Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Globalizace, akutní nebezpečí současnosti

Nikde není vidět skutečná síla vystavit Rusku nebo Číně stop, hlavně ať funguje globální ekonomika. Opravdu krátkozraké. 

Současné geopolitické dění je ručičkami na hodnotě za pět minut dvanáct. Západní političtí lídři ovšem vytrvale dělají jakoby nic, především ti evropští. Neuralgických bodů světové politiky lze nalézt mnoho,  západní demokracie ovšem fatálně selhávají především v otázkách Tchaj-wanu, Donbasu a Hongkongu. 

Když se Ukrajina vzdávala svých jaderných zbraní, mezinárodní společenství jí garantovalo územní celistvost. Krym již nikdy nebude ukrajinský, můžeme spekulovat o nebetyčné hlouposti soudruha Chruščova či jasně historické příslušnosti k Rusku. Anexe, krytá trapným referendem, je stále zásadním porušením mezinárodního práva. Při zavření všech očí řekněme ale budiž, Sevastopol, přístup k Černému moři, specifika ruské vnitřní politiky. Ještě lze aspoň trochu polemizovat. Bohužel, jak to u autokratických režimů bývá, odpuštěný zločin volá po zločinu dalším. Putinova agresivita v oblasti Donbasu je otevřenou fackou celé Evropské unii či demokratickému světu. 

Kde jsou britské garance obyvatelům Hongkongu? Čína si ve městě dělá co chce a nikdo pro statečně bojující občany zatím ještě autonomie nehne ani prstem. Podpora demokraticky smýšlejícím lidem v bývalém britském teritoriu se zmenšila jen na prázdná prohlášení světových politiků. Raketově rostoucí agresivita Číny v Jihočínském moři, zosobněná trvalou eskalací tlaku na obyvatele demokratického ostrova, prochází takřka bez povšimnutí. Američané ostrovu sice dodávají zbraně, ale garanci spojenectví Tchaj-wan žádnou nemá. Vojenští experti již v současnosti jasně hovoří o otevřené hrozbě vojenského konfliktu, důsledky by mohly být dalekosáhlé. 

Totalitní režimy jsou schopny nacházet dynamiku vždy jen v určité formě agrese. A dovolí si vždy jen to, co je jim dovoleno. Nacistické Německo zpočátku také postupovalo relativně pomalu, znovuobsazení Porůří, anexe Rakouska, okleštění Československa; schválené soudobými světovými velmocemi, obsazení torza naší země a nakonec napadení Polska, kdy i v té době britské politické špičky proti Hitlerovi nechtěly zakročit. V čem jsou jiné postupy Ruska a Číny? Jsou identické, obě velmoci jasně vnímají slabost demokratického světa a jejich agresivita vytrvale roste. 

Globalizace? Jen v ekonomickém a elektronickém slova smyslu. Mezinárodní instituce zůstaly v devadesátých letech, OSN je naprosto zbytečná, byrokratická organizace, stále více v moci Číny, paradoxně prochází podobným vývojem jako meziválečné Společenství národů, které úplně selhalo. V devadesátých letech zůstaly i západní státy v rámci mezinárodní politiky. Naopak situace je mnohem horší, nefunkční soft politika a naprostá vojenská slabost, kdy žádný stát EU neznamená vojenskou hrozbu, NATO je papírovým tygrem a USA hrozí úplná defragmentace díky šílenému progresivistickému hnutí. Ráj pro agresivní režimy. Západní svět se tváří, jako kdyby vůbec nechápal rizika multipolárního světa. Jen hlupák nechápe odstrašující význam akceschopné vojenské síly. Svět nikdy nebude růžovým místem a Putin potažmo ČLR vidí, že se v současnosti nemají čeho bát. Evropa jakoby odmítala chápat dopady globalizace a i když se jednotí v rámci EU, není schopná jednotně postupovat ani na ekonomickém poli v rámci případných protičínských sankcí či opatření, v tomto směru zlatý Trump a nerad musím přiznat, že když sleduji Bidena a jeho už teď patovou situaci, možná bude Trump diamantový. 

Demokratičtí politici jsou v současnosti schopni řešit jen otázky globální ekonomiky a to jen v intencích dopadů na jejich potenciální voliče. Bude-li to takto pokračovat dál, stane se skutečně Evropa čínskou provincií, jak předpokládá řada teoretiků mezinárodní politiky. Nikde není vidět skutečná síla vystavit Rusku nebo Číně stop, hlavně ať funguje globální ekonomika. Pojem globalizace v kombinaci se současnou světovou multipolaritou vyžaduje zásadní přehodnocení celé řady politických postupů a procesů, ať již na mezinárodní čí vnitropolitické úrovni. Bohužel demokratický svět se zabývá pseudorasismem (stále častěji rasismem obráceným) či infantilními problémy progresivistického hnutí a UJÍŽDÍ MU VLAK. Důsledky mohou být dalekosáhlé, včetně destabilizace toho, nač jsme zvyklí. Rádoby vůdci jako Babiš, Boris Johnson či Macron jsou přesně to, co nepotřebujeme. 

Autor: Jaroslav Červenka | pátek 2.7.2021 7:54 | karma článku: 22,42 | přečteno: 1504x
  • Další články autora

Jaroslav Červenka

Univerzálka Schillerová běhá po pražských ulicích v leopardím županu

Pracovitější političku abyste pohledali. Rozumí úplně všemu. Chce mír, její ekonomické rady a glosy mají cenu zlata a vždy poskytuje tolik snadná řešení.

10.2.2024 v 3:34 | Karma: 33,15 | Přečteno: 1946x | Diskuse| Politika

Jaroslav Červenka

Pravda, Izrael už měl uzavřít mír a čekat

Neodolatelná touha po míru, za každou cenu, snaha se zviditelnit, vypadat humánně a tolik lidsky a shlížet shůry na nelidské, válkychtivé opice, které podporují Izrael.

9.2.2024 v 19:14 | Karma: 43,67 | Přečteno: 8503x | Diskuse| Politika

Jaroslav Červenka

Další agitka Andreje Babiše a tristní stav na Ministerstvu obrany

Když Lockheed Martin nesplní termín dodání F-35, předseda ANO zruší akvizici. Dost dobře možný scénář, protože Američané dlouhodobě nestíhají. Ale Andrej Babiš to jaksi nedomyslel.

4.2.2024 v 7:55 | Karma: 38,15 | Přečteno: 4745x | Diskuse| Politika

Jaroslav Červenka

Nastává doba mediální střízlivosti o Ukrajině

Konflikt se nevyvíjí dobře, na vině je síla Ruska a liknavá pomoc Evropy napadené zemi. Účinné dodávky měly být mnohem rychlejší.

27.1.2024 v 5:13 | Karma: 37,25 | Přečteno: 6955x | Diskuse| Politika

Jaroslav Červenka

Bundestag odmítl poskytnout Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus

Němečtí poslanci drtivou většinou torpédovali důležitou pomoc Kyjevu. Berlín zas a znovu potápí Evropu a vede ji k další katastrofě.

20.1.2024 v 3:08 | Karma: 41,33 | Přečteno: 7005x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Assange u amerického soudu přiznal vinu v případu vyzrazení tajných informací

26. června 2024  2:15

Zakladatel WikiLeaks Assange u amerického soudu přiznal vinu v případu vyzrazení tajných informací...

Padouch, nebo hrdina? Sága Assange po dvanácti letech končí

26. června 2024

Premium Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a přizná se k porušení...

I s rakovinou slinivky lze žít mnoho let. Nový program odhalí nádor včas

26. června 2024

Premium Lidé ohrožení zákeřnou rakovinou slinivky mají naději, že nezemřou do roka a půl od zjištění...

Ministři obrany USA a Ruska si zvedli telefon, poprvé od loňského března

25. června 2024  21:47,  aktualizováno  21:55

Americký ministr obrany Lloyd Austin po telefonu hovořil se svým ruským protějškem Andrejem...

  • Počet článků 298
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2264x
Věčný tulák, který se zajímá o vše zajímavé 

https://www.soudobahistorie.cz/

Seznam rubrik