Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

"Dějiny piva" dokazují význam piva pro lidskou civilizaci

Brněnské nakladatelství Computer Press vydalo před více než měsícem Dějiny piva. "Dějiny" jsou prvním vážně míněným pokusem napsat ucelené celosvětové dějiny piva. Jakkoli autor, tedy Večerníček, není vážný člověk. Snad čtenáři odpustí i to, že sám sobě píšu "recenzi". Nikdo to za mně neudělá.

Pokud jde o samotnou knihu sluší se hovořit o pokusu. Dějiny pivovarnictví se nejen dnes, ale ani v posledních osmi tisíci letech nikdo na profesionální úrovni nevěnoval. První dějiny piva jsou proto víceméně pokusem dát dohromady známá fakta, objevit v pramenech nová a najít a osvětlit historické a jiné souvislosti.

Dějiny ovšem přesto nejsou pokusem prvním. První, kdo se alespoň částečně a na odborné úrovni pivovarnictké historii věnoval byl v Českých zemích spisovatel Zikmund Winter. Jeho pozornost se ovšem upírala pouze na české sladovníky a pivovarníky.

Prvním autorem, který věnoval celosvětovým pivovarnickým dějinám celou knihu byl Josef Staněk. Jeho Blahoslavený sládek aneb kapitoly z dějin piva byly dosud i ve světovém měřítku nejobsáhlejším souhrnem známých faktů. Zatím jenom souhrnem, protože fakta se tu dublují a některé informace jsou očividně hloupost. Některá fakta ani nelze přejímat, protože není znám pramen a jde jen o nepotvrzené domněnky - např. pivo Šalamouna nebo Caesarova slabost pro pivo. 

Ale nepíšu tuhle recenzi proto, abych kritizoval Josefa Staňka - tomu naopak patří za průkopnické dílo čest a sláva.

Dějiny piva od autora této recenze, jsou první pokus oddělit mláto od mladiny - z věrohodných zdrojů nabrat maximum informací a dát je do ekonomických sociálních a kulturních souvislostí v dané historické epoše. Kniha také přináší novou teorii o vzniku piva a chleba.

 

Pivo - tedy zkvašený obilný nápoj, bylo spolu s chlebem motorem neolitické zemědělské revoluce a oboje produkty se staly základem prvních zemědělských civilizací.

Práce na knize trvala několik, snad pět let, a je třeba přiznat, že už měsíc po vydání mám nová a nová další fakta k doplnění. Je proto zřejmé, že tyhle Dějiny piva jsou pouze počátkem skutečné práce na opravdu obsáhlých dějinách piva.

Pivo je velmi sofistikovaný produkt - daleko v tomto směru na daleko vyšší úrovni než víno.Pivo v minulosti víno v mnoha civilizacích předčilo nejen ekonomickým významen ale také významem kuturním a sociálním. Pivo bylo kultovní nápoj nepostradatelný při náboženských mysteriích v Sumeru, Mezopotámii, Egyptě, Peru nebo u evropských Keltů, Germánů a Slovanů.

Zvlášť Keltové si zaslouží pozornost - Vynálezli klasický dřevěný pivní sud - později s postupující romanizací používaný i na víno. Jsou první známý národ, o kterém víme, že sestrojil mechanickou sekačku či kombajn na obilí.  Vysoká produkce obilí byla totiž důležitá pro dostupnost piva a chleba. Platí přesně toto pořadí. Protože až do středověku lidé v čase nouze o obilí dávali přednost pivu před chlebem. Církev či feudálové proto museli často vyhlašovat zákazy vaření piva, aby bylo z čeho péct chleba. A už starověcí autoři zmiňují, že Germání jsou schopní zkvasit na pivo i poslední obilí určené na osev. Připoměňme také, že víno Germáni považovali za nápoj naprosto nedůstojný a zženštilý pro normálního člověka - míněno germánského válečníka.

Pivo prostě bývalo a je stále e v germánských, anglosaských a slovanských zemích alkoholický nápoj číslo jedna. A s výjimkou Čech si ho všude taky velmi považují. Ceny piva tu překračují nejen ceny vína ale za láhev archivního osmiletého trapisty koupíte ojeté auto.

Dějiny piva, ať jsou sebevíc nedokonalé a nezralé, mají v tomto ohledu jediný smysl: Ukázat pivo nikoli jako soupeře ostatních produktů, ale jako bezkonkurenčního vítěze, pokud jde o význam a vážnost. 

Proto je fajn, že dějiny piva nakladatel vydal v luxusním vydání v prestižní edici Muzeum v knize. Na druhé straně se to podepsalo na malém nákladu - 2 000 kusů a na ceně - v knihkupectvích je to horentních 690 korun. 

Vysoká cena by ovšem měla napovědět, že také cena piva pro člověka, a to v i v dalších přenesených významech, je opravdu nemalá a stále nedoceněná.

Autor: Jaroslav Novák | středa 17.6.2009 14:41 | karma článku: 16,18 | přečteno: 1962x
  • Další články autora

Jaroslav Novák

Nejčastější lži o výhodnosti EU a o čem se nemluví

Víte, že členství v EU je podle mnohých ekonomů ze všech zemí nejméně výhodné pro ČR a že cílem projektu podle představitelů Bruselu je oficiálně likvidace národních států?

23.5.2019 v 14:49 | Karma: 31,41 | Přečteno: 1572x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Je problém zhanobený sněmovní pult nebo banda zlodějů v Parlamentu?

Smrt Vondráčovi. Kdyby se svlékl a pořvával v pravoslavném kostele, dostal by medaily Václava Havla jako Pussy Riot. Kdyby zhanobil prezidenstskou standardu, byl by hvězda ČT. Ale zhanobit pultík ve sněmovním sále? To je prasárna.

7.3.2019 v 17:20 | Karma: 42,75 | Přečteno: 2493x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

ČT a ČRo se trumfují, lhaní o Venezele překonalo Majdan

Zdálo se, že lhaní třeba o Ukrajině v časech fašistického majdanu nejde překonat. Ale ČT a Český rozhlas se rozhodli sami sebe trumfnout ve lhaní a překrucování faktů o Venezulele.

5.3.2019 v 15:11 | Karma: 43,52 | Přečteno: 3730x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Krutý vtip Miloše Zemana: Volím ČSSD

Mnoho politiků přemýšlí jak sebrat konkurenční partaji hlasy. Miloš Zeman s genialitou sobě vlastní na to přišel. ČSSD zbývá nějakých 5 procent voličů, kterým nevadí promigrantská politika ČSSD ani podpora banderovců.

1.3.2019 v 15:01 | Karma: 32,05 | Přečteno: 1252x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Němci ČR dluží10 000 miliard, vláda je nechce

Německo nám dluží víc než deset tisíc miliard za náhradu válečných škod a tyhle náhrady nejsou promlčené ani odpuštěné. Reparace nijak nesouvisí s majetky odsunutých Němců.

24.1.2019 v 8:30 | Karma: 46,25 | Přečteno: 24313x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

USA tvrdí, že zničily sedm radarů Húsíů umožňujících zaměřovat lodě

15. června 2024  7:10

Americká armáda za posledních 24 hodin zničila v Jemenu sedm radarů Húsíů. Radary jim umožňovaly...

Ramaphosa byl opět zvolen prezidentem JAR, země se potýká s velkými nerovnostmi

15. června 2024  6:58

Cyril Ramaphosa byl v pátek zvolen prezidentem Jihoafrické republiky na druhé funkční období. Při...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 130
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4121x
Politicky aktivní spisovatel, poradce místopředsedy PSP Tomia Okamury