Zajímavosti II. sv.války: "Kód Navajo"

Utajení nebo vyzrazení vojenských informací může mít zásadní vliv pro vývoj bitvy či války. Dobré šifry mohou být proto často účinnější než zbraně. K těm nejlepším patřil kód Navajo.  

   

Jde o šifrovací jazyk, který za II. světové války používali při komunikaci vybraní příslušníci americké Námořní pěchoty. Byli označováni jako Code talkers a šlo většinou o indiány z kmenů Navajo, Čerokí, apod.. Nasazeni byli v bojích proti Japoncům. Šlo o válku v Tichomoří, která začala 7. července 1937 druhou čínsko-japonskou válkou, pokračovala 7. prosince 1941 japonským útokem na Pearl Harbor, po kterém USA vstoupily do války  a skončila japonskou kapitulací 2. září 1945. Tento konflikt zasáhl tři kontinenty (Asii, Severní Ameriku a Austrálii) a dva oceány (Tichý a Indický).

   Na začátku války japonští odborníci dokázali rozluštit všechny šifry, které Američani byli schopni vymyslet. Potom se však objevil muž Philip Johnston, který jako dítě vyrůstal v rezervaci indiánského kmene Navaho v Arizoně. Přišel s analýzou, která prokázala, že jazyk Navahů může kódovat, přenášet a dekódovat zprávy v angličtině za 20 sekund, oproti třiceti minutám, které kódovaly stroje. Johnston navrhl, aby v každém vojenském praporu pracovali jako radiotelegrafisté dva Navahové. Prvních 29 navažských nováčků bylo vycvičeno v květnu 1942. 

   Tato skupina vytvořila kód Navajo v táboře Pendleton v Kalifornii. Nešlo jen jednoduše použít jazyk Navahů. Měli totiž množství slov na pojmenování věcí, které znali, nikoliv však významy pro letadla, ponorky, tanky, apod.. Vypracovali tedy seznam takovýchto položek a vytvořili k nim krycí pojmenování. Například čluny dostaly názvy ryb, letadla ptáků, bomby byly vejce, apod.. Ihned po zavedení šifry se ukázalo, že používání navažského mluveného kódu fungovalo bezvadně.

   V roce 2002 byl v režii Johna Woo natočen americký film Windtalkers (v českých kinech se promítal s názvem Kód Navajo). Hlavní role vytvořili Nicolas Cages a Adam Beach. Snímek byl bohužel hodně zaměřen na akční efekty a rovněž mu nepomohla značná dávka patosu. Příběh filmu byl postaven na skutečnosti, že kód nesměl být za žádnou cenu vyzrazen. Každý navažský radiotelegrafista měl proto přiděleného dalšího pěšáka Námořní pěchoty, který ho měl za úkol hlídat, aby nepadl do rukou Japoncům. V případě přímé hrozby zajetí měl dokonce rozkaz indiána zastřelit.

   Po skončení války nesměli Navahové o svém působení mluvit, jejich šifra je utajovanou informací. Teprve v roce 1982 vyhlásila vláda USA 14. srpen za Národní den navažských radiotelegrafistů. Dne 4. června 2014 zemřel v 93 letech poslední z 29 indiánů, kteří kód vymysleli. Jmenoval se Chester Nez. Jak řekl: "Japonci dělali všechno možné, aby kód prolomili, ale nikdy se jim to nepodařilo". Dodnes kód Navajo nebyl nikým rozluštěn. 

Zdroje:

Film "Kód Navajo"

http://www.csfd.cz/film/9868-kod-navajo

Web Fronta.cz: Válka v Tichomoří

http://www.fronta.cz/sekce/valka-v-pacifiku

Wikipedie, otevřená encyklopedie, stránka se zobrazí kliknutím na obrázek

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Šik | čtvrtek 16.4.2015 19:29 | karma článku: 24,59 | přečteno: 1773x