Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tranzit Merkuru a příchod planet

aneb Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2019. Zatímco se z oblohy postupně vytrácí Jupiter a po něm Saturn, znovu se objeví Mars, Venuše a také Merkur. Slunci nejbližší planeta ale ještě před tím předvede parádní divadlo.

Na začátku listopadu zastihneme na večerní obloze dorůstající srpek Měsíce, který se 2. listopadu přiblíží k Saturnu. Po setmění je uvidíme nad jižním obzorem, na jihozápadě pak bude zapadat Jupiter.

2. 11. 2019 - Měsíc s Jupiterem a Saturnem nad jižním a jihozápadním obzorem.

Dne 4. listopadu se pak v 11.23 SEČ (středoevropského času) Měsíc ocitá v první čtvrti a do úplňku doroste 12. listopadu ve 14.34. Měsíc v úplňku bude poněkud přesvětlovat asteroid (4) Vesta, který je právě v opozici se Sluncem (to znamená, že je na obloze naproti Slunci). Letošní opozice nejjasnějšího z asteroidů není příznivá také proto, že jasnost Vesty ani nedosáhne hranice viditelnosti bez dalekohledu.

12. 11. 2019 - Měsíc v úplňku a asteroid Vesta v opozici se Sluncem.

Mikrozatmění

Již den před úplňkem a opozicí Vesty si svoji slávu užije nejmenší planeta Sluneční soustavy. Merkur se dostane do dolní konjunkce se Sluncem. Slovo dolní v tomto případě znamená, že se planeta nachází mezi Zemí a Sluncem, nikoli, že by byla na obloze „pod“ slunečním kotoučem. Tentokrát dokonce nebude „pod“ ani „nad“ (uvozovky jsou tu proto, že obyvatelé jižní polokoule by to viděli obráceně, takže tyto termíny jsou v astronomii nepoužitelné). Merkur se ocitne přímo před Sluncem. Uvidíme přechod (tranzit) Merkuru.

Když jsme tento úkaz mohli pozorovat v roce 2016, nazval jsem jej mikrozatměním. To proto, že v principu jde o stejnou situaci, jako když nastává zatmění Slunce, jen s tím rozdílem, že se mezi nás a sluneční kotouč nedostane Měsíc, ale planeta Merkur. Merkur je při pohledu ze Země v novu (tedy strana přivrácená k nám tone ve tmě a jeví se nám být černá) a na Slunci se jeví jako tmavá tečka. Má však kvůli velké vzdálenosti Merkuru od Země tak malý úhlový průměr, že není rozlišitelný očima. Je třeba vzít na pomoc dalekohled.

Pozor na oči!!

A to je největší úskalí pozorování přechodu Merkuru přes sluneční disk. Jde vlastně o pozorování Slunce. A jeho světlo má takovou intenzitu, že nám při přímém pozorování hrozí trvalé poškození nebo ztráta zraku. Nejlepší je využít nabídku některé z hvězdáren. Ty jsou vybaveny speciálními přístroji, s jejichž pomocí bude možné Merkur před Sluncem pozorovat.

7. 5. 2003 - takto vypadal přechod Merkuru přes sluneční disk v roce 2003 fotografovaný na hvězdárně v Hradci Králové.

U nás začne úkaz vstupem Merkuru před sluneční kotouč ve 13.36 SEČ. Poté bude mikroskopická černá tečka putovat přes Slunce ještě 5,5 hodiny, ale u nás podívanou ukončí západ Slunce v 16.22 (na 15. poledníku a 50. rovnoběžce). Uvidíme tedy první polovinu z přechodu Merkuru před Sluncem. Celý úkaz bude pozorovatelný například z Jižní Ameriky a východní části Severní Ameriky.

11. 11. 2019 - mapa viditelnosti tranzitu Merkuru - žlutě jsou vyznačené oblasti, z nichž je pozorovatelná alespoň část úkazu, okrovou barvu mají místa, kde lze vidět celý přechod Merkuru.

Ze zmínky o tom, že jsme naposledy tento úkaz viděli v roce 2016, by mohl vzniknout poněkud mylný dojem, že k přechodu Merkuru přes Slunce dochází poměrně často. Díky sklonu oběžné dráhy Merkuru vůči rovině, v níž obíhá naše Země, nedochází k tranzitu při každém průletu Merkuru mezi námi a Sluncem. Většinou Merkur Slunce mine. Průměrný interval mezi přechody, jež můžeme pozorovat, je okolo 15 roků. Teď nás čeká delší půst a příští přechod Merkuru až 13. listopadu 2032.

Dění na obloze v listopadu 2019

Živé obrazy na obloze

Vraťme se k pouti Měsíce mezi hvězdami a planetami. Poslední čtvrt nastává 19. listopadu ve 22:10 a během couvání do novu pak Měsíc předvede několik živých obrazů ve spolupráci s planetami. Po poledni 24. listopadu se couvající srpek Měsíce přiblíží k Marsu. Na naší obloze uvidíme Měsíc ráno na jihovýchodě spolu s Marsem, jasnou hvězdou Spikou ze souhvězdí Panny a také Merkurem, který se po průletu mezi Zemí a Sluncem stihne ještě v listopadu objevit na ranní obloze.

24. 11. 2019 - Měsíc u Marsu, Merkuru a hvězdy Spiky na ranní obloze.

Když se pak za večerního soumraku téhož data, 24. listopadu, podíváme nad jihozápadní obzor, najdeme tam dvě nejjasnější planety – Venuši a Jupiter – v těsném přiblížení (konjunkci), jež bude zblízka závistivě sledovat Saturn.

24. 11. 2019 - konjunkce Venuše a Jupiteru pozorovatelná spolu se Saturnem za večerního soumraku.

Krátce potom nastane měsíční nov (26. listopadu v 16:05) a o několik dní později se Měsíc vrátí tam, kde byl na začátku listopadu: jako dorůstající srpek jej opět najdeme večer nad jihozápadním obzorem. Vzhledem k tomu, že tam současně doslova tančí planety (pohybují se tak elegantně a rychle, že každý večer zaznamenáme změnu), rozloučíme se s listopadem nádherným pas de quatre:

29. 11. 2019 - čtveřice těles Sluneční soustavy tančící nad jihozápadním obzorem.

 

Autor: Jan Veselý | středa 30.10.2019 18:30 | karma článku: 14,11 | přečteno: 292x
  • Další články autora

Jan Veselý

Večer příprava na hvězdu betlémskou, a ráno taneční

aneb Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2020 hodinu před a hodinu po zákazu vycházení. Hvězda betlémská je spojena s Vánocemi, ale už v listopadu se na ni obloha chystá. A ráno se navíc předvádí Merkur s Venuší.

30.10.2020 v 8:08 | Karma: 13,50 | Přečteno: 367x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Obloha v říji

aneb Topocentrický pohled na vesmír v záříjnu 2020. Večerní obloha je v září i říjnu téměř stejná. Těch několik rozdílů, které se projeví uprostřed noci a ráno, ale stojí za velkou dávku pozornosti.

9.9.2020 v 7:30 | Karma: 14,67 | Přečteno: 596x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Labutí písně vlasatic a Měsíc s planetami

aneb Topocentrický pohled na vesmír v srpnu 2020. Kometa je na obloze vidět jen jedna, svou labutí píseň nám ale v tomto blogu zapějí hned tři. A Měsíc si zase oblíbil setkávání s jasnými planetami.

1.8.2020 v 21:21 | Karma: 16,91 | Přečteno: 428x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Nejvzdálenější, nejbližší a nejjasnější

aneb Topocentrický pohled na vesmír v červenci 2020. Venuše se po krátké přestávce zabydlela na ranní obloze a chystá se být nejjasnější. Jupiter se Saturnem vidíme po celou noc, jistě uslyšíme o Marsu a možná zahlédneme Merkur.

4.7.2020 v 11:11 | Karma: 15,36 | Přečteno: 991x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Venuše v Dolní Horní a tři červnová zatmění

aneb Topocentrický pohled na vesmír v červnu 2020. Venuše se během května „po anglicku“ vytratila, ale už na konci června se zase na obloze objeví. Měsíc předvede klasický taneček s Jupiterem, Saturnem a Marsem a také tři zatmění.

3.6.2020 v 22:00 | Karma: 12,35 | Přečteno: 370x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Taxikáři říkal, že postřílí několik lidí. Policie u duševně nemocného našla pušky

2. května 2024

Psychiatrický pacient si na internetu koupil tři funkční historické brokovnice a tvrdil, že je...

Odbrzděná dodávka se zmrzlinou vjela do davu dětí, několik je vážně zraněných

2. května 2024  15:55

Na západě Kyrgyzstánu najela během kulturní akce do davu desítek dětí ve věku od 9 do 16 let...

Poslanci mohou jednat i přes noc, ANO a SPD odmítají výpověď bez důvodu

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  15:53

Přímý přenos Poslanci mají začít projednávat úpravu zákoníku práce. Stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš...

Bez krytí celníky by Březinova skupina nefungovala, řekl žalobce v závěrečné řeči

2. května 2024  12:49,  aktualizováno  15:38

Soudní projednávání vynášení informací z Celní správy členům tak zvané lihové mafie se dnes dostalo...

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 597x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.