Tajné politické společnosti: Ku-klux-klan

Některé tajné společnosti rychle vzniknou a hned zaniknou, jiné přežívají dlouhý čas, často v ilegalitě a profilují se v průběhu doby různým způsobem. To je i případ tajné militantní organizace známé pod zkratkou tří písmen: KKK.

 

Na Štědrý den roku 1865 v Pulaski, stát Tenesee v USA, založilo šest bývalých jižanských důstojníků sdružení veteránů. Jeho slova jsou odvozena od řeckého kyklos (kruh), latinského lux (světlo) a skotského klan (společnost svázanou pokrevními svazky). Tito muži se projížděli v noci městem, zahaleni v bílých řízách a se špičatými kápěmi na hlavách. Jejich přestrojení mělo znamenat, že jde o mrtvé vojáky Konfederační armády vracející se ze záhrobí, kteří zahynuli ve válce Severu proti Jihu. V této podobě strašili černošské obyvatelstvo.

   V dalších městech se objevili následovníci. Byl tak položen základ společnosti, známé jako Ku-klux-klan. Tato hned začala prosazovat nadvládu bílých, rasovou segregaci, antisemitismus, původně antikatolicismus, později antikomunismus a odpor k nebělošskému přistěhovalectví. Většinou používala teroristické a násilné metody, zejména vůči černošskému obyvatelstvu. Od svého založení se postupně stávala agresivnějším, pořádala trestné výpravy a zabíjela. V roce 1871 americký Senát odhlasoval zákon, kterým organizaci rozpustil, to už měla 500 000 členů a zůstalo za ní skoro 5 000 obětí.

 Potom se na chvíli její příznivci odmlčeli, dokud ji v zimě 1915 neoživil bývalý metodistický kazatel reverend William Joseph Simmons. V tomtéž roce byl natočen tříhodinový film "Zrození národa", který byl zvláštní tím, že vytvořil spoustu holywoodských standardů, např. dramatické záběry zblízka, paralelní dějové sekvence, různé střihové techniky, apod.. Je rovněž označován za první historický epos, který líčí válku Severu proti Jihu. Měl obrovský úspěch, ale vyvolával protichůdné reakce, protože jeho silný propagandistický náboj nešlo přehlédnout. Mimo jiné opěvoval významně i působení KKK.

   Organizace využila vlnu nadšení, který film vyvolal a začala znovu hlásat nenávist proti černochům, židům, pacifistům, zkrátka všem, kteří se něčím odlišovali. Postupně se stala nezanedbatelnou politickou a finanční silou. Ku-klux-klan po celé zemi pořádal přednášky, vydával brožury, zřizoval místní pobočky. Požáry katolických kostelů, noční jízdy, tajné soudy a lynčování nebyly zdaleka už jen záležitostí jižních států USA. V roce 1925 měla organizace již 5 miliónů členů. Podařilo se jí proniknout i do politiky, v jejich řadách bylo jedenáct guvernérů a mnoho senátorů.

   Nakonec se tato společnost postupně sama začala rozkládat z důvodu finančních problémů a řady vnitřních osobních rozporů. Po druhé světové válce ho mnoho členů opustilo, ale xenofobní nálady byly dále rozdmýchávány z důvodu přílivu nových imigrantů. Jako novinka se objevily pumové atentáty. V období bojů za občanská práva černošského obyvatelstva, mezi lety 1954-1966, jich bylo kolem stovky. Ku-klux-klan měl v roce 1966, kdy ho státní moc USA s konečnou platností zakázala, už jen 60 000 členů.

Je až s podivem, že k jeho útlumu došlo. Měl totiž vytvořenou dokonalou strukturu a organizaci, kterou řídil generální štáb v čele se svým říšským čarodějem. Vycházel z řady náboženských nebo rytířských rituálů a vytvářel i své vlastní. Významným symbolem KKK je například hořící kříž. Dnes již nemá Ku-klux-klan zdaleka takovou sílu. Na mnoha místech, zejména na starém Jihu, se však jeho tradice potají přiživují dodnes a to v podobě militarizovaných skupinek neonacistického typu. K jeho opětovnému vzestupu může stačit málo.

 

 

Organizace Ku-klux-klanu:

Nejvýše postavený byl "říšský čaroděj" nebo "císař", podporovaný "císařskou radou";

V čele státu stál "Velký drak", v čele okresu "Velký titán", v čele provincie "Velký obr";

Níže postavené hodnosti byli "Kyklop", "Fůrie", "Upír";

Další funkce "Klabee" (pokladník), "Kleagle" (rekrut), "Kligrapp" (sekretářka), "Kludd" (kaplan).

Přísaha členů Ku-klux-klanu:

Úvodní formulace Velkého Kyklopa:

"Nikdy nezapomínejte, že věrnost přísaze je čest, život, štěstí a její porušení znamená hanbu, neštěstí a smrt".

Odpověď nových členů:

"Věřím v boha a v zásady křesťanského náboženství".

"Věřím ve věčnou odluku státu a církve".

"Věřím, že láska k americké vlajce následuje hned za láskou k bohu".

"Věřím ve svobodnou a veřejnou školu jako v úhelný kámen každé dobré vlády".

"Věřím v řád a zákon".

"Věřím v naprostou nadřazenost bílé rasy".

"Věřím v nezbytnost chránit čistotu a ctnost žen".

"Věřím v nutnost omezit přistěhovalectví".

"Věřím, že mezi kapitálem a prací musí být navázány užší vztahy".

"Věřím, že jako Američan musím mít v této zemi větší práva než lidé z ciziny".

Závěrečná formulace Velkého Kyklopa:

"In mind, in body, in spirit and in life" (v mysli, na těle, v duchu a v životě)

Zdroje:

Kniha "Tajné společnosti", pod autorským vedením Jean-Francois Signiera, v českém jazyce vydána v roce 2007

Web YouTube.cz, film "Zrození národa" z roku 1915, USA, režie: D.W. Griffith

https://www.youtube.com/watch?v=302YMeiDSrI

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Šik | pondělí 7.9.2015 19:30 | karma článku: 18,95 | přečteno: 2069x