Recenze: Audiokniha Deset malých černoušků, autor Agatha Christie

Klasický detektivní příběh s vraždou má vždy oběť a pachatele. Některé mají překvapivé rozuzlení zápletky. Na jeho konci s překvapením zjistíte, že se nemusí všechno odehrávat podle předem zaběhaných schémat.

 

Autorkou knižní předlohy je Agatha Christie, pravým jménem Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová. Narodila se 15. září 1890, Torquay, Velká Británie, zemřela 12. ledna 1976 ve Wallingfordu. Byla anglickým tvůrcem světově proslulých detektivních příběhů. Dnes je považována za světově nejznámější spisovatelku všech dob, v počtu prodaných knih ji předstihl jen William Shakespeare. Recenzovaná audiokniha byla vydána nakladatelstvím Tympanum v roce 2008, trvá 8 hodin 12 minut a čte ji Vladimír Čech.

Deset malých černoušků hostil děda Vševěd, jeden z nich se zakuckal, zbylo jich jen devět.                                  

Devět malých černoušků chtělo sypat kosům, jeden se včas nevzbudil, zbylo jich jen osm.             

   Děj románu se odehrává na ostrově Černoch, na konci třicátých let 20. století. Na něm se v luxusním sídle sejde na pozvání anonymního muže deset lidí z různých sociálních vrstev. Při úvodní večeři se spustí gramofon s hlasem neznámého hostitele, který každého hosta obviní z úmyslného zavinění smrti nějaké osoby. Podle předem připraveného plánu pak všichni začnou být postupně zvláštními způsoby zabíjeni. Jejich záhadná úmrtí se přitom řídí jednotlivými verši dětské říkanky Deset malých černoušků.

Osm malých černoušků vyšlo si hrát před dům, jeden z nich se potloukl, zbylo jich jen sedm.                                  

Sedm malých černoušků šlo naštípat klest, jeden z nich se posekal, zbylo jich jen šest.

   Klasika detektivního žánru, tím je řečeno vše. Agatha Christie je první dámou tohoto oboru a nikdo nemá šanci ji dostihnout. Není to jen o tom, že její romány jsou psány relativně jednoduchým jazykem a neuvěřitelně lehce se čtou. Autorka svými díly vytvářela a zároveň i bourala nepsaná spisovatelská pravidla vyšetřování zločinu a vzorové postavy detektiva, svědků, pachatele nebo oběti. Při četbě její knihy, pak často žijeme v omylu, že stoprocentně víme kdo je vrah. Pak přijde její nečekaný závěr a připadáme si buď jako naprostí idioti nebo jen vykřikneme, "To není možné!".

Šest malinkých černoušků chtělo vybrat med, čmelák píchl jednoho, zbylo jich jen pět.               

Pět malinkých černoušků k soudu spolu míří, jeden z nich se soudcem stal, zbyli jenom čtyři.

Deset malých černoušků má přesně v tomto smyslu překvapující konec. A i proto, že jde o jeden z nejznámějších příběhů detektivního žánru, tak se hrál v desítkách světových divadel a dočkal se i pěti filmových verzí. Čím je vlastně tento román tak zvláštní? V recenzi to samozřejmě neprozradím. Znalci Agathy Christie nebo čtenáři jejich detektivek to ví. Je ovšem možné, že se najde někdo, kdo dosud dílo nečetl nebo neviděl, ale i tak si odhalit zápletku nedovolím. Můžete si ji poslechnout v audioknize, kterou čte Vladimír Čech.

Čtyři malí černoušci nechali všech pří, jeden z nich šel pasti klást, šli do světa tři.                    

Tři malincí černoušci šli ulovit lva, medvěd sežral jednoho, zbyli jenom dva.

   Byla sice namluvena již před nějakým časem, ale je znát, že ji měl v rukou pravý profesionál. Herec Vladimír Čech, kterého proslavilo zejména moderování soutěže Chcete být milionářem?, se narodil 6. července 1951 a ve věku 61 let zemřel 22. března 2013. Měl velmi osobité charisma, které zúročil v devadesátých letech i jako politik, kdy byl členem České národní rady. Dostával řadu rolí v dabingu a měl nádherný, jen velmi lehce chraplavý hlas, který byl možná tak hezky zabarvený kvůli jeho úsměvu, který jeho tvář snad nikdy neopouštěl.

Dva malincí černoušci chodili dvě hodiny, jeden klesl na skále, a tak zbyl jen jediný.                                          

Jeden malý černoušek vztek měl na svět zrádný, proto se sám oběsil - a tak nezbyl žádný.

   Jistě se lehce usmíval i při čtení této audioknihy, cítíte to z každého jeho slova. Říká tím posluchači, aby bral celý příběh s trochou nadhledu. Podle mého názoru to byl určitě i záměr spisovatelky. Herec tak zvolil způsob, kvůli kterému poslech oceníte, stejně jako jednotlivé hudební předěly nebo zvuky, které text vhodně doplňují. Mě se zpracování hodně líbilo, uvítal bych možná jen delší a barvitější hudební složku. Jestliže zvolíte tuto starou anglickou detektivku jako společníka pro podzimní večery, tak se usaďte v hlubokém křesle se sklenicí whisky v jedné a doutníkem nebo dýmkou v druhé ruce. Její poslech si nechte přerušovat občas praskajícími hořícími poleny v krbu. A nemáte-li krb, zapalte si alespoň svíčku s vůní jedle nebo cedrové dřeva a zapněte si topení. Vyjde to skoro nastejno a iluze stylového prostředí bude dokonalá.

Moje hodnocení: 80 %

Audioknihu lze zakoupit ve formátu mp3 za 349,- Kč na www.audiotéka.cz. Kliknutím na dále uvedené logo přejdete na stránku k jejímu nákupu. Zde si můžete i poslechnout ukázku.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Šik | středa 2.9.2015 19:30 | karma článku: 10,02 | přečteno: 357x