Bruselský vir a fantasmagorické vize

V humbuku kolem prezidentské kampaně zanikly mnohé jiné příběhy. Například fakt, že z Bruselu se do České republiky šíří nebezpečný vir. U všech jeho obětí dochází k degenerativnímu vývoji v mozku, který se projevuje tím, že nemocní uvěří některým fantasmagorickým vizím týkajících se evropské energetiky.

Tradiční je například víra v to, že je možné postavit v Severním moři obrovskou větrnou elektrárnu o neuvěřitelném výkonu v řádu terawattů, v pouštích severní Afriky zase obří sluneční elektrárny. A že je možné - díky neobyčejně posílené a geniální tak zvané inteligentní síti – to pak všechno sladit s geotermálními zdroji a dalšími větrníky u Španělska či na severu Francie a na africkém pobřeží. Budoucí Evropa by tak podle řady virem zasažených snílků nemusela potřebovat žádná fosilní paliva a mohla by dát vale jaderné energetice.

V řadě případů byli infikováni lidé, kteří se mohli podílet na ekonomických a politických rozhodnutích, což vedlo k tomu, že jejich fantasmagorie našly cestu do soukolí byrokratických systémů podniků, vlád i Evropské unie. Tak vznikl seriózně se tvářící projekt Desertec, který počítal s náklady 400 miliard eur (10,5 bilionu korun, asi 2,5násobek HDP České republiky) na výstavbu slunečního parku v Africe, který by ve spojení s armádou větrných elektráren měl pokrývat v roce 2050 asi patnáct procent evropské spotřeby.

Do tohoto (jak psala média) „ambiciózního“ projektu se zapojila řada vlád, mnoho společností a také nadace či Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Ale v poslední době palubu mnozí opouštějí – Siemens a Bosch například oznámily, že se na činnosti Desertec nebudou dále podílet. Důvody byly formulovány diplomaticky, například Bosch uvedl, že mu další setrvání v konsorciu neumožňuje ekonomická situace, Siemens označil projekt za takový, jehož ziskovost neodpovídá a ani nebude odpovídat představám firmy o využití prostředků akcionářů.

Pravda ale bude poněkud jiná. Suma 400 miliard eur padla jako odhad nákladů projektu někdy v roce 2006 nebo 2007. Nyní se mluví o podstatně vyšších částkách, které by museli investoři shromáždit – údajně by se náklady mohly dostat až na 800 miliard eur. To ale jinými slovy znamená, že návratnost takového projektu se dostává z koridoru seriózního a uvážlivého odhadu do oblasti sci-fi. Avšak i přesto bruselští pomýlenci stále vyjadřují těmto plánům podporu a údajně se hledá způsob, jak by unijní rozpočet mohl sehnat dost peněz na uskutečnění své vize nahrazení konvenčních zdrojů a jádra zdroji obnovitelnými.

Ti, které ovládl nebezpečný vir, se také vyznačují mesiášstvím a neobyčejnou schopností odpoutat se od reálií. Jejich argumentem je, že v pouštích Magrebu je dost rozpáleného písku a v severních krajích dost soustavného větru k tomu, aby jejich energie mohla zásobovat celý kontinent. To je sice diskutabilní tvrzení, ale je alespoň formálně přijatelné. Energie pouště a větrů severního pobřeží Evropy – pokud by byla využita, by jistě stačila opravdu celému kontinentu. Avšak vizionáři naprosto odmítají diskusi o nemožnosti podobně zásobovanou síť vyvažovat a udržet ji v chodu. V současnosti nemáme technologie, které by to umožňovaly a nemáme dokonce ani náznaky toho, že by mohly existovat. Neumíme přeprat fyzikální zákony a i když je bruselská legislativa mocná a byrokracie silná, svět elektronů se jaksi vzpíná jejich jurisdikci.

Navíc naše možnosti přepravovat napříč kontinentem elektrickou energii jsou chabé. Pokud by měla putovat taková množství, o jakých je řeč třeba jenom v rámci Desertec (už vůbec nemluvě o tom, že by mělo jít o stoprocentní zásobování), pak bychom museli přenosovou soustavu posílit naprosto zásadním způsobem. Evropská unie si kdysi dávno předsevzala, že zvýší transportní možnosti uvnitř kontinentu o deset procent a po mnoha letech uskutečňování tohoto plánu nefunguje pořádně ani propojení mezi starými a novými německými spolkovými zeměmi. Naprosto si nelze představit, že by měla být vedení posílena nikoliv o deset procent kapacity, ale na deseti nebo stonásobnou kapacitu.

Nic proti větrníkům a solárním projektům, již nyní jsou a v budoucnu ještě více budou podstatnou součástí energetického mixu. Stejně jako třeba geotermální energie. Ale představovat si, že svoji schopnost svítit a dělat miliony jiných věcí závisejících na dodávce elektřiny svěříme do rukou politicky nejistého, do nemalé míry islamistického a sociálně výbušného severu Afriky na straně jedné a nevypočitatelného severního větru na straně druhé? To je naprosto nezodpovědné. Proti tomu je často zdůrazňovaná závislost na ruském plynu bezvýznamná drobnost.

Autor: Jaroslav Veverka | úterý 29.1.2013 11:15 | karma článku: 24,13 | přečteno: 750x

Další články autora

Jaroslav Veverka

Čínský kapitál? Jednou, někdy…

Snaha o rozvíjení obchodních vztahů s Čínou je skvělá. Je to potřeba, Čína je ekonomická velmoc. Ale bylo by naivní předpokládat, že se současný stav změní během krátké doby. A současný stav je, že Čína je perspektivní partner.

28.12.2016 v 9:00 | Karma: 13,52 | Přečteno: 297x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Česko nemá vlastní dynamiku

Údaj o růstu či poklesu hrubého domácího produktu je tak trochu fetišismem ekonomie. Jeho schopnost opsat realitu dané země je ve skutečnosti dosti omezená. Tak bychom se měli dívat i na poslední odhady ČNB.

22.12.2016 v 13:00 | Karma: 18,90 | Přečteno: 394x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Jednoho dne limity padnou

Žijeme ve světě levných surovin. Není to ale „navždy“, není to „napořád“. Ekonomika má věčnou tendenci vytvářet rovnováhu. Dynamickou, stále se měnící, ale v podstatě rovnováhu. A proto suroviny nebudou levné věčně.

31.10.2016 v 13:16 | Karma: 16,52 | Přečteno: 687x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Nad ČEZ již slunce zapadá

„Vizí Skupiny ČEZ je stát se jedničkou na trzích s elektrickou energií střední a jihovýchodní Evropy.“ To napsala elektrárenská společnost ČEZ v prosinci roku 2005. A opravdu se zdálo, že nad Říší ČEZ slunce nezapadá.

26.10.2016 v 9:00 | Karma: 19,81 | Přečteno: 749x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Čínskou ocel opravdu ne

Obecně jsem proti obchodním kvótám, proti restrikcím, regulacím a omezování ekonomiky. Ale představa, že Evropská unie udělí Číně statut „tržní ekonomiky“, a tím otevře (nejen) trh s ocelí, mi připadá nepřijatelná.

30.9.2016 v 9:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 713x | Ekonomika

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Františkův složitý odkaz. Reformátor, jenž zanechal rozdělenou církev

21. dubna 2025

Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí ve věku 88 let, zanechal za sebou katolickou...

Americké ministryni ukradli v restauraci kabelku. Její ochranka si ničeho nevšimla

21. dubna 2025  20:54

Americké ministryni vnitřní bezpečnosti Kristi Noemové ukradl dosud neznámý zloděj v restauraci...

Papež František zemřel na mozkovou mrtvici a následné selhání srdce

21. dubna 2025  15:12,  aktualizováno  20:18

Papež František zemřel v důsledku mozkové mrtvice a následného nezvratného selhání srdce. Uvedl to...

Obamův grafik, britský marketér i interní tým. Kdo radí stranám s kampaní

21. dubna 2025

Premium Do sněmovních voleb zbývá necelý půlrok a kampaň politických stran se rozjíždí. Koalice SPOLU...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1164x
Jmenuji se Jaroslav Veverka a bylo mi 50 let. Podnikám v oborech energetika, strojírenství a stavebnictví. Vedle práce je mým koníčkem sport, konkrétně hokej a fotbal.

Seznam rubrik