Recenze: kniha Operace Redwing, autor Marcus Luttrell

Navy SEALs je vojenský útvar zvláštních sil Námořnictva USA, jehož mottem je: "Jediný snadný den byl včera !".  Operace Redwing byla neúspěšnou bojovou akcí této jednotky a pojednává o ní kniha jejího přímého účastníka.

   Recenzované dílo je z roku 2007, u nás bylo vydáno jako elektronická kniha nakladatelstvím Omnibooks v prvním vydání v roce 2013 o 295 stranách, přeložili Daniel a Vlastimil Dominikovi. Žánrově je zařazena v kategorii literatury faktu jako válečné příběhy. Originální název knihy je Lone Survivor a jejím autorem je Marcus Luttrell. Jde o příslušníka speciální jednotky Navy SEALs, který v ní popisuje svou účast na tajné misi v afgánských horách, která nevyšla. Za hrdinství v boji vyznamenal americký prezident George Bush Marcuse Luttrella Námořním křížem, jeho nadřízený v operaci poručík Michael Murphy obdržel in memoriam nejvyšší vyznamenání Medaili cti.

   Začátkem června 2005 vysadil v noci vrtulník čtyři příslušníky amerických Navy SEALs do oblasti v afgánských horách. Jejich úkolem bylo zajmout nebo zabít známého teroristu. V průběhu operace Redwing však byli nečekaně postaveni před rozhodnutí, které mělo nakonec vliv na to, že byli odhaleni a přepadeni ozbrojenou skupinou Talibánu. Po 24 hodinách naživu zůstal pouze Marcus Luttrell, přes urputný odpor jeho spolubojovníci zahynuli, stejně jako velká část jejich záchranné jednotky. Šlo o největší ztrátu životů v celé historii Navy SEALs.

   V první třetině knihy autor popisuje svoje mládí a důvody vstupu do amerického námořnictva. Následně se věnuje podrobnému líčení výcviku u elitní jednotky, který nedokončí téměř 75 % uchazečů. Uvádí hlavní věci, na které je ve výcviku kladen důraz. V první řadě je to týmová spolupráce a drsný trénink, díky kterým má tato skupina tak vynikající výsledky. Další části knihy je o operaci Redwing samotné, věrně líčí její přípravy, samotný průběh, neúspěšný konec a záchranu autora knihy.

   Kniha se velmi lehce a dobře čte. Téměř na každé stránce je vidět, že ji píše člověk, který doslova a do písmene pro svou zemi skutečně cedil svůj pot, krev i slzy. Nejde jen o přímé svědectví účastníka, je to osobní prožitek, který je do ní vložen. Samotný příběh je proto velmi uvěřitelný a to přes spoustu pochybností, které zmiňuji dále. To ale nic nemění na tom, že Marcus Luttrell má i mou hlubokou úctu za to co dokázal a čím si prošel. A nebylo toho rozhodně málo, i proto se mě kniha líbila. Její děj je zajímavě vygradován od začátku až do konce, nudit se rozhodně nebudete.

   Myslím si, že autor má černobílé vidění světa a některé jeho názory vnímám jako jednoduché. Toto  dílo  je sice o odvaze, obětování, cti a vlastenectví, ale v jeho závěru je i o obrovském patosu a nepochybujícím obdivu ke státním institucím a autoritám. Přesto, nebo možná i právě proto, se vyplatí knihu přečíst. Podle knihy byl v režii Petera Berga natočen v roce 2013 film, v českých kinech uveden pod názvem "Na život a na smrt" v hlavní roli s Markem Wahlbergem. Jde o efektně provedenou podívanou, které se v závěru rovněž nevyhnula zjednodušená politická propaganda. 

   Předností díla je samotný příběh přímého účastníka. Dialogy se v něm objevují poskrovnu, autor často hovoří sám se sebou nebo uvažuje nad různými situacemi a je to tak ku prospěchu celkového vyznění knihy. Mohu ji proto doporučit vášnivým fanouškům speciálních jednotek a moderní válečné literatury, oslovit však může i ty, kteří mají rádi literaturu faktu nebo příběhy o boji člověka v extrémních situacích. Pokud budete zrovna upoutáni nedobrovolně na lůžko z důvodu choroby, ať už doma nebo v nemocnici, sáhnout po této knize může být dobrým počinem.       

Moje hodnocení: 80 %

Knihu lze zakoupit v elektronické podobě do Vaší čtečky ve formátech ePUB, Mobi nebo PDF za 189,- Kč na Knihy.iDnes.cz:

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Šik | pondělí 20.4.2015 19:46 | karma článku: 12,75 | přečteno: 1278x