuje se složitým modelem chování vodních proudů v závislosti na aktivitách zemské kůry. Všimněme si ale konečně toho, co mají společného – ani v jednom případě prostě nemůže jít o to, že by změny vyvolal člověk. Tím nemyslím, že by tato vysvětlení byla pravdivá, tím myslím to, že se dějí věci, které neumíme jakkoliv vysvětlit způsobem, který by i jenom vzdáleně předpokládal, že za ně může člověk.
Popravdě je spíše čas přemýšlet o tom, jak se připravit na změny, které zažíváme. Zkusme přistoupit na představu, že to, co pomalu měříme a zkoumáme v posledních desetiletích na naší planetě, není výsledkem lidské činnosti a přestaňme plýtvat drahocennými zdroji na to, abychom odvrátili důsledky našeho jednání, které pravděpodobně vůbec nejsou důsledky našeho jednání.
Pokud by byly ty stovky miliard dolarů nebo dokonce nějaké biliony dolarů využity na to, abychom reálně prozkoumali mechanismy změn, abychom dokázali pochopit, co se vlastně děje a nesnažili se prokázat, že za to můžeme, a nepokoušeli se napravit údajné důsledky našeho chování, pravděpodobně bychom už mohli mít nějaké velmi relevantní výsledky. A nestáli bychom s otevřenou pusou nad tím, že ledu přibývá, když ho má ubývat.
S naší Zemí se opravdu něco děje, to asi cítíme všichni.
To, co se děje, je zřejmě velmi vážné a bude to opravdu mít rozsáhlé důsledky pro civilizaci.
Budeme asi potřebovat napnout naše zdroje a schopnosti k tomu, abychom se vyrovnali s řadou změn, které na nás čekají. Místo toho se hádáme o to, jestli snížit emise o 15 nebo 16 procent do roku 2023 nebo 2024. To nás odvádí od toho hlavního, od podstatných věcí.
Jaroslav Veverka
Čínský kapitál? Jednou, někdy…

Snaha o rozvíjení obchodních vztahů s Čínou je skvělá. Je to potřeba, Čína je ekonomická velmoc. Ale bylo by naivní předpokládat, že se současný stav změní během krátké doby. A současný stav je, že Čína je perspektivní partner.
Jaroslav Veverka
Česko nemá vlastní dynamiku

Údaj o růstu či poklesu hrubého domácího produktu je tak trochu fetišismem ekonomie. Jeho schopnost opsat realitu dané země je ve skutečnosti dosti omezená. Tak bychom se měli dívat i na poslední odhady ČNB.
Jaroslav Veverka
Jednoho dne limity padnou

Žijeme ve světě levných surovin. Není to ale „navždy“, není to „napořád“. Ekonomika má věčnou tendenci vytvářet rovnováhu. Dynamickou, stále se měnící, ale v podstatě rovnováhu. A proto suroviny nebudou levné věčně.
Jaroslav Veverka
Nad ČEZ již slunce zapadá

„Vizí Skupiny ČEZ je stát se jedničkou na trzích s elektrickou energií střední a jihovýchodní Evropy.“ To napsala elektrárenská společnost ČEZ v prosinci roku 2005. A opravdu se zdálo, že nad Říší ČEZ slunce nezapadá.
Jaroslav Veverka
Čínskou ocel opravdu ne

Obecně jsem proti obchodním kvótám, proti restrikcím, regulacím a omezování ekonomiky. Ale představa, že Evropská unie udělí Číně statut „tržní ekonomiky“, a tím otevře (nejen) trh s ocelí, mi připadá nepřijatelná.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Malý provinilec rozhrnul železnou oponu. Poznáte kluka ze slavné fotky?
Seriál Dnes by mu mohlo být něco přes sedmdesát a narodil se v Praze. Víc toho o klukovi z fotky ověnčené...
Čína v Západem opuštěné Africe změnila pravidla hry, říká slavný reportér Woods
Premium Čínské investice přepsaly vztahy Afriky se světem. Miliardové projekty mění kontinent, ale...
Lidé chtějí umírat důstojně. Počet lůžek v hospicích roste, dost jich však není
Premium Téma je to choulostivé a citlivé, ale poptávka po hospicech roste a nabídka lůžek v nich také. Lidé...
Střelec v Německu zabil dva lidi, z místa činu utekl. Policie po něm pátrá
Útočník severně od Frankfurtu nad Mohanem zastřelil dva lidi. Nyní je na útěku, policie po něm...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 103
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1164x