Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Narcismus „mužů vůle“ aneb Co jsem se naučil od alkoholiků

V letech 2005-2007 jsem téměř tři roky pracoval jako terapeut v doléčovacím centru pro osoby závislé na alkoholu. Naučilo mě to mnohému – jak ve vztahu k lidem, tak i k sobě. Jedna podstatná věc se týká toho, co lidé obvykle označují slovem „vůle“.

Nejprve jen stručně shrnu, v čem to doléčování spočívalo: Služba organizace (o. s. Lotos Brno), v níž jsem pracoval, nabízela (a stále úspěšně nabízí a leccos nového k tomu) motivovaným pacientům prodělávajících protialkoholní léčbu dvouletý pobyt v takzvaných „bytech na půl cesty“, který navazoval na jejich pobyt v léčebně.

Klienti si na pobyt a energie významnou měrou přispívají, práce terapeutů je hrazena z grantů. Sdružení provozuje v Brně dva byty pro muže (v každý pro sedm klientů) a jeden pro šest žen. Každý terapeut má na starosti několik klientů, s nimiž systematicky pracuje, v bytech probíhají kontroly abstinence, existují závazná pravidla, ale není to už léčebna, takže klienti nejsou v bytech zavření, mohou chodit ven a samozřejmě do práce.

V bytech mají bezpečné prostředí, podporu komunity a navíc se pravidelně setkávají s někým kompetentním, s nímž mohou řešit problémy, jež život přináší – psychologické i sociální, a pracovat na dlouhodobých plánech. Součástí je i povinná skupinová terapie. Pokud se nepletu, tak pobyt úspěšně absolvuje asi polovina těch, kdo jej nastoupí, nejčastějším důvodem nezvládnutí pobytu je recidiva – klient může jednou zrecidivovat, absolvovat kratší léčbu a vrátit se do programu. Pokud se to stane podruhé, nebo pokud nespolupracuje, odchází. Tolik stručně k prostředí, v němž jsem získal zkušenosti, o nichž chci psát.

Běžně se setkávám s tím, že si lidé alkoholiky představují jako ty, kteří – pochopitelně na rozdíl od nich! – nemají dost vůle (třeba aby přestali, nebo aby pili jen v rozumných mezích atd.).

Jenže tak to není.

Na základě své zkušenosti mohu říci, že většina mužů-alkoholiků, s nimiž jsem měl tu čest pracovat (dnes mi připadá, že jsem na to byl téměř nemožně nezkušený), byli doslova „muži vůle“, neschopní, zvláště sobě, odpustit slabost. Ženy pak, pokud se nejednalo o dívky do 30 let, které brzy začaly a brzy se do závislosti propadly, byly obvykle utrápené svědomité hospodyňky, které nalezly alkohol jako zprvu vítaný způsob, jak zmírnit stres a vykonávat své rodinné povinnosti, případně jak se vyrovnat se ztrátou a samotou.

Nyní krátce odbočím k té menšině jiných, protože i to je zajímavé a užitečné pro dokreslení obrazu. Menšinu, ale ne zanedbatelnou, tvoří mladí lidé, kteří začali pít brzy, někdy i před patnáctým rokem života (v tom věku si závislost bez problémů uženete za půl roku!), u nichž se vnitřní vývoj jakoby zpomalil, alkohol narušil běžný průběh dospívání. Většinou byli ochotni na sobě pracovat a dohnat to, co zameškali, což bylo velmi sympatické, leckdy ale jejich nezralost vedla k tomu, že se vraceli do starých kolejí – pokud je vám dvacet, pětadvacet let a někdo vám řekne, že už nikdy nemůžete „zachlastat“, aniž byste se ocitli v průšvihu, je to asi přeci jen jiné, než když je vám třeba padesát.

Jedna klientka, bylo jí něco přes dvacet, mi řekla slova, jež nelze zapomenout: „Nikdy jsem nebrala žádné drogy, ani trávu, hrozně jsem se bála, že budu závislá. U alkoholu mě to nenapadlo. Pili přece všichni, bylo to normální.“ Memento!

Další menšinu tvoří lidé, kteří jako primární problém mají depresi, na kterou aplikovali alkohol jako samoléčbu, přičemž alkohol opravdu je vynikající instantní antidepresivum, ale z dlouhodobého hlediska všechno jen zhorší. Nicméně problém s depresí je beztak jen posun o krok dál – když se dostanete za depresi, zase často najdete onoho starého známého „člověka vůle“, který se jen nejprve „uvařil ve vlastní šťávě“ a pak teprve začal pít.

Konečně se sem tam vyskytli lidé trpící nějakou vážnou poruchou osobnosti, s těmi se pracuje velmi těžce, protože nastavení jejich duše je takřka nezměnitelné a obvykle jsou dokonale přesvědčeni o tom, že problém je ve skutečnosti v okolí a ne v nich, případně že je naprosto vyloučeno, že by se mohli změnit.

Vraťme se nyní ale k typickým alkoholikům středního a vyššího věku, o nichž jsem napsal, že jsou to „lidé vůle“. Jejich anamnézy vykazovaly jeden dosti typický rys: Byli to dříči, ať už v zaměstnání nebo jako podnikatelé (obvykle muži), nebo v domácnosti (myslím, že výhradně ženy), kteří si nedokázali odpustit slabost, neuměli pustit práci za hlavu a alkohol jim poskytoval zpočátku vítanou úlevu od toho nákladu, který s sebou vlekli. Jenže během času se stali závislými a přišli o všechno – o práci, o rodinu, o majetek i o zdraví. Tedy rozhodně žádní líní flákači bez vůle. Když absolvovali léčbu a začali na sobě pracovat, to nejdůležitější bylo přivést je k tomu, aby na sebe nebyli tak strašně přísní!

Vypozoroval jsem, že proces léčby závislosti na alkoholu mívá dvě fáze. V první z nich je třeba, aby závislý uznal svůj podíl na celé záležitosti, to jest aby se vzdal výmluv a zdůvodňování toho, proč skončil tak, jak skončil. Toto „hledání viníka“, které je samozřejmě přirozenou obrannou reakcí psychiky, jež se brání pohledu na krutou realitu, většina závislých během léčby velice slušně zvládne během léčby (pokud k ní přistupují poctivě) zpracovat a pohlédnout pravdě do očí.

Druhá fáze spočívá v přijetí minulosti takové, jaká byla, a ke změně vzorců chování z doby před vznikem závislosti. A to je těžké. Vídal jsem to znovu a znovu. Klient byl střízlivý, plný odhodlání, dělal maximum pro to, aby si našel práci (potud dobrý!), pak ji našel, překonával překážky, snažil se všechno zvládnout, našel si lepší práci lépe odpovídající jeho schopnostem a vzdělání, zářil optimismem, někdy se stával doslova workoholikem a pak... zrecidivoval.

Když se po té první recidivě vrátil do programu, už se s ním dalo v tomto směru rozumně pracovat. Tím nechci říci, že recidiva je nezbytná zkušenost pro všechny závislé, ale pro mnohé opravdu ano. Především pro ty, kteří se nenechají přimět k tomu, aby zpomalili, víc odpočívali, dali přednost méně náročné a stresující práci před prací sice prestižnější a lépe placenou, nicméně současně takovou, na níž nejsou připraveni. To se člověku, který má pocit, že ztratil kus života a nyní musí všechno stůj co stůj dohnat, vysvětluje hodně obtížně. A teprve to zakopnutí o alkoholikův kámen úrazu u mnohých funguje jako zdroj pokory a ochoty nechtít od sebe tak strašně mnoho.

To všechno samozřejmě souvisí s narcismem, pokud jej chápeme jako nízké sebevědomí kompenzované nutkavou potřebu přesvědčovat ostatní o vlastní hodnotě. Tím nemyslím, že by lidé závislí na alkoholu trpěli narcistickou poruchou osobnosti (i když i takoví se najdou), ale to, že vykazují vcelku nepřehlédnutelné narcistické rysy. To samozřejmě v naší kultuře není nic výjimečného, zvlášť dnešní doba je přímo kvintesencí narcismu, ale je to dobrý způsob, jak pochopit, oč tu běží a jak to funguje:

Člověk nejprve dokazuje, jak je dobrý, úspěšný, výkonný, lepší než ostatní, jak všechno zvládá (případně to alespoň předstírá), pak začne pít, protože ten natlakovaný kotel prostě musí někde „povypustit“, pije víc a víc a chlubí se tím, jak to zvládá, načež do toho nakonec, někdy i po mnoha letech, definitivně spadne a všechno se zhroutí jak domeček z karet. Následuje, často rovněž po mnoha a mnoha letech, někdy už i v bezdomoví na ulici, okamžik prozření, rozhodnutí pro léčbu (pokud někoho na léčení pošlete proti jeho vůli, tak to skoro nikdy nedopadne dobře), léčba a... odhodlání přesvědčit celý svět, že nyní už je ten nový muž, co to zvládá a všechno napraví! U žen je to většinou trochu jinak, ale tu problematiku nyní pominu, je příliš složitá, asi jako všechno, co se týká žen, má-li o tom psát muž.

A nyní se dostávám k tomu, co jsem se možností pobývat a pracovat s lidmi závislými na alkoholu naučil. Nejsem alkoholik, netrpím narcistickou poruchou osobnosti (setkání s jedním takovým člověkem mne přesvědčilo, že to se mnou zase až tak zlé není!), ale rozhodně jsem nadprůměrně narcistní, jsem výkonově zaměřený a při zátěži přesahující míru nižší, než bych si přál, rychle kolabuji. Je pozoruhodné, že navzdory tomu, že jsem s podobnými lidmi pracoval, se mi ta zkušenost prodírala do duše jen velice, velice pomalu; musel jsem se k ní po každém pádu na hubu znovu vracet a znovu ji zpracovávat. Prostě to, že „rozum ví“, nestačí. Rozum ví spoustu věcí, a stejně se znovu a znovu dopouštíme katastrofálních rozhodnutí či pokračujeme v jednání, o němž víme, že nám škodí.

Jsem hodně racionální člověk a poznání, že zkušenost se musí odžít a že to někdy trvá roky, že se tedy nedá „odmyslet“ a pak lusknutím prstů dospět k ideálu, pro mě byla vždy bolestná, neboť jsem to přese všechno znovu a znovu zkoušel.

Proto bych rád všem, kdo zápasí s vnitřními démony jakéhokoli druhu, předal alespoň malinkatý střípek té zkušenosti, střípek, na němž je napsáno: „Netlač na pilu a nespěchej!“

A ano, samozřejmě že to touto formou říkám i sám sobě.

 

Pokud vás toto téma zajímá, rozhodně si najděte čas na pročtení weblogu Zbyňka Skleničky, který otevřeně a upřímně píše o svých zkušenostech s léčbou závislosti na alkoholu. Stojí za to začít číst od začátku a postupně se propracovávat k současnosti, protože články na sebe navazují.

 

O tomto článku můžete diskutovat jak přímo pod ním, 

tak i anonymně a bez registrace, ale jen slušně a k věci, ZDE.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jaroslav POLÁK | středa 12.12.2012 10:06 | karma článku: 17,10 | přečteno: 1626x
  • Další články autora

Jaroslav POLÁK

Horizonty událostí (skica)

„Proč mě někdy nepozveš na návštěvu?“ zeptala se s lehce šibalským výrazem v její pěkné tváři a já si v té chvíli opravdu nebyl jist, jaké přísliby se za tou zdánlivě nevinnou otázkou mohou skrývat.

6.4.2022 v 11:11 | Karma: 7,75 | Přečteno: 420x | Diskuse| Poezie a próza

Jaroslav POLÁK

Její krásný oči (skica)

„Víš, že máš fakt krásný oči?“ řekl jsem. Bylo to banální, ale byla to pravda. Měla krásné hnědé oči s duhovkami připomínajícími letokruhy vzácných cizokrajných stromů.

4.4.2022 v 21:58 | Karma: 13,27 | Přečteno: 396x | Diskuse| Poezie a próza

Jaroslav POLÁK

Zamyšlení nad celníkem a farizejem

Biblické zamýšlení nad známým podobenstvím o upřímnému pokání výběrčího daní a sebestřednosti náboženského profesionála.

13.2.2022 v 15:38 | Karma: 10,20 | Přečteno: 396x | Diskuse| Společnost

Jaroslav POLÁK

Názorové bujení

Každému se čas od času udělá názor. Takový člověk má většinou potřebu se vymáčknout, obvykle na veřejnosti. Zpravidla to není hezký pohled, ale dá se to taktně přejít.

9.2.2022 v 10:00 | Karma: 6,73 | Přečteno: 152x | Diskuse| Miniblogy

Jaroslav POLÁK

Kratochvilné vyprávění

„Tak s tím těžkým ublížením na zdraví to bylo asi takhle,“ povídal ten chlápek poté, co jsem mu objednal slíbeného ferneta.

7.2.2022 v 18:56 | Karma: 10,62 | Přečteno: 304x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Ukrajinská armáda zaútočila na přístavy v Černém moři, cílila i na sklady s ropou

17. května 2024  6:42,  aktualizováno  10:19

Sledujeme online Ruská obrana v noci čelila rozsáhlému útoku dronů na Novorossijsk a další přístavní město...

Muž utekl z hořícího bytu na balkon, hasiči ho dostali dolů po žebříku

17. května 2024  10:15

Nečekaný budíček měli dnes kolem páté hodiny ráno lidé z třípatrového bytového domu v Březové na...

Fingerland: Izrael se bojí, že zabředl do válečného patu. Neví, jak z toho ven

17. května 2024

Vysíláme Válka o Gazu může skončit patem a zároveň se blíží konec premiéra Benjamina Netanjahua. V Rozstřelu...

Hádka o školních absencích skončila vraždou v rodině, hoch za ni dostal 7 let

17. května 2024  9:36,  aktualizováno  9:52

Ve čtvrtek u Krajského soudu v Liberci při neveřejném jednání padl sedmiletý rozsudek nad mladíkem,...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 606
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1349x
Narodil jsem se 5. března 1975 v Brně, kde také žiji. Zajímám se o pravoslaví, filosofii, religionistiku, fotografování a literaturu. Politicky jsem demokratický levičák. Nenápadně jurodivý.

Kontakty:
- jaroslavpolak1975@gmail.com
- Twitter
- Facebook
- Flickr (fotografie)

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky

Oblíbené články