ZINFANDEL - příběh pátrání jako ze seriálu Dobrodružství kriminalistiky ...

Příběhy jednotlivých odrůd vinné révy jsou často dobrodružné jako román, tento je navíc detektivka...

Zinfandel je víno typické pro Kalifornii. Zinfandel byl do USA přivezen před dlouhou dobou, podle zcela vybájené legendy údajným maďarským přistěhovalcem. Zkomolené maďarské jméno Zirfandli se začalo omylem používat právě pro tuto odrůdu, z níž se později díky analýze DNA vyklubalo italské Primitivo a tato informace se světově velmi rozšířila, ale skutečnost je, jak se dále dozvíte, ještě krapet složitější.

Odrůda Zinfandel dosáhla v Kalifornii fantastického úspěchu a počet jejích příznivců trvale roste i v Evropě. Vína jsou plná, hutná, s dobře strukturovanými tříslovinami. Zinfandel může poskytnout dobrá rosé (suchá i mírně sladká) stejně jako plná, kořenná červená vína. Oba typy chutnají a voní mimo jiné po zralém ovoci (jahody, ostružiny, borůvky a černý rybíz), mají bylinný podtón a typickou příchuť papriček.

Francouzští vinaři při návštěvě Kalifornie dokonce tvrdili, že chutná jako dobrý francouzský claret, jak se ještě na přelomu 19. a 20.století obecně nazývala červená vína z Akvitánie. (Náš název klaret má jiný význam). Ve francouzských dokumentech však nebyla nalezena jakákoli stopa po podobné odrůdě, a tak vypátrání původu byl úkol spíš pro vědce. Nejzarputilejší z nich byl Charles Sullivan, který prozkoumal záznamy školkařů a zjistitl, že sazeničky této odrůdy byly přivezeny na východní pobřeží z císařské rakouské školky ve Vídni. Poté byly převezeny do Bostonu a pěstovány ve skleníku jako stolní jedlé hrozny. Odrůda byla pak přepravována do Kalifornie ve stovkách řízků prospektory spěchajícími za zlatem.

V roce 1990 bylo pomocí DNA dokázáno a silně zpopularizováno, že Zinfandel je shodná s odrůdou Primitivo, která má domov v Apulii na jihu Itálie. Přivezl ji tedy někdo do Kalifornie z Itálie? Ukázalo se, že ne. Do Kalifornie i do Itálie se dostala z Chorvatska, kde se prý nazývá Plavac mali, čímž padl mýtus o záhadném maďarském přistěhovalci. Průlom nastal v roce 1998, kdy bylo analýzou DNA zjištěno, že Plavac mali není klon, ale rodič Zinfandelu. Padl další mýtus, který měl tentokrát jepičí život – Plavac a Zinfandel není jedna a ta samá odrůda. Ovšem druhý rodič byl a je stále záhadou. Vědcům to nedalo spát, a tak se v roce 2 000 v čele s profesorkou Carole Meredith z University of California v Davisu vypravili na pátrací akci kolem dalmáckého pobřeží. Na ostrově Kaštela nedaleko Splitu pak narazili na téměř vyhynulou odrůdu, kterou místní nazývají Crljenak kaštelanski = Červené kaštelanské. Podrobili ji opět analýze DNA a výsledek? Je totožná s odrůdou Zinfandel!  
A jakoby záhadě nebyl konec, přišel ještě jeden zvrat. V roce 2011 opět pomohla DNA. Zinfandel je totožná s chorvatskou odrůdou Tribidrag! Nejstarší záznam o ní pochází z roku 1518. Konec pátrání! A co ten název? Tribidrag je odvozen od slova brzy, stejně jako Primitivo (primo=první). Červené kaštelanské neboli Primitivo alias Zinfandel jsou klony jedné odrůdy. Tato skutečnost jasně ukazuje, že zdaleka ne všechno zajímavé a pozoruhodné v oboru vína a vinařství musí být nutně původu francouzského a nejpopulárnější odrůda vína v USA může mít - věřím, že vás to potěší stejně jako mne - slovanský rodokmen! I když ... za pár let možná někdo zjistí, že Crljenak se do Chorvatska dostal s Římany a teorie historiků vína o antickém původu je pravdivá, kdo ví?!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaromír Tichý | úterý 27.3.2018 21:40 | karma článku: 12,07 | přečteno: 396x
  • Další články autora

Jaromír Tichý

Dejme šanci míru!

26.4.2023 v 14:38 | Karma: 17,58

Jaromír Tichý

Doba lithiová

11.7.2021 v 15:57 | Karma: 10,38