Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pivo do škol: Na cestě je Ozzákovo dětské pivo

 Lobistům se už podařilo prosadit leccos - výrobce nápojových krabic proloboval na spousty let akci "Školní mléko". Ta spočívala v tom, že stát připlácel výrobcům 4 až 5 korun na čtvrtlitrovou krabičku plnotučného slazeného mléka. Asi neuhodnete kolik byla cena krabičky - ano 4 až 5 korun. Akce měla jistě příjemný efekt pro mlékárny a školní lékaře. Mléčný tuk je pro choroby srdce a cév jednoznačně nejnebezpečnější - navíc spolu s cukrem v ochuceném mléku byl výtečnou podporou rostoucí dětské obezity. 

 

Další populární akcí byl "Internet do škol". Internet a počítačová gramotnost do školy patří. Mnohonásobně předražené počítače a připojení sloužilo k rozkradení peněz, které by bez oné akce mohly onu počítačovou gramotnost podpořit s daleko větším efektem.

Stojí za zmínku, že současná internetizace má obrovsky negativní vliv na schopnost dětí číst delší texty a na schopnost posuzovat informace v souvislostech.

Je to proto, že v drtivé většině jsou Informace na internetu zkratkovité - heslovité a převažuje tu samozřejmě jednoduchý líbivý bulvár.

 

Bez větší pozornosti se do škol nastěhovaly také limonádové firmy - tedy limonádové v úvozovkách  - kolové nápoje s citronovou limonádou nebo malinovkou z našeho dětství nemají nic společného. Ve školách se bez problémů množí automaty na kolu. Kolové nápoje jsou plné cukru a kofeinu. Krom velkého přínosu pro choroby srdce a cév, obezitu a kazivost zubů mají nezanedbatelný vliv i na hyperaktivitu dětí. 

Myslím, že nadešel čas návratu ke kořenům. Aby děti četly opravdové papírové knihy a naučily se pít čistou vodu. A začaly zase odmala pít pivo.

Ještě před dvěmi sty se ve středo a severoevropských rodinách snídalo ohřáté pivo a pilo horké pivo s medem nebo smetanou. Jan Amos Komenský napsal, v kapitole "Kterakž mládež v zdraví svém šetřena a cvičena býti má": "Poodrostou-li od mléka, zůstávati však sluší při věcech podobných mírně temperovaných, chlebu, máslu, kaši nějaké, vodě a pivu: tím porostou jako byliny při tekutých vodách.". 

V Británii ještě v minulém století se vařilo pro děti speciální školní pivo. A v Japonsku se dětské pivo vaří a prodává dodnes.

Laik bude žasnout - a člověk bez schopnosti uvažovat v souvislostech bude dokonce protestovat. Propagovat alkohol? U dětí to přece není možné.

Je to nejen možné, ale je to správné a to nejlepší pro naše děti.

1) Pivo bez alkoholu je tím nezdravějším, co dítě může dostat - obsahuje přes 2000 zdraví prospěšných látek, včetně minerálů a stopových prvků ve formě, které tělo umí využít. Např. využitelný vápník na rozdíl od mléka, které podle posledních zjištění naopak způsobuje vyplavování vápníku z těla a mléčný tuk navíc spolus cholesterolem a mléčným vápníkem zacementovává cévní stěny.

2) Dětské šampaňské nikomu nevadí - víno je přitom daleko nebezpečnější alkohol než pivo. Škodlivé je přitom i samotné dětské šampaňské - obsahuje barviva, konzervanty, cukry anebo umělá sladidla, což je vše prokazatelně zdraví  neprospěšné.

3) Alkohol zabije řádově desítky lidí ročně - a není to pivo, co zabíjí. Alkoholik je člověk s dědičnou dispozicí k závislosti.

Mléko, bílá mouka a cukry zabijí asi 70 procent populace v civilizovaných zemích. 

4) Alkohol ovšem způsobuje v mnoha rodinách sociální problémy. Tady je ale důležitá výchova. Lidstvo alkohol zná a užívá co je lidstvem. Njevětší škody alkohol působí na ta etnika, která nemají s alkoholem historickou zkušenost.Alkohol decimoval indiány - ano ale jen severoamerické kočovné kmeny. Indiáni ze zemědělských civilizací - Aztékové, Mochikové nebo Inkové s pitím problém nemají a neměli - protože alkohol k jejich civilizci patřil odpradávna a uměl jeho užívání kontrolovat. Asi také hlavně prot,o že uměli pití piva (kukuřičného octli nebo čiči) dát smysl. 

Na každé škole by se proto mělo učit společenské pití - umění pít alkohol s vědomím jeho potenciální nebezpečnosti i jeho velkého přínosu zdraví, kultuře, sociálním vazbám.

Všichni víme, že automobil umí škodít víc než alkohol  - a prokazatelně statisticky škodí víc. Přesto ho nikdo nezakáže. Nikdo neposadí dítě za volant, ale bezesporu je prozíravé děti odmala učit bezpečnosti silničního provozu a připravovat je na to, že jednou budou samy automobil řídit. 

Stejně tak jednou budou pít pivo, případně alkohol. I na to je musíme připravit. Musí vědět, že alkohol může škodit. Ale taky, že třeba dvě piva denně znamenají o sedmdesát procent snížené riziko kardiovaskulárních onemocnění. A že pravděpodobnost, že někdo z jejich třídy umře na alkohol je prakticky nulová. Ale, že na důsledky nadměrného jídla a pití limonád a mléka jich umřou tři čtvrtiny.

 

Je to demagogie? Je to statistika. 

K výše uvedenému ještě komerční dovětek:

Minulý týden mě Martin Dejdar oznámil: "Budeme vařit "Dětské pivo". Děti milujou Ozzáka, tak ať taky něco od Ozzáka maj". To bylo moudré - A navíc je jasné, že Ozzák a Večerníček musí přece nejlépe vědět, co dětem z ječmene navařit.

Objednali jsme u firmy Pivo Praha zkušební vzorky - tento týden už jsou hotové. Pivo bude mít nula procent alkoholu (na rozdíl od standardních nealkopiv, které mají až 0,6 procent alkoholu).

Pivo bude bez konzervanů, barviv a umělých sladidel nebo cukru. Bude to nápoj splňující nejpřísnější kritéria zdravé výživy. Ať zkusí někdo reptat. Pošlem na něj Upíra - a to už není žádná sranda - co ho znám, vaří jenom z vody.

 

 

Autor: Jaroslav Novák | středa 27.5.2009 14:26 | karma článku: 36,70 | přečteno: 7855x
  • Další články autora

Jaroslav Novák

Nejčastější lži o výhodnosti EU a o čem se nemluví

Víte, že členství v EU je podle mnohých ekonomů ze všech zemí nejméně výhodné pro ČR a že cílem projektu podle představitelů Bruselu je oficiálně likvidace národních států?

23.5.2019 v 14:49 | Karma: 31,41 | Přečteno: 1572x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Je problém zhanobený sněmovní pult nebo banda zlodějů v Parlamentu?

Smrt Vondráčovi. Kdyby se svlékl a pořvával v pravoslavném kostele, dostal by medaily Václava Havla jako Pussy Riot. Kdyby zhanobil prezidenstskou standardu, byl by hvězda ČT. Ale zhanobit pultík ve sněmovním sále? To je prasárna.

7.3.2019 v 17:20 | Karma: 42,75 | Přečteno: 2493x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

ČT a ČRo se trumfují, lhaní o Venezele překonalo Majdan

Zdálo se, že lhaní třeba o Ukrajině v časech fašistického majdanu nejde překonat. Ale ČT a Český rozhlas se rozhodli sami sebe trumfnout ve lhaní a překrucování faktů o Venezulele.

5.3.2019 v 15:11 | Karma: 43,52 | Přečteno: 3730x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Krutý vtip Miloše Zemana: Volím ČSSD

Mnoho politiků přemýšlí jak sebrat konkurenční partaji hlasy. Miloš Zeman s genialitou sobě vlastní na to přišel. ČSSD zbývá nějakých 5 procent voličů, kterým nevadí promigrantská politika ČSSD ani podpora banderovců.

1.3.2019 v 15:01 | Karma: 32,05 | Přečteno: 1252x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Němci ČR dluží10 000 miliard, vláda je nechce

Německo nám dluží víc než deset tisíc miliard za náhradu válečných škod a tyhle náhrady nejsou promlčené ani odpuštěné. Reparace nijak nesouvisí s majetky odsunutých Němců.

24.1.2019 v 8:30 | Karma: 46,25 | Přečteno: 24313x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Při pouti do Mekky zemřelo přes 300 egyptských poutníků, většina kvůli vedrům

18. června 2024  20:55,  aktualizováno  21:09

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky hadždž zemřelo nejméně 323 egyptských poutníků, většina...

Putin s delegací dorazil do KLDR, po dvou dnech odletí do Vietnamu

18. června 2024  20:11,  aktualizováno  20:56

Letadlo s ruským diktátorem Vladimirem Putinem v úterý večer přistálo v Pchjongjangu. Šéf Kremlu...

Macron nad propastí. Sjednocená levice mu chce ukrást volby, jeho spojenci úpí

18. června 2024  19:53

Emmanuel Macron má před volbami další problém. Levicové strany půjdou do klíčového hlasování v nové...

Fanoušci na cestě za snem. Češi zaplnili Lipsko a věří v porážku Ronalda

18. června 2024  19:07

Lipsko (Od našich zpravodajů) Fanouškovská vášeň nezná hranic. Češi v Lipsku fandí naplno i přes déšť a věří v historický úspěch...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 130
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4121x
Politicky aktivní spisovatel, poradce místopředsedy PSP Tomia Okamury