Co skrývá maska Elona Muska
Elon Musk je dnes světově známý podnikatel, technologický inovátor, filantrop a nejbohatší člověk na světě. Lidstvu zařídil platby přes PayPal, vybudoval automobilku Tesla a založil výrobce raket SpaceX. V loňském roce koupil sociální sít Twitter (později přejmenovanou na X), zabývá se umělou inteligencí, plánuje let na Mars a ve výčtu by se samozřejmě dalo pokračovat.
To všechno jsou bezesporu vynikající úspěchy, které nám však neříkají nic o tom, co Musk pod maskou své oslnivé kariéry skrývá. Pokud chceme odhalit kořeny Elonova neuvěřitelného úspěchu, musíme se vrátit do jeho dětství. Ponořme se tedy do hlubin historie a odhalme světovému publiku jedinečný a pozoruhodný příběh malého Elona.
Muskovo dětství se nijak nevymykalo dětství ostatních vrstevníků v Jihoafrické republice. Běhal venku s kamarády, pěstoval burské oříšky, věnoval se studiu Búrských válek a ve volných chvílích krmil lvy, zebry a žirafy. Zásadní změnu do jeho života přinesli až emigranti z Československa Jan Honzík a Daniel Urban, kteří do JAR uprchli před komunisty a kteří se s Elonem náhodou seznámili na safari.
Jakým způsobem se do Jihoafrické republiky dostal Daniel Urban není nic známo, Jan Honzík nicméně k útěku z Československa použil tzv. Honzíkovu cestu. Oba byli v každém případě v JAR vysoce váženými občany, jejichž jména byla použita pro pojmenování nejdůležitějších jihoafrických měst (Honzíkův hrad, později přejmenovaný na Johannesburg a D. Urban, později přejmenovaný na Durban – pro úplnost je potřebné dodat, že třetí člen skupiny uprchlíků z Československa byl Dušan B., který nicméně omylem skončil v Tádžikistánu).
Jan Honzík i Daniel Urban okamžitě rozpoznali Elonův potenciál a začali jej všemožně rozvíjet. Díky nim si také mladý Elon vytvořil vztah k Československu a jeho kvalitním výrobkům. Tento vztah značně posílil, když mu jeho mentoři prozradili, že saponát Jar byl svými tvůrci v rámci protikomunistického odboje tajně pojmenován na počest Jihoafrické republiky.
Naprosto zásadním způsobem se však Elonův život změnil teprve poté, co Elon navštívil rezidenci Jana Honzíka v Johannesburgu a na stole v jeho pracovně našel katalog zásilkového obchodu Magnet Pardubice. Nejprve si katalog prohlížel celkem bez zájmu, pak ale jediný pohled rozhodl o jeho osudu. V katalogu totiž spatřil přenosný černobílý televizor Tesla Merkur, který jej naprosto uhranul. Definitivně pak měl jasno o pár stran později, kde jej uchvátil model vozu Tatra 613 na baterie. Pochopil, že hlavním smyslem jeho života budou elektromobily a výzkum kosmu a veškeré úsilí napřel tímto směrem.
Tolik tedy k prvopočátkům Muskova fenomenálního úspěchu. Je to historie zcela neznámá, na druhou stranu je nutné Elonovi přiznat, že již nemá v úmyslu ji jakkoliv nadále utajovat a v souvislosti se jménem Tesla zmiňovat jen proslulého srbského fyzika a elektrotechnika. O změně postoje svědčí i to, že další model automobilky Tesla by se měl jmenovat Oravan, čímž Musk otevřeně přizná svou zálibu v čs. značkách a také tím znovu ocení přínos čs. patriotů Jana Honzíka a Daniela Urbana pro svou kariéru.
Jan Snopek
Neblahé dědictví dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka jsou sice geniálním protiválečným uměleckým dílem, zároveň však i tento román přispěl k vlažnému přístupu české společnosti k obraně vlastního státu.
Jan Snopek
Kde se nachází hranice mezi kanónem a kulometem?

Mezi velkorážnými kulomety dominuje již dlouhá desetiletí ráže 12,7 mm, i dnes však lze nalézt ve výzbroji některých armád zbraně využívající ještě výkonnější munici.
Jan Snopek
Ovlivnili antičtí bohové průběh druhé světové války?

Jména antických bohů byla použita nejen pro pojmenování planet, ale také pro pojmenování operací druhé světové války.
Jan Snopek
Proměna aneb jak Otakar Včelař našel svou tvář a přijal svou neviditelnost

Otakar Včelař snil o neviditelnosti již od svého dětství. Když se jí konečně dočkal, zjistil, že má vedle svých nepopiratelných výhod i jisté nevýhody.
Jan Snopek
Kdy byl dosažen poslední sestřel dvouplošným stíhacím letadlem?

Dvouplošné stíhací letouny byly v době druhé světové války již velmi zastaralé, přesto se používaly až do jejího konce. Kdo byl posledním pilotem, který na tomto typu letounu dosáhnul sestřelu?
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu
Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...
Co to je za čilého staříka? Otec Izraele se postavil na hlavu a ukázal železnou vůli
Seriál Na pláži v Tel Avivu můžete narazit na podivuhodnou sochu: břichatého staříka v plavkách stojícího...
Můžou za to větrníky a soláry? Blackout ve Španělsku provázel i výpadek informací
Premium Nic podobného ve Španělsku dosud nezažili. Pondělní blackout uvěznil desítky milionů lidí ve...
Chtěla jsem do politiky, ale zklamala mě. Aktivistka Haškovcová o klimatu i Gretě
Premium Rozárie Haškovcová je ve svých 22 letech jedním z nejsilnějších hlasů šířících osvětu o změnách...
Znáte Labubu? Jak se čínský zubatý skřítek zakousl do lidských srdcí i recese
V nekonečné řadě postaviček přicházejících z Asie jsou panenky jménem Labubu nejnovějším...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 122
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 424x
Kontakt: jansnopek@hotmail.com