Zajímavosti II.sv.války: "Brestská pevnost"

   Pro bojovou morálku každé armády, která momentálně prohrává bitvy, jsou důležité příklady o odvaze, které přináší naději, že mohou později vyhrát válku. Jedním z takových příkladů je boj o Brestskou pevnost v červnu 1941.

   Brestská pevnost se nachází v městě Brest v Západním Bělorusku. Byla postavena v 19. století a měla sloužit k ochraně západních hranic Ruska. Celková plocha pevnosti činí 4 km2, délka obranných valů 6,2 km. Má čtyři obranné zóny, s tím, že nejlépe chráněnou část, tzv. Citadelu, tvoří dvoupodlažní kasárna, dlouhá asi 2 km. Její valy jsou zhruba 2 m silné a pevnost mohla poskytnout útočiště až 12-ti tisícům vojáků se zásobami a municí. Za první světové války v roce 1915 byla některá obranná zařízení zničena.

   V roce 1941 spustil Adolf Hitler operaci Barbarossa. Pevnost Brest v té době době chránily dvě sovětské divize o sedmi tisících mužích. Nacházelo se zde dále na 300 rodin důstojníků, nemocniční a logistický personál. Ráno 22. června byla pevnost napadena německou armádou v síle skoro 20 000 mužů. Plán byl obsadit Brest do dvou hodin od zahájení útoku, neočekávaně však začalo její krvavé obléhání, které trvalo několik dní. Posádka pevnosti se přes obrovskou přesilu odmítla vzdát a bojovala o každý metr.

   Rudoarmějcům se podařilo zlikvidovat německé oddíly, které pronikly do centra pevnosti a zaujali obranu v kasárnách, různých stavbách, rozvalinách, příkopech a zákoutích. Teprve za čtyři dny se Němcům podařilo obsadit okolní opevnění a ruští vojáci se stáhli do Citadely.  V té době jen 400 obránců pod velením majora Gavrilova odráželo několik útoků denně. Pevnost již neměla žádné potraviny a hlavně zoufale chyběla voda.  29. června Němci zahájili urputný dvoudenní útok a za pomoci neustálého bombardování se jim nakonec podařilo Citadelu obsadit. 

   Major Gavrilov byl zajat, když posledním ručním granátem zabil německého vojáka. Zajetí se mu podařilo přežít. Po válce obdržel vyznamenání Hrdina Sovětského svazu, zemřel v roce 1979. V roce 1965 obdržel Brest titul Město hrdina.  O obraně pevnosti byl v roce 2010 v koprodukci Ruska a Běloruska natočen film "Brestská pevnost". Autoři se v něm celkem věrně snaží o zobrazení průběhu celé bitvy bez obvyklého patosu.

   Obrana Brestu se stala jednou z prvních významných bojových střetnutí Velké vlastenecké války. Při dobývání pevnosti padlo 482 německých vojáků a na 2 000 sovětských.  Rudá armáda přesto ukázala, že dokáže být odhodlaným protivníkem. Z vojenského hlediska neměla bitva žádný význam, hlavní síly německých vojsk pevnost prostě obešly a pokračovaly dál v operaci Barbarossa. Pro morálku sovětské armády a celé země však obrana Brestské pevnosti nepochybně význam měla.

Zdroje:

Dokumentární seriál "Sovětská bouře", díl "Operace Barbarossa"

Portál Vojna.net

http://www.vojna.net/portal/viewtopic.php?t=660

Wikipedie, otevřená encyklopedie, stránka se zobrazí kliknutím na obrázek

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Šik | středa 8.4.2015 19:30 | karma článku: 22,84 | přečteno: 2286x