Odstřelovači: Josef Allerberger

Byl druhým nejlepším německým odstřelovačem ve II. světové válce. Ve výcviku i v boji měli Němci možná nejlepší snipery ze všech válčících stran a on k nim bezpochyby patřil.

   Josef "Sepp" Allerberger se narodil 26. září 1924 ve Wals-Siezenheimu ve spolkové zemi Salzbursko v Rakousku a zemřel 2. března 2010 tamtéž. Narodil se v dělnické rodině, jeho otec byl truhlářský mistr, který bojoval v první světové válce. Sepp se vyučil rovněž truhlářem, s tím, že jednou převezme otcův podnik. Není o něm známo, že by se ve svém mládí věnoval střelbě nebo lovu, takže je pravděpodobné, že střelecké dovednosti získal až ve službě v armádě. Na podzim roku 1942 se dobrovolně přihlásil do Wermachtu.

   Po absolvování základního výcviku byl v osmnácti letech v únoru 1943 povolán ke Gebirsjager do Kufsteinu, tedy jednotce horských myslivců, což je název pro německé a rakouské pěchotní vojsko, speciálně vycvičené pro boj v horském terénu. Mezi jejich známé označení patří symbol Alpské protěže. Po dalším šestiměsíčním výcviku se stal Josef Allerberger obsluhou kulometu MG42. Sloužil u 3. Horské divize, 144. pluku. U stejné divize sloužil i nejlepší německý odstřelovač Matthäus Hetzenauer. Allerberger i Hetzenauer se časem stali přáteli.  

   Seppova první bojová zkušenost v červenci 1943 ve strži u Redkina na území tehdejšího Sovětského svazu byla poznamenána strachem, že kulometčík je vždy ten nejohroženější v bitvě, protože je hlavním cílem dělostřelectva, minometů a odstřelovačů. Při bitvě o Stavropol byl po zranění v rekonvalescenci čtrnáct dní. V té době našel sovětskou opakovací pušku Mosin-Nagant, vzor 1891/30, která patřila k výzbroji sovětských vojsk. Tuto pušku používal i nejslavnější ruský sniper Vasilij Zajcev. Sepp s ní začal trénovat.  

Obálka knihy "Na mušce lovce"

Jeho hlavní motivace byla stejná jako u každého vojáka. Přežít. Allerberger měl za to, že odstřelovač přežije rozhodně déle než střelec kulometu. V té době nebylo nic divného na tom, že německý voják trénoval střelbu s Mosin-Nagant. Několik německých odstřelovačů ji dokonce ve větší či menší míře používalo. Šlo o jednoduchou a účinnou zbraň, jejíž odstřelovačská varianta s optickým hledím se vyráběla od roku 1931, zůstala ve výzbroji po celou druhou světovou válku, až do konce šedesátých let. Jen v roce 1938 jich bylo vyrobeno skoro dvacet tisíc.

   Po obratu ve válce nastaly pro německou armádu tvrdé ústupové boje. V té době byl Josef Allerberger absolventem sniperské školy, po jejím skončení dostal pušku K 98K, Gewher 43. Hned v úvodu svého nasazení jako odstřelovač byl jeho první obětí sovětský sniper a ještě ten den další tři vojáci. Postupně se zúčastnil bojů v Rumunsku, Maďarsku, Polsku a Československu. U polského města Bielsko-Biala v jižním Polsku mu údajně polní maršál Ferdinand Schorner udělil Rytířský kříž, oficiálně to však nikdy potvrzeno nebylo.

   Při ukončení války se nacházel nedaleko Olomouce a protože věděl, že sovětští vojáci posílali německé zajatce do pracovních táborů na Sibiř, utekl domů do Rakouska, kam došel v červnu 1945. Stal se truhlářem, oženil se a měl dvě děti. V roce 2005 u nás vyšla kniha "Na mušce lovce", kterou s ním sepsal historik Albrecht Wacker. Josef "Sepp" Allerberger byl obyčejným člověkem a řadovým vojákem, který sice vstoupil do německé armády dobrovolně, ale nakonec chtěl jen přežít. Přestože ho spousta kamarádů poplácávala za jeho výkony po zádech, měl pocit odporu k tomu co dělal. 

Puška, kterou Allerberger používal

Oficiálně udávaný počet zásahů: 257 nepřátelských vojáků

Vyznamenání: Útočný odznak pěchoty, Zlatý odznak odstřelovače III. třídy, Rytířský kříž Železného kříže

Zdroje:

Web "Wikipedie", odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Allerberger                               

Web"Metapedie",odkaz:https://translate.google.cz/translate? hl=cs&sl=de&u=http://de.metapedia.org/wiki/Allerberger,_Josef&prev=search

Web "Databáze knih", odkaz: http://www.databazeknih.cz/knihy/na-musce-lovce-180969

Kanál You Tube, "Odstřelovači II. světové války", česká verze

Kanál You Tube, "The German sniper of WW2", anglická verze

Předchozí články série Odstřelovači:

Vasilij Zajcev, odkaz: http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=532564

Carlos Norman Hatchcock, odkaz: http://blogadmin.idnes.cz/admin/c/533798/preview-page.html

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Šik | pondělí 18.7.2016 19:00 | karma článku: 25,20 | přečteno: 6802x