Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Západ se po studené válce nechal ukolébat, spotřeba munice na Ukrajině je obrovská

Ukrajinci denně vypálí až 8 000 granátů jen ráže 155 mm, kapacity zbrojních firem zatím jednoznačně nestačí, Američané rozšiřují výrobu. 

Dle slov ukrajinské poslankyně Olexandry Ustinové vystřelí ukrajinská armáda denně až 8 000 granátů ráže 155 mm. Pro pochopení tohoto čísla je třeba si uvědomit, že tato ráže se netýká dělostřelectva vyrobeného v SSSR, potažmo Rusku. Jedná se pouze o standardizovanou ráži NATO. Tedy munici pro houfnice, které Ukrajině byly poskytnuty západními zeměmi. Tedy PzH 2000, Archer, Caesar a další. Celková denní spotřeba dělostřeleckých nábojů ze strany Ukrajinců se odhaduje na 25 000 kusů za den. Obrovské číslo. 

Ukrajinská zbrojní infrastruktura je pravděpodobně takřka kompletně zničená. Kyjev se tedy musí spoléhat na dodávky ze zahraničí. A to je stále větší problém. Již v březnu 2023 avizovala česká STV Group, že spustí novou výrobní linku na dělostřelecké granáty pro výrobky východní provenience. Pochopitelně všechno nejde hned a počty vyrobených střel podléhají utajení, ale linka měla být spuštěna v dubnu. Střely se vyrábí na bázi celulózy a panují obavy, zda v budoucnu nebude panovat nedostatek materiálu pro jejich výrobu.

Caesar na Ukrajině

 

Jen pro příklad. Američané od února 2022 poslali na Ukrajinu dva miliony dělostřeleckých nábojů ráže 155 mm. V té době jich vyráběli 14 000 měsíčně, v současnosti se jich produkuje 24 000 a byl schválen plán na výrobu 80 000 kusů za měsíc. Vzhledem k tomu, že i oni sami musí mít cvičné a strategické zásoby a jednoduchými počty se dostaneme k tomu, že Ukrajinci jich za měsíc spotřebují 320 000, jedná se vlastně o stále tristní číslo. Pochopitelně je nutno počítat i s výrobou v ostatních členských zemích NATO, ale již zde visí velký otazník nad tím, jak uspokojit ukrajinskou poptávku. Tato čísla ale hovoří i o tom, jak se západ po studené válce ukolébal a začal zásadním způsobem podceňovat vybavení svých armád. Koneckonců Německo je toho zářným příkladem, stejně jako třeba Velká Británie, která sice dodala na Ukrajinu své MBT Challenger 2, ale sama má aktuálně problém sestavit pouhou brigádu těchto tanků ve funkční a modernizované verzi. 

Jedním z faktorů, o kterých se málo mluví a jsou zjevně podceňovány, je životnost hlavní západních houfnic dodaných na Ukrajinu. Obecně platné číslo používané u ráže 155 mm je 1 500 výstřelů. Vzhledem k tomu, že houfnic byly dodány řádově vyšší desítky kusů a při intenzitě jejich používání je jasné, že hlavně už se musely měnit. Opět dost zásadní faktor, protože linky výrobců nejsou uzpůsobeny na rozsáhlejší výrobu, stejně jako není dostatek kvalifikovaného personálu. Koneckonců i my si na své francouzské houfnice Caesar počkáme. 

Raketomet Grad AČR

Je nutno podotknout, že vojenští odborníci se před konfliktem na Ukrajině zabývali otázkou, zda dělostřelectvo již není v moderní vojenské doktríně překonáno. Koneckonců i ČR se zcela nesmyslně zbavila vlastních salvových raketometů Grad. Bude muset koupit nové, jeden z mnoha segmentů, které AČR chybí a zatím se o něm ani nejedná. Nyní se hovoří pouze o líbivých F-35, BVP a MBT. Jak si ministerstvo poradí s méně atraktivními zakázkami jako jsou dělostřelecké radary, právě munice nebo třeba obyčejná moderní výstroj, je velkou otázkou. V každém případě západ, pod vlivem boje proti terorismu a gerilových konfliktů, zcela zapomněl na možnost konvenčního konfliktu. A je to hodně vidět. Jasně se ukazuje nenahraditelnost dělostřeleckých systému a munice do nich. A té munice je třeba opravdu hodně. Je veřejným tajemstvím, že počty munice v jednotlivých členských státech NATO by při intenzitě konfliktu na Ukrajině moc dlouho nevydržely. 

Ukrajinci dělají co mohou. Umírají a jejich země je ničena agresorem se středověkým jednáním i názory. Pozadí konfliktu může být jakékoli. Rusové jsou ti, kteří zcela proti mezinárodnímu právu a konvencím obsadili Krym, vyvolali konflikt na Donbase a posléze regulérní konvenční válku s Ukrajinou. Moskva je proslulá tím, že dokud nedostane přes prsty, nemá nikdy dost. Pro bezpečnost v Evropě je nutné, aby Rusové z konfliktu odešli poraženi. Tím pádem je jasné, že Ukrajinci prolévají krev i za naše bezpečí. Dělá západ dost proto, aby Kyjev mohl uspět v těžké situaci? 

 

Autor: Jaroslav Červenka | sobota 12.8.2023 8:55 | karma článku: 30,57 | přečteno: 856x
  • Další články autora

Jaroslav Červenka

Univerzálka Schillerová běhá po pražských ulicích v leopardím županu

Pracovitější političku abyste pohledali. Rozumí úplně všemu. Chce mír, její ekonomické rady a glosy mají cenu zlata a vždy poskytuje tolik snadná řešení.

10.2.2024 v 3:34 | Karma: 33,21 | Přečteno: 1953x | Diskuse | Politika

Jaroslav Červenka

Pravda, Izrael už měl uzavřít mír a čekat

Neodolatelná touha po míru, za každou cenu, snaha se zviditelnit, vypadat humánně a tolik lidsky a shlížet shůry na nelidské, válkychtivé opice, které podporují Izrael.

9.2.2024 v 19:14 | Karma: 43,67 | Přečteno: 8507x | Diskuse | Politika

Jaroslav Červenka

Další agitka Andreje Babiše a tristní stav na Ministerstvu obrany

Když Lockheed Martin nesplní termín dodání F-35, předseda ANO zruší akvizici. Dost dobře možný scénář, protože Američané dlouhodobě nestíhají. Ale Andrej Babiš to jaksi nedomyslel.

4.2.2024 v 7:55 | Karma: 38,15 | Přečteno: 4748x | Diskuse | Politika

Jaroslav Červenka

Nastává doba mediální střízlivosti o Ukrajině

Konflikt se nevyvíjí dobře, na vině je síla Ruska a liknavá pomoc Evropy napadené zemi. Účinné dodávky měly být mnohem rychlejší.

27.1.2024 v 5:13 | Karma: 37,25 | Přečteno: 6956x | Diskuse | Politika

Jaroslav Červenka

Bundestag odmítl poskytnout Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus

Němečtí poslanci drtivou většinou torpédovali důležitou pomoc Kyjevu. Berlín zas a znovu potápí Evropu a vede ji k další katastrofě.

20.1.2024 v 3:08 | Karma: 41,33 | Přečteno: 7005x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Stoupenci Peterkové jdou za vysazené dveře k soudu. Obžalovaných je osm lidí

24. července 2024  8:49

Na obvodním soudě pro Prahu 2 začne v 10:00 hlavní líčení v případu lidí obžalovaných kvůli...

Letadlo s 19 lidmi při startu v Nepálu minulo ranvej a zřítilo se. Pak začalo hořet

24. července 2024  8:20,  aktualizováno  8:48

Letadlo s 19 lidmi na palubě se ve středu zřítilo krátce po startu v nepálském Káthmándú. Podle...

Němci udeřili na Islámské centrum, policie obsadila mešitu. S beranidly a v návlecích

24. července 2024  7:34,  aktualizováno  8:41

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj...

Klimatičtí aktivisté zastavili provoz letiště Kolín-Bonn. Přilepili se na plochu

24. července 2024  8:13

Trojice klimatických aktivistů brzy ráno narušila provoz mezinárodního letiště Kolín-Bonn, když se...

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

  • Počet článků 295
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2219x
Věčný tulák, který se zajímá o vše zajímavé 

https://www.soudobahistorie.cz/

Seznam rubrik