ČEZ chce garance? Proč to překvapení?
Vezměme to takto. Představme si ekonomiku, kde elektrárenským společnostem nikdo nemluví do toho, kolik postaví elektráren, jak povedou dráty a jakou kapacitu takové dráty budou mít. Kde mohou firmy stavět svoje zdroje a připojovat je k sítím na základě smluvních vztahů, které jsou následně vymahatelné a tak dále. V takové situaci je požadavek garantované ceny absurdní a asi by si nikdo netroufnul s ním přijít. Stavba elektrárny by byla podnikatelským rozhodnutím a podnikatelským rizikem. Po pravdě ale právě výroba a distribuce elektřiny je jedním z mála odvětví, kde to není tak jednoduché a kde je určitá řídící autorita nutná. Investice jsou příliš velké a technické problémy s řízením sítě tak, aby sloužila kvalitně koncovým odběratelům, jsou samy o sobě značné.
To nutně znamená, že regulátor je tak nebo onak přítomen a má určité pravomoci. To znamená, že dochází k omezení podnikatelských svobod. Nutně také k jistému řízení cen – například tím, že je určen poplatek za využívání sítě a podobně.
V moderní Evropě jsme ale o dost dál. Nad touto základní regulací plynoucí z principu věci, která také zahrnuje regulaci přístupu producentů na síť, jsou další zásahy. Některé způsoby výroby elektřiny jsou podporovány dotačními postupy, povětšinou tak, že je distributoři musí odkupovat za předem stanovenou cenu. Je zde tedy další značné vychýlení tržních vztahů, a toto vychýlení je podstatně větší než regulace plynoucí z technických zákonitostí.
Představit si, že v tomto prostředí, které je velmi silně ovlivňováno rozhodnutími státní moci, bude někdo bez dalšího ptaní investovat 200 nebo více miliard korun, by bylo naivní. Co když se stát rozhodne podporovat například produkci elektřiny třením ebonitových tyčí pomocí liščích ocasů a tato dotace bude extrémní? Vzniknou výrobny elektřiny, kde levní dělníci dovezení z dalekých krajů budou třít tyče jako diví a ani se nenadějeme, když takové haly na tření budou pokrývat plochu krajského města. A všechny ta elektřina se požene do sítě, protože takovou ekologickou elektřinu budou distributoři muset vykupovat přednostně před elektřinou z jiných zdrojů. Pak se proud z nového Temelína stane vlastně zbytečným a elektrárna nebude moci vyrábět na plný výkon. Nebo se nějaká budoucí vláda rozhodne k něčemu jinému, co bude mít podobný dopad. Nebo stát povolí jiným subjektům výstavbu dalších elektráren, přičemž podstatně vzroste celková výrobní kapacita. Ceny pro výrobce i domácnosti pak půjdou dolů. Což je jistě skvělý dopad konkurenčního prostředí, ale nikoliv pro toho, kdo utratil 200 milionů za zvýšení svých vlastních kapacit.
Samozřejmě, že na první pohled působí požadavek společnosti ČEZ nehorázně a nechutně. Avšak v prostředí, které je celkově neprůhledné nebo alespoň dosti zamžené, není tento požadavek nelogický. A jistě by nebylo vhodné ho obratem odsoudit jako arogantní nebo nepřijatelný. Je to totiž pouze odraz toho, jaký je stav v elektrárenství a distribuci elektrického proudu.
To neznamená, že by se mělo ČEZu něco horečnatě slibovat. To vůbec ne. Ale investor v této oblasti má přece jenom právo na nějaké státní záruky toho, že jeho podnikatelské prostředí nebude státem nějak zásadně změněno. Jednou z možností takové garance je opravdu zastropovaná a tedy stanovená cena elektrické energie. ČEZ to prostě zkouší a to je naprosto legitimní postup.
Jaroslav Veverka
Čínský kapitál? Jednou, někdy…

Snaha o rozvíjení obchodních vztahů s Čínou je skvělá. Je to potřeba, Čína je ekonomická velmoc. Ale bylo by naivní předpokládat, že se současný stav změní během krátké doby. A současný stav je, že Čína je perspektivní partner.
Jaroslav Veverka
Česko nemá vlastní dynamiku

Údaj o růstu či poklesu hrubého domácího produktu je tak trochu fetišismem ekonomie. Jeho schopnost opsat realitu dané země je ve skutečnosti dosti omezená. Tak bychom se měli dívat i na poslední odhady ČNB.
Jaroslav Veverka
Jednoho dne limity padnou

Žijeme ve světě levných surovin. Není to ale „navždy“, není to „napořád“. Ekonomika má věčnou tendenci vytvářet rovnováhu. Dynamickou, stále se měnící, ale v podstatě rovnováhu. A proto suroviny nebudou levné věčně.
Jaroslav Veverka
Nad ČEZ již slunce zapadá

„Vizí Skupiny ČEZ je stát se jedničkou na trzích s elektrickou energií střední a jihovýchodní Evropy.“ To napsala elektrárenská společnost ČEZ v prosinci roku 2005. A opravdu se zdálo, že nad Říší ČEZ slunce nezapadá.
Jaroslav Veverka
Čínskou ocel opravdu ne

Obecně jsem proti obchodním kvótám, proti restrikcím, regulacím a omezování ekonomiky. Ale představa, že Evropská unie udělí Číně statut „tržní ekonomiky“, a tím otevře (nejen) trh s ocelí, mi připadá nepřijatelná.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Izrael zasáhl v Teheránu budovu televize, mír odmítá. Írán chystá raketovou sprchu
Sledujeme online Izraelská armáda dnes v Teheránu zasáhla budovu státní televize IRIB, a to v okamžiku, kdy...
Na Madeiře zemřel český turista, zřítil se z vyhlídky
Na portugalském ostrově Madeira tragicky zahynul přibližně čtyřicetiletý český turista, který tam...
Země pobaltského křídla NATO připravují své nemocnice na válku s Ruskem
Přesouvání operačních sálů do podzemí, cvičení zdravotníků či pořizování neprůstřelných vest a...
Izrael může s Íránem tvrdě narazit. Chybí strategie, riskuje další válku bez konce
Sledujeme online Jakkoliv jsou prvotní údery izraelské armády na íránský jaderný program úspěšné, uplynulé dny...
- Počet článků 103
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1164x