Zajímavosti II.sv.války: "Ohnivá bouře v Hamburku"

Útrapy válek dopadají na civilní obyvatelstvo vždy drtivě. Výjimkou nebyla ani série leteckých náletů spojenců na německý Hamburk mezi 24. červencem a 2. srpnem 1943, pojmenovaná krycím názvem operace Gomora.

   Hamburk byl v době II. světové války jedním z nejvýznamnějších průmyslových center v Německu. Mimo proslulých loděnic produkujících ponorky zde sídlily ropné rafinerie a významné firmy potravinářského a strojírenského průmyslu. Město bylo zároveň obrovskou dopravní tepnou a významným zásobovacím centrem pro německá vojska. Z těchto důvodů a i kvůli husté zástavbě, představovalo ideální cíl pro letecký úder. Útoky RAF a amerického letectva koordinoval velitel Bomber Command Royal Air Force sir Arthur Travers Harris.

   Zvláštností před zahájením operace bylo rozhození tisíce papírků pokrytých aluminiem, které zmátly německé radary. Z těchto i dalších důvodů byla, jinak velmi dobrá, protiletecká obrana zaskočena. Udává se vzlet 791 bombardérů, které bombardovaly město nepřetržitě dnem i nocí. Použito bylo 4 000 tun trhavých pum a 4 200 zápalných pum. Nejtěžší nálet pak byl proveden dne 27. července před půlnocí, který Hamburk změnil v hořící peklo. Rychle se šířící požáry se nepodařilo uhasit, jejich šíření napomáhal fakt, že nesmírný žár nasával studený vzduch z okolí. 

   Důsledkem všeho byl žhavý vichr o rychlosti více než 350 kilometrů za hodinu, který spaloval všechno co mu stálo v cestě. V Hamburku tehdy zemřelo 45 tisíc lidí a více než 750 tisíc jich zůstalo bez domova. Šestnáct čtverečních kilometrů města bylo zcela srovnáno se zemí. Letecký útok vyvolal v celé německé veřejnosti nesmírný šok a po celé zemi se šířily apokalyptické fámy. Uprchlíci popisovali scény jako z hororových filmů. Náčelník štábu německého letectva generál Hans Jeschonnek byl útokem tak deprimován, že se 19. srpna 1943 zastřelil. 

   Tato citace je z textu očitého svědka z října 1943, tedy několik měsíců po náletech: "Byl jsem ve všech částech města. Mrtvých bylo tolik, že je pruhovaní trestanci ani nevyhrabávali, to co z nich zbylo spalovali plamenometem. Krysy se vystavovaly vypasené na ulicích. Mouchy byly obrovské a zelené, nikdo nikdy takové neviděl. Celá mračna jich pokrývaly chodníky, vyhřívaly se znavené na střepech okenních skel. Byly tak přecpané, že nedokázaly ani vzlétnout, jejich bzukot a šelest bylo to první, co člověk ráno zaslechl." 

   Přes tak velkou katastrofu se však Hamburk dokázal rychle vzpamatovat. Na konci roku 1943 dosáhla výroba v městě dokonce úrovně z doby před ohnivou bouří. Během času se ukázalo, že tento letecký útok byl ojedinělý svým úspěchem a drtivým dopadem. Iniciativu opět převzala německá protiletecká obrana, která nadále způsobovala spojencům ve vzduchu těžké ztráty, takže se jim už nepodařilo podobnou akci opakovat, a to až do bombardování Drážďan na počátku roku 1945. Co  muselo zažívat a strpět civilní obyvatelstvo si snad ani nelze představit v našich nejčernějších snech. Hitlerův architekt Albert Speer ve svých pamětech doslova uvedl, že nálet v něm vyvolal "strach z boha".

Citát:

"Bitva o Hamburk nemůže být vybojována za jedinou noc. Odhaduji, že musí být svrženo nejméně deset tisíc tun bomb, aby byl ukončen proces vyřazení města. Aby tohoto bylo dosaženo, musí být město trvale vystaveno útoku. Nejdříve bude zaplaveno zápalnými pumami, aby byla zcela zneškodněna protipožární obrana".

Velitel Bomber Command Royal Air Force sir Arthur Travers Harris

Poznámka autora:

Statistiky o počtu letadel či mrtvých bohužel nemohu potvrdit jako stoprocentně spolehlivé, často se v různých zdrojích od sebe i významně liší. Uvedl jsem proto čísla, která jsou reálná dle mého názoru a dostatečně dokreslují rozsah této události.                   

Zdroje:

Kniha "Kronika Třetí říše", autor Richard Overy

Web www.fronta.cz

http://www.fronta.cz/kalendar/zacatek-operace-gomorrah-bombardovani-hamburku

You Tube "Operation Gomorrha Hamburg 24. Juli 1943"

https://www.youtube.com/watch?v=ZPYp_rg_iAU

Wikipedie, otevřená encyklopedie, stránka se zobrazí kliknutím na obrázek

 

Autor: Jan Šik | středa 29.4.2015 19:45 | karma článku: 19,31 | přečteno: 1688x