Domácí vězení - budoucí tunel na veřejné peníze

Projekt domácího vězení je třeba odložit, údajně kvůli nedostaku financí. Na speciální náramky jsou prý třeba stamiliony. Skutečný důvod je bezesporu jinde - nikdo nestojí o to, aby úřednická vláda dělala byznys, který slibuje výdělek v řádu desítek až stovky milionů

Princip moderního domácího vězení spočívá v tom, že odsouzený nosí speciální náramek s modulem GPS. Ten sleduje jeho pohyb a pokud odsouzený překročí vytyčenou hranici nebo trasu, informuje alarm osoby určené k hlídání odsouzených. Odhad počtu osob, které by mohly vykonávat takový trest v ČR je kolem 4000. Odhad nákladů podle dřívějšího Pospíšilova ministerstva spravedlnosti překročí sto milionů korun. Se stejnými náklady počítá i ministerstvo současné.

Je pozoruhodné, že jako obvykle si nikdo nedal práci spočítat skutečné náklady. Lokalizátory s GPS v náramku nebo obojku se už po celém světě běžně prodávají - nejen pro vězně, ale také pro psy, auta, děti i staré osoby. Takový modul zaznamenává pohyb, a lze ho nastavit tak, aby spustil na jiném místě alarm pokud osoba překročí např. zadaný 50ti metrový okruh. Bez problémů lze sledovat veškerý pohyb a archivovat jej. Dokonce z takového lokalizátoru jde telefonovat, přenášet odposlech nebo jen spustit někde poplach.

A te'd přijde to nejlepší - tyto lokalizátory lze pořídit v ČR od 5000 korun - v zahraničí od 2000 kč. 

Komerční sledovací služba archivující veškerý pohyb nositele náramku 24 hodin denně stojí ročně 1440 Kč.

Zatavení modulu do nesnímatelného náramku je otázka desetikorun. Náramek z kovu by přišel maximálně na stokorunu.

Připomeňme, že náramek nemusí být nutně ocelový - nejde o to, aby byl nezničitelný - náramky by kurátoři průběžně odsouzeným stejně kontrolovali a samozřejmě, že svévolné poškození by znamenalo porušení zákona a nástup do vězení.

Když to vše znásobíme - 4000 osob krát 7000 korun - tedy při značné rezervě - nám vychází 28 milionů za náramky, včetně ročního poplatku za sledování.

Na co ministr Pospíšil potřeboval stamiliony? Navíc, a to asi pravicového ministra nenapadlo, nevidím důvod, proč odsouzený, který chodí normálně do zaměstnání, by si náklady za svoje sledování - 1440 kč na rok plus výdaje na náramek 5500 nezaplatil ze svého?

Notabene, když jedním z důvodů pro domácí vězení je právě možnost, aby odsouzený chodil dál do zaměstnání a mohl splácet svoje případné dluhy a nezatěžoval stát. 

Takže je jasné, že 

1) náklady by mohly být v podstatě nula - a měly by také být, nejsou tak vysoké, aby je za sebe jednotliví odsouzení nezaplatili. Pokud jde o prvotní investici do technologií - státu budou trhat ruce desítky firem, které by takovou monitorovací službu komerčně rády provozovaly a investují do náramků ze svého. Hlídací služba by měla samozřejmě na starosti jen dodávání, servis náramků a provoz monitoringu. Přímý dohled nad vězni by měli pracovníci vězeňské služby.

2) I kdyby vše zaplatil stát, tak potřebná prvotní investice - tedy náramky plus monitoring je cca 28 000 000 korun. Podotýkám, že uvedená cena je za přístroje a služby v maloobchodě. Velkoobjemový nákup musí být od 20 až 50 procent levnější (třeba přímo u výrobce). 

Takže k čertu, kde se vzaly stamiliony? Něco asi napoví vyjádření mluvčí ministerstva spravedlnosti  Veroniky Ludvíkové - ze strategických důvodů prý nelze specifikovat přesnou výši nákladů. Záleží na tom jak bude nastaveno výběrové řízení.

Co to znamená - to nikdo na ministerstvu si neudělal průzkum trhu, takže neví kolik přístroje a služby stojí? To nikdo nemá představu, jaké služby po dodavateli vlastně bude požadovat?

Nebo se tu jen mlží, protože se čeká, komu a za kolik kšeft připadne?

A tady je zakopaný pes - nastavit výběrové řízení, aby vybraná a dohodnutá firma ze státního vydojila co nejvíc. Než udělat prospěšný projekt za málo hned, je výhodnější počkat, až ho bude moci parta vyvolených udělat za stamiliony. Tak, jako se to dělo do pádu vlády.

Tenhle byznys čeká na vítěze voleb. Proto je třeba soutěž posunout v čase, pod jakoukoli záminkou.

A tak je vlastně milé, že jsou tu zloději, kteří nás neokradou hned, v čase krize, ale počkají, až bude o něco líp. To, že sedí pod hlavičkou ministerstva spravedlnosti, je v pořádku. Jen by se jejich židle i se zadky měly posunout víc do jiných budov spravovaných ministerstvem, směrem po trase Pankrác, Bory, Valdice.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaroslav Novák | neděle 26.7.2009 10:25 | karma článku: 22,24 | přečteno: 1466x