Odstřelovači: Ljudmila Michajlovna Pavličenková

V počtu oficiálně udávaných zásahů předstihla i Vasilije Zajceva. On vynikl v rozvalinách Stalingradu, ona byla úspěšná v jiném městě postiženém II. světovou válkou. Na Krymském poloostrově v Sevastopolu.

   Ljudmila Michajlovna Pavličenková se narodila 12. července 1916 v Bílé Cerekvi na Ukrajině a zemřela 27. října 1974 v Moskvě, Rusko. Dětství kvůli otcově zaměstnání (důstojník NKVD) strávila na různých místech. Už od mládí se jí líbily zbraně a soutěže, s chlapci závodila ve střelbě z praku. Po ukončení střední školy nastoupila do kyjevského závodu na výrobu optických zařízení "Arsenal". V té době se nechala zapsat do střeleckého kroužku, v kterém vynikala ve střelbě z malorážky. Pak začala studovat na fakultě historie Kyjevské univerzity. Válka ji zastihla na prázdninách v Oděse u moře, před posledním semestrem.

Ljudmila Michajlovna Pavličenková

   Ihned se přihlásila jako dobrovolnice do Rudé armády se žádostí o přidělení k odstřelovačům. Vyhověli jí a přiřadili k 25. Čapájevské divizi, která měla bohatou historii z dob občanské války v Sovětském svazu. V té době začalo sovětské velení přijímat ženy na frontu. Jedním z cílů bylo zahanbit dosud prohrávající muže a dát jim tak větší motivaci. Na pořádný výcvik nebyl čas, takže jí přímo v první linii zaškoloval další slavný ruský sniper Vasilij Kovtun. Hned při první akci zastřelila dva Němce. V bojích o Oděsu, které trvaly dva a půl měsíce, se začala rodit legenda o ženském odstřelovači.

   Po dobytí Oděsy byla Pavličenková stažena k obraně Sevastopolu. Tam se střetla poprvé s německým sniperským esem. Její vítězný souboj s ním trval dva dny. Údajně, když pak prohledávala jeho mrtvolu, našla záznam o čtyř stech zabitých francouzských, britských a sovětských vojácích. Účastnila se i průzkumných misí a z jedné je skoro neuvěřitelná historka o jejím boji s desítkou nepřátel, které všechny pobila střelbou z lehkého kulometu. Na Krymském poloostrově strávila těžkých osm měsíců.

Nejlepší ženský sovětský odstřelovač II. světové války

Když ho opouštěla s posledními vyčerpanými obránci Sevastopolu ve člunu, měla na svém kontě přes tři stovky zásahů. Z toho 36 německých odstřelovačů, na něž se specializovala. Při evakuaci utrpěla středně těžké zranění, které jí způsobil minomet. Krátce se sice ještě, po několika týdnech léčení, vrátila na frontu. Jenže to už jí sovětské velení stáhlo hluboko do týlu. Stala se příliš cenná pro propagandu Rudé armády, která ji potřebovala hlavně pro zvednutí bojové morálky u stále ještě ustupující armády. 

Poštovní známka vydaná na počet Ljudmily Pavličenkové v roce 1976

Byla povolána do Moskvy, kde se dozvěděla, že se stala členkou delegace Mezinárodního svazu mládeže do Velké Británie, Spojených států a Kanady. Ve Washingtonu ji přijal prezident Roosevelt a stala se vůbec prvním občanem SSSR, který vstoupil do Bílého domu. Účastnila se řady setkání a tiskových konferencí. Jejich cílem byla podpora otevření druhé fronty západními spojenci, Pavličenková tak svým malým dílem přispěla k urychlení konce II. světové války. Před odjezdem se v Holywoodu setkala s Charlesem Chaplinem, u kterého zanechala velký dojem. Po návratu ze světa ji sovětské velení jmenovalo do funkce ředitelky školy pro odstřelovače nedaleko Moskvy.

   Na frontu se již nikdy nevrátila. V roce 1943 obdržela vyznamenání Hrdina Sovětského svazu. Koncem války dostudovala a po odchodu z armády v roce 1953 se provdala a založila rodinu. Ve svých 58 letech nečekaně podlehla mozkové příhodě. Roku 2015 byl v režii Sergeje Mokrického, natočen film "Bitva o Sevastopol", který líčí její životní osudy. Jako u většiny válečných filmů se režisér nevyhnul určitému patosu, přesto celkem věrohodně popsal její motivaci a chování v boji, které ukázalo obrovskou nenávist odstřelovačky vůči vojákům německé armády. Film ji také vylíčil jako chytrou, vzdělanou a krásnou ženu. A tou Ljudmila Pavličenková nad vší pochybnost byla.

Oblíbená odstřelovačská puška Tokarev SVT-40 Ljudmily Pavličenkové

Oficiálně udávaný počet zásahů: 309 nepřátelských vojáků, z toho 36 odstřelovačů.

Vyznamenání: Za obranu Oděsy, Za bojové zásluhy, Gold Star, Leninův řád, Hrdina Sovětského svazu

Zdroje:

Web "Wikipedie", odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ljudmila_Pavli%C4%8Denkov%C3%A1

Web "CSFD", odkaz: http://www.csfd.cz/film/397973-bitva-o-sevastopol/prehled/

Web "Portál Vojna.net", odkaz: http://www.vojna.net/portal/viewtopic.php?t=1780

Web "Druhá světová válka.cz", odkaz: http://www.druhasvetova.mzf.cz/?p=zajimavosti_clanky/Tri_nejuspesnejsi_odstrelovaci_druhe_svetove_valky

Web "Tv.nova.cz", odkaz: http://tn.nova.cz/clanek/magazin/historie/lide/nejlepsi-zena-sniperka-dokazala-zabit-309-muzu.html

YouTube.cz, trailer k filmu "Bitva o Sevastopol", odkaz:

YouTube.cz, krátké video "Ljudmila Pavličenková mluví v New Yorku", odkaz:

YouTube.cz, ruský dokument "Ljudmila Pavličenková", odkaz:

Předchozí články série Odstřelovači:

Vasilij Zajcev, odkaz: http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=532564

Carlos Norman Hatchcock, odkaz: http://blogadmin.idnes.cz/admin/c/533798/preview-page.html

Josef Allerberger, odkaz: http://blogadmin.idnes.cz/admin/c/534358/preview-page.html

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Šik | pondělí 25.7.2016 19:00 | karma článku: 30,01 | přečteno: 6404x