Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

„Sametová“ nevymezila prostor vítězů a poražených

Případ zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS otevřel v naší společnosti téměř po třiceti letech znovu otázky vyrovnání se jednotlivců s totalitní komunistickou minulostí.

Je celkem zřejmé, že KSČM navržením Zdeňka Ondráčka na šéfa sněmovní komise pro kontrolu GIBS vypustila „kontrolní balónek“, jímž chtěla zjistit, co si může dovolit a co jí projde. Proto také vybrala velmi kontroverzního člověka, který se jednak v listopadu 1989 jako člen Pohotovostního pluku VB podílel na zmlácení studentské demonstrace, a jednak tím, že svého tehdejšího konání vůbec nelituje a svými současnými názory dokazuje, že jeho komunistické myšlení vězí hluboko v totalitní minulosti. Je jedině dobře, že Ondráček nakonec musel rezignovat a že tohle komunistům neprošlo. On sám také zuřil a zuří celá KSČM. O to mi teď ale nejde.

V souvislosti s „kauzou“ Ondráček, která vyvolala protestní demonstrace, se ale vyrojila po letech řada otázek našeho vztahu ke komunistické minulosti a k působení lidí v rámci totalitního státu. Někteří argumentují tím, že i jiní lidé „sloužili“ totalitnímu režimu a nikdo jim dnes neupírá právo být někam zvolen. Komunisté dokonce operují absurdní demagogickou konstrukcí, že každý, kdo žil a pracoval za bývalého režimu „legálně“, tedy nebyl režimem pronásledován nebo vězněn, vlastně s tím režimem kolaboroval. Navíc prý na zásahu proti demonstrantům v listopadu 1989 nebylo nic špatného, protože proběhl podle tehdejších zákonů (prohlásil to předseda KSČM Vojtěch Filip).

Jako zcela zásadní problém, který i po 28 letech zatěžuje naši současnost, se ukazuje, že sametová revoluce nevymezila „prostor vítězů a poražených“. Vícekrát tento fakt zmiňuje francouzská historička Francoise Mayer, která se znalostí českého prostředí napsala knihu „Češi a jejich komunismus“, jež mapuje českou společnost v prvním desetiletí po sametové revoluci. Vlastně jsme po 17. listopadu 1989 svým způsobem zvítězili všichni a zároveň všichni prohráli. Co je tím míněno? 

Pamětníci jistě vzpomenou, jak bylo napřed těžké vydobýt na normalizačním režimu jakýkoli ústupek, a pak náhle střih, komunisté utekli od moci a rázem bylo dobojováno, aniž by se jednotliví lidé museli nějak vyprofilovat, projít sebereflexí, obhájit svou pozici. To vedlo k tomu, že tehdy společnost téměř „jako jeden muž“ komunismus odvrhla a zavrhla, ale všeobecné lidské hodnoty, jimiž se zavržení ospravedlňovalo, nesměly vést k přezkoumávání minulosti jednotlivců, ale vlastně ani celého 20. století a ke zpochybnění integrity státu. Jelikož měl pád komunismu „multinacionální“ dimenzi, týkalo se to i jiných států střední Evropy, jejichž postkomunistické režimy budovaly svou legitimitu na odvržení komunistické zkušenosti a svou novou identitu založily na mýtu o zániku komunismu.

Avšak Češi, jak napsala Mayer, nemohli už po roce 1945 „kolaboraci“ s komunismem přisoudit „cizincům“ či „vlastizrádcům“, což způsobilo víc než jinde, že odvržení se týkalo jen komunistické zkušenosti, ale ne předcházející doby. V důsledku toho se minulost u nás používá daleko víc k napadání a nařčení jednotlivců, než k reflexi a pochopení toho, co byl komunistický režim. Hned po revoluci se u nás kdekdo hlásil k antikomunismu, zatímco ve skutečnosti byl vztah většiny lidí ke komunismu ambivalentní (dvojsmyslný). Nejlíp to vystihuje normalizační vtip, že komunista v rodině je jako trabant, všichni se za něj stydí, ale zároveň rádi využívají jeho služby.

Po revoluci jsme změnili název státu, státní znak, přejmenovali místa (například Gottwaldov – Zlín), strhávali jsme sochy, a kromě těchto symbolických aktů jsme se snažili vyrovnat s rozchodem s komunismem jakožto s režimem, systémem hodnot a ideologií. V procesu legislativního vyrovnání se s dědictvím minulosti jsme dokonce spolu s Němci šli z postkomunistických zemí nejdál. Vznikl soubor zákonů k vyrovnání se s minulostí, rehabilitaci obětí, materiálnímu odškodnění, odsouzení komunismu coby systému a ideologie, stíhání „komunistických zločinů“. Avšak zároveň jsme si jako jediní ponechali komunistickou stranu, která se nevzdala ani názvu ani své minulosti. Měli jsme nutkavou potřebu distancovat se od minulosti a současně chtěli zapomenout nebo nám byla minulost lhostejná.

Následkem toho došlo i k takovému paradoxu, že třeba lustrační zákon zakázal vykonávat některé funkce ve státních orgánech a organizacích například estébákům, konfidentům StB, členům LM, tajemníkům orgánů KSČ…, ale nic z toho nebylo na překážku, aby titíž lidé mohli kandidovat do Parlamentu, Senátu, zastupitelstev a třeba i na prezidenta apod. Toho všeho po celou dobu od sametové revoluce vždy využívali a zneužívali „novodobí“ komunisté a ti, kterým se buď stýská po minulém režimu, nebo chtějí zakrýt své role, jaké tehdy hráli. A výsledek? Například instalace „komunistické mlátičky“ Zdeňka Ondráčka do funkce šéfa sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Tomu se sice podařilo zabránit, ale marasmus v českém politickém prostoru nadále panuje.

Autor: Jaroslav Kvapil | středa 7.3.2018 18:16 | karma článku: 17,58 | přečteno: 431x
  • Další články autora

Jaroslav Kvapil

K Nohavicově písni „Počkáme, co řekne“

Navzdory tomu, že mnozí léta pěli chválu na krásu a moudrost zpívané poezie Jaromíra Nohavici, mně se jeho písničky až na výjimky nikdy moc nelíbily. Vadila mi jejich ufňukanost, navíc prezentovaná zpěvákovým unylým projevem.

26.11.2022 v 13:34 | Karma: 32,17 | Přečteno: 1893x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

To se zase vyrojilo morálně čistých lidí

V médiích, hlavně v překabátěném Právu (dříve bolševické Rudé právo) se nyní rozběhla poměrně rozsáhlá kampaň proti prezidentskému kandidátovi generálu v. v. Petru Pavlovi, kterou už dříve vyvolal historik Petr Blažek a další.

25.10.2022 v 9:25 | Karma: 42,01 | Přečteno: 7490x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

Demonstrace za mír! Jakého druhu?

Přát si mír, nejlépe světový, je krásné, přejí si jej všechny krásky soutěžící o miss, a také pan Okamura. Chtít ale mír bez ohledu na okolnosti, totiž tváří v tvář agresi, je buď naivní, nebo výraz kapitulace před agresorem.

15.10.2022 v 10:54 | Karma: 30,38 | Přečteno: 803x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

Je důležité hledat pravdu jako bloger Větvička

Díky textu Karla Trčálka a přiloženému videu jsem si vyslechl druhý díl rozhovoru novinářky Martiny Kociánové s blogerem, spisovatelem a cestovatelem Ladislavem Větvičkou na Svobodném Universu z 26. února 2019 a bylo to poučné.

20.9.2022 v 13:43 | Karma: 31,81 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

Jsme svědky mytologického boje Dobra se Zlem?

Rusko zahájilo agresi (ve své interpretaci speciální operaci) proti Ukrajině mimo jiné prý proto, že se NATO stále víc přibližuje k jeho hranicím a tím Rusko ohrožuje. Zkusím se nyní zamyslet, koho že to vlastně NATO „ohrožuje“.

8.9.2022 v 13:18 | Karma: 23,27 | Přečteno: 597x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 651
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1022x
Neidentifikuji se s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. 

https://kvaj.blogspot.com

Seznam rubrik