Za Černého Petra si můžete sami, tlusťoši

Obézní patří mezi rizikovou skupinu většiny civilizačních chorob. Tloušťka samotná je nemoc, která dotyčnému působí komplikace fyzické i psychické. Části veřejnosti je úplně jasné, že si za ni může sám.

Černý Petr je karetní hra, která končí v okamžiku, kdy hráči zůstane v ruce poslední list s obrázkem stejného jména. Nemusí se u ní počítat, číst ani mluvit, zvládnou ji také malé děti. Podstatou kdysi populární hry je, že účastník, který má smůlu, že na něho vyšla nešťastná karta, prohrává. Černý Petr proto v čase zlidověl a je uváděn v různých souvislostech.

V případě čínského viru patří obézní lidé do rizikové skupiny. Takovým pacientům hrozí, že jim v ruce zůstane Černý Petr. Pokud se nakazí a mají příznaky, existuje velká pravděpodobnost komplikací při léčbě. Záběry z jednotek intenzivní péče ukázaly, že právě s obézními mají zdravotníci nejvíce práce. U ventilace je musí obracet při výměně různých hadiček, přístrojů, také kvůli hygieně a minimalizaci vzniku proleženin. Z kamer a fotoaparátů je zřejmé, že na takové úkony jedna sestra nestačí. 

Ve veřejném prostoru zaznívají občas jednoznačné soudy. Mohou si za to sami. Cpou se škodlivými tučnými potravinami, pijí sladké nápoje, nesportují. Závěr: Žijí nezdravým způsobem života, jak se jenom takhle mohli zřídit. Tlusťoši.

Z vyjádření, která si lze přečíst v internetových diskuzích a v komentářích k postům na sociálních sítích se zdá, že žijeme ve státě, kde jsou samí zdraví a odolní jedinci, kteří sportují a žijí zdravým životním stylem. No, ono je více těch, kteří o zdraví umí hlavně hezky mluvit. Příkladem budiž, že někdo zdůrazňuje, jak ujede každou neděli sto kilometrů na kole, dvakrát týdně jde na hodinu do fitka a na zimní dovolené sešupajdí několikrát kopec na lyžích. Většinou se zapomene zmínit, že doma každý večer mlaskne sedmičku vína po stresujícím dni v kanceláři  nebo v autě a o sobotách griluje hamburgry jak o život, přičemž je zalévá vydatně vychlazeným pivem. To zřejmě nemá úplně se zdravým životním stylem mnoho společného. Zato jde o dobrý základ pro obezitu ve středním věku, kde břicho nemilosrdně roste každému, kdo nezmění celoživotní stravovací návyky.

Pro ty, kterým se to zdá hloupost, trochu statistiky.

Podle údajů Státního zdravotního ústavu je obezitou v České republice postiženo 25% žen a 22% mužů. Nadváha představuje problém pro 50% populace středního věku. Z dat Českého statistického úřadu o životních podmínkách domácností vyplývá, že žádné sportovní aktivitě se nevěnuje 40% dospělých. Ovoce a zeleninu konzumují pravidelně ženy ve 21,4% a muži dokonce jen ve 12%.

S tím souvisí výskyt rakoviny tlustého střeva ve které, díky preventivním programům, už nepatříme k nejhorším státům na světě, ale v první desítce se statečně držíme. Zato boj s cukrovkou druhého typu, u něhož je obezita nejčastější příčinou, se nám moc nedaří. Trpí jí každý desátý Čech.

Když k tomu přičteme tradiční přední místa na světě ve spotřebě piva, tvrdého alkoholu a v kouření, což rovněž dokonalému životnímu stylu příliš neprospívá, vzniká legitimní otázka: Na koho vlastně prst přísného soudce ukazuje? Ve výsledku častokrát sám na sebe.

Pivo dělá hezká těla (citát neznámého autora)

Navíc. Kdo má právo soudit tlouštíka, když neví příčinu jeho obezity? Možná taky kdysi sportoval, při cyklistice spadl z kola a po úrazu se nemohl hýbat. Třeba se mu zhroutil vztah a nedokázal se s ním vyrovnat jinak, než jídlem. Nebo má vysoce stresující práci, která mu neumožní se hýbat. Tlustý byl kdysi také štíhlý, jenomže se v čase stala nějaká událost, která zavinila další okolnosti, jež postupně a plíživě jeho postavu změnily.

Je jasné, že sportující hubeňouři, kteří nyní na zdraví ohrožení nijak nejsou, mají aktuálně menší šanci čínským virem onemocnět. Kolik takových ve skutečnosti je, žádná statistika neuvádí. Daleko větší šanci však do skupiny tlusťochů spadnout má  nebo v dohledné době mít bude, nezanedbatelná část populace. Přestože si vzhledem k aktuálnímu věku a skutečnosti, že se cítí momentálně dobře, podobnou změnu nepřipouští. 

Jinými slovy: Černého Petra sice momentálně v ruce nedrží, ale směřují do skupiny, kde se jeho obrysy v mlze budoucnosti docela slušně rýsují. Proto komentáře, směřované k našim spoluobčanům, kteří obezitou trpí, působí od jejich hyper dokonalých soudců značně komicky.

Mimochodem. Varující je celková spotřeba potravin, která za rok 2019, oproti roku 2018, vzrostla o 6,9 kg na jednoho obyvatele. Jeden pán v televizních novinách pronesl, že jeho se to netýká a takové množství spořádal někdo jiný. Hm, kdo?

Tak my si v té naší malé české kotlince žereme. Dokonce i mezi sebou navzájem.

Zdroje:

Nadváha a obezita, zdroj: Státní ústav národního zdraví:

http://www.szu.cz/tema/podpora-zdravi/nadvaha-a-obezita-1

Průměrný Čech trpí mírnou nadváhou, zdroj: Český statistický úřad:

https://www.czso.cz/csu/czso/prumerny-cech-trpi-mirnou-nadvahou

Spotřeba potravin byla nejvyšší od vzniku Česka, zdroj: Kurzy.cz

https://www.kurzy.cz/zpravy/568800-01-12-2020-spotreba-potravin-byla-nejvyssi-od-vzniku-ceska/

Náhledová fotografie použita z Pixabay.com:

https://pixabay.com/cs/photos/k%C3%A1va-kav%C3%A1rna-tabulka-j%C3%ADdlo-p%C3%ADt-2242212/

Autor: Jan Šik | sobota 12.12.2020 18:00 | karma článku: 42,51 | přečteno: 21871x