Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak moc média zkreslují situaci na Ukrajině

Od počátku konfliktu jsme zahrnováni množstvím informací z bojiště. Byla období, kdy se mediální šílenství dalo shrnout jen do jedné věty. Rusko stojí na hraně porážky. 

Především je nutné si uvědomit, že linie kontaktu obou znepřátelených stran jsou zakázanou zónou pro novináře. A nutno podotknout, že toto dodržují striktně obě strany. Pokud jsou zveřejněny nějaké záběry z oblastí bojů, takřka výhradně se jedná o videa ukrajinské strany, nepochybně schválená oficiálními orgány. Za další je nutné si uvědomit, že obě strany mediálně sledují výhradně své cíle a pravda je na vedlejší koleji. Pokud bychom měli brát vážně právě především ukrajinská videa a zpravodajství, už by ruská armáda musela být zničena. Vzhledem k tomu, že Rusové jsou ohledně zpravodajství mnohem úspornější, západní média logicky přejímají především ukrajinskou rétoriku. 

Ale je to také proto, že západ obecně je nakloněný Ukrajině a Rusku vůbec. Bohužel se lze jen málokdy někde dočíst o tom, že Rusy není nikdy radno podceňovat. I přes porážky v rusko-japonské válce, Krymské válce nebo Afghánistánu, je Rusko nebezpečný protivník, který se je, i přes klasický šlendrián a korupci, schopen učit a je velmi houževnatý. Historie může mluvit sama za sebe. Na konci roku 1941 by na SSSR asi nikdo nevsadil ani pětník. Přesto, i díky pomoci ze západu, v roce 1945 dobyli Berlín. Obecně v západních médiích chybí střízlivé pohledy na celou situaci. Začínají se objevovat až teď, kdy je patrné, že ukrajinská protiofenziva vázne. 

Takže z jedné strany jsme se v posledních dnech dozvěděli, že se Ukrajinci zachytili na východním břehu Dněpru, mimochodem to podle médií vůbec není poprvé. Z druhé strany ovšem přichází zprávy o postupu Kremlu v oblasti Charkova, což je v podstatě přímá cesta na Kyjev. Ukrajinci měli postoupit až 800 metrů za Dněpr, nepochybně úspěch, ale je jasné, že předmostí je zatím miniaturní a může ho smést jakýkoli větší ruský protiútok. Ovšem rozsáhlá evakuace v Charkovské oblasti je opravdu vykřičník. Ale zpět k médiím. 

Stařičký T-64, dnes Rusy běžně nasazovaný

Za jednu z klasických a vysoce neodborných zpráv lze považovat včerejší článek na idnes o množství tanků v ruských ozbrojených silách. Převzatá zpráva z portálu Moscow Times o tom, že sklady tanků v Rusku se prázdní a Moskvě chybí technika, zatímco vojáky dokáže nahradit. Podle Oryxu přišel Kreml o zhruba 2 200 tanků. Pochopitelně velmi vysoké číslo, v médiích se dokonce objevují informace, že Ukrajinci, díky západní pomoci, v současnosti disponují větším množstvím MBT než Rusové. 

Vzhledem k tomu, že Kreml vždy tajil vše, co mohl, není úplně jasné, kolika tanky Rusko disponovalo na začátku konfliktu. Nejčastěji uváděné číslo bylo 14 000. Pochopitelně v tom byly zahrnuté modernizované stroje jako T-90 nebo T-72. Počet starších MBT je těžko zjistitelný. Ke ztrátám je nutno ovšem připočíst kanibalizaci tanků, která je zřejmě poměrně rozsáhlá a nikdo neví, v jakém stavu se nacházeli tisíce tanků stojících prostě venku, bez nějaké zásadní konzervace. I kdybychom tyto odpisy počítaly v řádech nižších tisíců, stále Rusům musí zbývat minimálně šest tisíc strojů. Pochopitelně část dislokovaná na Dálném východě a část jsou rezervy pro případ napadení ze strany NATO. 

Přesto článek vyznívá především tak, že Rusko má nedostatek techniky. Nutno podotknout, že se prakticky jedná o čistý copywriting, vše je odzdrojované a autorových postojů minimum. To ovšem neznamená, že je to pravda. Pravděpodobnost toho, že Rusové již teď pociťují nedostatek techniky je prostě zatím nízká. Po celém Rusku je dvacet míst, kde jsou odstaveny stovky tanků a jak se ukázalo, Kreml moc neřeší jejich stáří a vhodnost pro moderní bojiště. Ale podívám-li se na článek nekriticky, vše je v pohodě, Rusové prostě vytrvale slábnou. Škoda jen, že to stále není vidět při protiofenzivě Ukrajiny. 

Nemyslím si, že by média psala nějaký nařízený narativ, jak se nám snaží řada lidí podsunout. Bohužel spíš reagují na požadavky trhu a ty jsou jednoduché. Rusko je špatné a musí být poraženo. To je sice pravda, ale takhle určitě poraženo nebude. V každém případě je stále těžší nalézt skutečně objektivní zpravodajství nejen z Ukrajiny. 

 

Autor: Jaroslav Červenka | pátek 11.8.2023 12:09 | karma článku: 31,27 | přečteno: 1056x
  • Další články autora

Jaroslav Červenka

Univerzálka Schillerová běhá po pražských ulicích v leopardím županu

Pracovitější političku abyste pohledali. Rozumí úplně všemu. Chce mír, její ekonomické rady a glosy mají cenu zlata a vždy poskytuje tolik snadná řešení.

10.2.2024 v 3:34 | Karma: 33,21 | Přečteno: 1953x | Diskuse | Politika

Jaroslav Červenka

Pravda, Izrael už měl uzavřít mír a čekat

Neodolatelná touha po míru, za každou cenu, snaha se zviditelnit, vypadat humánně a tolik lidsky a shlížet shůry na nelidské, válkychtivé opice, které podporují Izrael.

9.2.2024 v 19:14 | Karma: 43,67 | Přečteno: 8507x | Diskuse | Politika

Jaroslav Červenka

Další agitka Andreje Babiše a tristní stav na Ministerstvu obrany

Když Lockheed Martin nesplní termín dodání F-35, předseda ANO zruší akvizici. Dost dobře možný scénář, protože Američané dlouhodobě nestíhají. Ale Andrej Babiš to jaksi nedomyslel.

4.2.2024 v 7:55 | Karma: 38,15 | Přečteno: 4748x | Diskuse | Politika

Jaroslav Červenka

Nastává doba mediální střízlivosti o Ukrajině

Konflikt se nevyvíjí dobře, na vině je síla Ruska a liknavá pomoc Evropy napadené zemi. Účinné dodávky měly být mnohem rychlejší.

27.1.2024 v 5:13 | Karma: 37,25 | Přečteno: 6956x | Diskuse | Politika

Jaroslav Červenka

Bundestag odmítl poskytnout Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus

Němečtí poslanci drtivou většinou torpédovali důležitou pomoc Kyjevu. Berlín zas a znovu potápí Evropu a vede ji k další katastrofě.

20.1.2024 v 3:08 | Karma: 41,33 | Přečteno: 7005x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Němci udeřili na Islámské centrum, policie obsadila mešitu. S beranidly a v návlecích

24. července 2024  7:34,  aktualizováno  7:48

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj...

Peníze byly pro Bidena, nikoliv pro Harrisovou, stěžuje si Trumpova kampaň

24. července 2024  7:03

Kampaň republikánského kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa podala u Federální volební komise...

Vláda se schází před prázdninami. Do eurokomise má stále tři kandidáty

24. července 2024  6:48

Naposledy před prázdninami, které bude mít do 14. srpna, se schází vláda Petra Fialy. „Máme tři...

KLDR opět poslala do Jižní Koreje balony s odpadky. Dopadly k úřadu prezidenta

24. července 2024  6:44

Severní Korea znovu poslala přes hranici do Jižní Koreje balony nesoucí pravděpodobně odpadky....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 295
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2219x
Věčný tulák, který se zajímá o vše zajímavé 

https://www.soudobahistorie.cz/

Seznam rubrik