Offshoreové společnosti z Panamy. Panečku to je mi zase "škandál"!

Úvodem bych chtěl prohlásit, že mým jediným příjmem je mzda, platím daně v České republice a nejsem žádným způsobem spojen s jakoukoliv z offshoreových společností.

Když jsem včera ráno četl první zprávy o tom, jak němečtí novináři odhalili, že desítky politiků a byznysmenů ukrývají bohatství v daňových rájích, myslel jsem si v té chvíli, že jde o zprávu na úrovni odhalení praktik a dokumentů NSA Edwardem Snowdenem a že konečně se celý svět dozvídá, že opravdu existuje spiknutí těch nejmocnějších z celého světa proti nám obyčejným, jen aby si ještě víc nahrabali! Zákony nezákony!

Postupně přicházely zprávy, že jsou v tom namočeni současní i minulí světoví státníci, další politici včetně několika členů britské sněmovny, španělská princezna, holywoodský herec, slavný španělský režisér, ještě slavnější argentinský fotbalista a tak dále a tak dále!

Z České republiky jde prý o celých 283 známých osobností! Mezi nimi známí podnikatelé, ale třeba i jeden špičkový tenista.

Postupně jsem však začal nabývat dojem, že o nic tak extra vlastně nejde a v podstatě jsou to bulvární zprávy založené na závisti a obecném přesvědčení, že bohatí, mocní a slavní jsou přece všichni lumpové!

Co se vlastně dozvídáme? Právní firma sídlící v Panamě pomáhala se zakládáním offshorových společností, jejichž podílníky, resp. akcionáři jsou mimo jiné slavní a bohatí lidé (nevím, ale mám takový dojem, že pro běžného člověka, který musí každý den naběhnout do rachoty, nemá účast v offshorové společnosti moc význam). Investigativně získané dokumenty dané právní firmy pocházejí z období 40 let. Po celou tu dobu tedy firma Mossack Fonseca poklidně vyvíjela svou činnost a najednou je z toho takové haló?

Pokud by firma Mossack Fonseca jen pár let z těch 40 prováděla nezákonnou činnost s celosvětovým dosahem, nezbývá mi než s politováním konstatovat, že zpravodajské služby všech zemí světa, které mají mimo jiné za úkol potírat i hospodářskou kriminalitu, jsou naprosto k ničemu. Nejenže celý rok na těch senzačních dokumentech pracovali v potu tváře stovky novinářů, ale právě to, že vztah s firmou Mossack Fonseca dokázali navázat tisíce naprosto rozdílných lidí, kteří se patrně dají považovat za světovou elitu, a zpravodajské služby či orgány činné v trestním řízení si celá léta ničeho nevšimly? Ve zprávám se objevuje, že začínají(!) konat např. úřady v Panamě, Austrálii a na Novém Zélandu.

To, že už dávno existují daňové ráje a offshorové společnosti, ví přeci každý, kdo čte nejen sportovní zprávy nebo zprávy o tom, jak se která celebrita zase hrozné oblékla nebo s kým kdo zrovna randí (viz jedna taková tuctová zpráva na iDnes v loňském roce Českých firem v daňových rájích opět přibylo. Je jich už přes 13 tisíc). A také se obecně ví, že tyto offshortové společnosti jsou zakládány především za účelem daňové optimalizace, viz odkaz na wikipedii daňový ráj (předpokládám, že ten odkaz tam nikdo pokoutně neumístil v noci ze 3. na 4. dubna 2016, ale už je tam delší dobu).

Nevím, možná je účast v offshorových společnostech v některých zemích trestným činem sama o sobě, ale pokud tomu tak není (a v České republice určitě ne), jeví se mi jako krajně neseriózní zveřejňovat v novinách jména konkrétních osob, ať už jde o cizince nebo Čechy. Protože hlavní dojem z těch všech zpráv opravdu je: „Všichni jsou to zavrženíhodní podvodníci!“ (teda alespoň na mě to tak prvoplánovitě působí)

Až v několikáté následné zprávě je možné si přečíst: „…prosté vlastnictví takové firmy ale automaticky neznamená porušení zákona. Tím může být třeba její konkrétní využití k praní špinavých peněz či daňovým únikům. Pro taková tvrzení je však třeba pečlivě vysledovat finanční toky a zjistit koncové majitele společností, což je však často problém, protože ti se nechávají zastupovat právníky, bankami či prostředníky.“ (viz Novináři na kauze Panama Papers pracovali rok, zdroj nechtěl odměnu).

A tak si kladu otázky, proč vlastně celý ten humbuk? Proč 400 novinářů celý rok ztrácelo čas dokumenty firmy Mossack Fonseca, když mně to přijde jako zpráva ve stylu: „Dostali jsme se k databázi zbrojních pasů, tu jsme podrobně zpracovali, výsledkem je, že zbrojní pas mají i některé slavné osobnosti, tak jsme to rozmázli v novinách, tady máte pár jmen a teď úřady konejte! Protože, kdo má pistoli, může být vrah!

K redisribuci světového bohatství, kdy malé procento světového bohatství vlastní několik málo jedinců a zbytek "bohatství" těch pár dalších miliard lidí, tímto „odhalením“ podle mého asi těžko dojde.

Kéž by se ti páni investigativní novináři (a dámy investigativní novinářky, abych byl politicky korektní) se stejnou vervou zabývali skutečnými problémy ve světě spojenými s organizovaných zločinem, jen namátkou prodej drog, prodej zbraní zločincům a teroristickým organizacím, otroctví, obchodování s lidmi, s lidskými orgány a tak podobně.

No jsem docela zvědavý, jak to celé bude pokračovat ...

Autor: Jan Svoboda | úterý 5.4.2016 9:10 | karma článku: 21,02 | přečteno: 640x