Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dnešní škola - prachšpatný základ života

Jak vypadá současná škola? Co se za posledních 20 let změnilo? Krom toho, že na chodbách stojí automaty na sladkosti a na svačinu děti pijí kolu nebo sladké tučné mléko z tetrapakové krabičky? Slabší děti tu ve stále větší míře šikanují slabší spolužáky, silnější bijí a ponižují učitele. Biflování je konec - málokdo ví, kdo byl Hus, Husák nebo Havel.

Děti mají kapesné často vyšší než leckerý dospělý. Málokteré dítě je bez mobilu - natáčí na nich ponižování učitelů. Děti jsou sebevědomé, do "někam" odvážně pošlou nejen učitele, ale i své rodiče.

Naše děti jsou kruté ke spolužákům a neuctivé učitelů a sprosté k rodičům. Necítí také žádnou odpovědnost ke své zemi. Průzkumy říkají, že "velmi pasivní je jejich postoj k občanským aktivitám... Ovlivňuje je totiž způsob výuky ve školách i občanské chování jejich rodičů a učitelů, kteří mnohdy neskrývají své rozčarování nad vývojem v zemi."

Není divu - hodnotový žebříček jim budují stylové časopisy, starší spolužáci, brutální počítačové hry a krvavé filmové podívané. Příčinou není nedostatek peněz ve školství ani málo času rodičů na děti. Školy nikdy neměly tolik peněz na děti jako dnes a také nikdy v dějinách netrávili rodiče tolik času s dětmi. (Pokud zrovna děti od mala s detmi nedřely na poli nebo v manufaktuře)

Problém je jinde - rodiče, škola i veřejnost přestali děti vychovávat. Rodič přestal být vzorem a učitel autoritou. Veřejná kultura - film, televize, literatura nešíří pozitivní vzory, pozitivní hodnoty. A literaturu, která takové hodnoty přináší děti nečtou. Připomínám, že děti nemusí číst Seneku - stejnou práci udělá Vinetou, Pipi punčochatá, Tři mušketýři nebo Rychlé šípy.

Za první republiky měly téměř všechny filmy jedno společné - budovatelský étos - hrdina či hrdinka se štěstí dobrali díky pracovitosti, pracovitosti a vzdělání. Co sdělují dětem,mládeži, dnešní Rafťáci, Texaský masakr motorovou pilou nebo Prci,prci, prcičky? Nejen americká, ale i česká kinematografie je stokou limonád bez přidané hodnoty. Čest výjimkám.

Ministryně Stehlíková vytáhla 1. září do boje proti šikaně. Plakátem. Plných 4200 škol dostane plakáty s výzvami proti šikaně. Jsou určené nejen nevědomým dětem, část má poučit i nevědomé učitele. Pamětníkům to připomene nejlepší stalinská padesátá léta - tehdy se plakátem bojovalo proti všemu - od imperialisty až po lepší zrno. 

Je ministryně opravdu tak hloupá jak jedná a mluví, nebo má partu v reklamní agentuře? To je celkem jedno - v každém případě její práce ničemu dobrému neprospívá. Peníze vyhozené oknem se mohly použít na mnohem užitečnější projekty.

Proč ČT vysílá místo pořadů propagujících čtení, pořady propagující počítačové hry? Jsou také hloupí? Pokud jde o vlastní tvorbu, tak sice ano, ale pokud jde o peníze, tak věřím, že ne. 

Proč ministryně plácá nesmysly o zákazu tělesných trestů? Vím jedno velmi jistě - od momentu, co moje děti zjistily, že po neuposlechnutí přiletí dobře mířená rána, nemusel jsem na ně dodnes sáhnout. Třebas jsou některé dospělé, nikdy se nehádáme - ví, že tátovo slovo platí. Tohle mě naučil zase můj táta. Ten na mě nesáhl ani jednou. Ale věděl jsem, že v případě potřeby ten mazec nade mnou visí. Je to demokratické? Není a nesmí být. Nemůžete nechat děti hlasovat, jestli si budou čistit zuby nebo zalehnou před půlnocí. Možnost udat rodiče za pár facek rodičovskou autoritu nadobro zničí. Tak jako absence účinných trestů zničila autoritu učitelskou. Ani ve škole není moc místa pro demokracii. 

Vraťme se k šikaně. Nikoli plakát, ale živý člověk s autoritou, učitel, musí děti přivést k poznání, že týrat slabší je ten největší projev slabosti a silný je ten, kdo chrání slabé. 

Je to učitel, kdo musí dětem vštěpovat úctu k práci, ke vzdělání, ke stáří, k jiným lidem, ke spolužákům. Pokud to neumí a musí se  to učit z plakátu, nemá ve škole co dělat.

A jsou tu také rodiče a stát, kteří stejné hodnoty musí nové generace učit mimo školu. Pokud děti naučíme odpovědnosti, úctě, solidaritě, budeme stárnout mezi lidmi, kteří k nám budou mít úctu a v nouzi nám pomohou. A pokud necháme děti vyrůst jako líné agresivní sobce? 

Jak vychováme děti dnes, takovou zemi budeme mít zítra.

Tuhle práci nikdy žádný plakát nezvládne. Ani zákaz pohlavků. Na tenhle úkol je třeba velké moře společné práce a oceán facek.
Autor: Jaroslav Novák | úterý 2.9.2008 11:00 | karma článku: 45,89 | přečteno: 9367x
  • Další články autora

Jaroslav Novák

Nejčastější lži o výhodnosti EU a o čem se nemluví

Víte, že členství v EU je podle mnohých ekonomů ze všech zemí nejméně výhodné pro ČR a že cílem projektu podle představitelů Bruselu je oficiálně likvidace národních států?

23.5.2019 v 14:49 | Karma: 31,41 | Přečteno: 1572x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Je problém zhanobený sněmovní pult nebo banda zlodějů v Parlamentu?

Smrt Vondráčovi. Kdyby se svlékl a pořvával v pravoslavném kostele, dostal by medaily Václava Havla jako Pussy Riot. Kdyby zhanobil prezidenstskou standardu, byl by hvězda ČT. Ale zhanobit pultík ve sněmovním sále? To je prasárna.

7.3.2019 v 17:20 | Karma: 42,75 | Přečteno: 2493x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

ČT a ČRo se trumfují, lhaní o Venezele překonalo Majdan

Zdálo se, že lhaní třeba o Ukrajině v časech fašistického majdanu nejde překonat. Ale ČT a Český rozhlas se rozhodli sami sebe trumfnout ve lhaní a překrucování faktů o Venezulele.

5.3.2019 v 15:11 | Karma: 43,52 | Přečteno: 3730x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Krutý vtip Miloše Zemana: Volím ČSSD

Mnoho politiků přemýšlí jak sebrat konkurenční partaji hlasy. Miloš Zeman s genialitou sobě vlastní na to přišel. ČSSD zbývá nějakých 5 procent voličů, kterým nevadí promigrantská politika ČSSD ani podpora banderovců.

1.3.2019 v 15:01 | Karma: 32,05 | Přečteno: 1252x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Němci ČR dluží10 000 miliard, vláda je nechce

Německo nám dluží víc než deset tisíc miliard za náhradu válečných škod a tyhle náhrady nejsou promlčené ani odpuštěné. Reparace nijak nesouvisí s majetky odsunutých Němců.

24.1.2019 v 8:30 | Karma: 46,25 | Přečteno: 24313x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Čína může Tchaj-wan získat i bez invaze. Stačí ho ekonomicky udusit

22. června 2024  14:21

Obavy z pohlcení Tchaj-wanu komunistickou Čínou sílí a analytici či vojenští stratégové obvykle...

Krakov mučí neukáznění turisté. Opilí řvou, zvrací a rvou se, stěžují si místní

22. června 2024  14:14

Za soumraku se centrum Krakova, bývalého hlavního města polského království, mění v dějiště...

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

22. června 2024  8:39,  aktualizováno  13:02

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

OBRAZEM: Prahou projelo dvě stě motorkářů, podpořili válečné veterány

22. června 2024  13:02

Akce Bikers for Veterans, tedy Motorkáři veteránům, se zúčastnilo v Praze zhruba 200 silných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 130
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4121x
Politicky aktivní spisovatel, poradce místopředsedy PSP Tomia Okamury