Odstřelovači: Christopher Scott Kyle

Nejúspěšnější americký sniper ozbrojených sil Spojených států, který se po 11. září 2001 zapojil do války proti terorismu. Íráčtí povstalci mu přezdívali Ďábel a američtí vojáci Legenda.

 

Christopher Scott Kyle

   Chris Kyle se narodil 8. dubna 1974 Odessa, Texas, USA a zemřel 2. února 2013 Erath County Texas, USA. Přestože jeho otec pracoval u jedné telefonní společnosti, pohyboval se často v přírodě nebo na farmách. Když mu bylo osm let, dostal svou první pušku. Na pronajaté honitbě se naučil lovit holuby, krocany, bažanty a křepelky. Chris navštěvoval střední školu a po jejím dokončení se stal profesionálním jezdcem v rodeu. Jeho kariéra skončila potom, co si těžce poranil ruku. Po jejím uzdravení vedla jeho cesta do vojenské náborové kanceláře, protože po studiích chtěl sloužit v armádě.

Znak Seals

   Projevil zájem sloužit u jednotek zvláštních operací americké námořní pěchoty. Zpočátku byl kvůli zranění ruky z rodea odmítnut, ale nakonec se mu v roce 1999 podařilo dostat do tréningového programu BDU/S (Basic Underwater Demolition/SEAL). Jde o šestiměsíční výcvik jednotek SEALs, který je považován za jeden z nejtvrdších na světě. Akronym SEALs je odvozen z anglických slov SEa, Air a Land. Vyjadřuje všestrannost a schopnost tohoto útvaru provádět za jakýchkoliv podmínek specializované vojenské operace na moři, ve vzduchu i na zemi.

Americký odstřelovač v Íráku

   Po 11. září 2001 chtěl odjet do Afghánistánu, ale jeho jednotce bylo nařízeno čekat na další úkol. Ten přišel zanedlouho. Začínal s obvyklou misí SEALs, což je lokalizace a prohledávání lodí na moři, pašujících zboží do většiny zemí zatížených mezinárodními sankcemi. V březnu 2003 začala druhá válka v Íráku a tam ho čekalo jeho první nasazení. Předtím se ještě stačil oženit s Tayou, obchodní zástupkyní farmaceutické firmy z Oregonu. Po dobu této mise v Íráku se však do bojů nezapojil, jeho četa byla ponechávána v záloze. Po návratu domů se znechucením dokonce uvažoval o tom, že armádu opustí.

Znak Kylovy čety Seals byl vytvořen podle komiksu Mstitel

   Obětoval část své dovolené a absolvoval tvrdý odstřelovačský kurz. Po něm ho čekalo další nasazení, celkem se v Íráku účastnil čtyř turnusů. Během druhé bitvy o Fallúdži zabil čtyřicet nepřátelských vojáků. V Ramádí získal přezdívku Ďábel a byla na něj vypsána odměna ve výši 180 000 dolarů, zatímco vlastními vojáky byl titulován Legenda. Důvodem byl jeho výrazný podíl na řadě operací, zejména v ulicích měst, v nichž svou palbou poskytoval štít pro americké jednotky. Sám několikrát sotva vyvázl, dvakrát byl raněn a šestkrát se tak tak vyhnul výbuchům min nebo granátů.

Autobiografická kniha Americký sniper

   Chris Kyle používal poloautomatické pušky se zásobníkem: Mk-12, 5,56x45 mm a Mk-11 7,62x51 mm. Dále to byl Barret M-82, který v oblibě příliš neměl. Raději používal sniperskou pušku se zásobníkem 300 Win Mag, s níž zabil nejvíce nepřátel.  Nejvzdálenější zásah zaznamenal Chris Kyle na 2 100 metrů, Pentagon mu nakonec oficiálně přiznal 150 zabití. V roce 2009 odešel z námořnictva a s manželkou i dvěma dětmi se vrátil do Texasu. V civilu vedl bezpečnostní firmu, která se specializovala na výcvik odstřelovačů. V roce 2012 vydal autobiografickou knihu Americký sniper, podle ní byl v roce 2014 natočen v režii Clinta Eastwooda film s pěti nominacemi na Oscara.

   Po návratu z válečné zóny na něj dolehl stres, nějakou dobu hodně pil. Ve volných chvílích se věnoval válečným veteránům, které bral na střelnici. Jedním z nich, kterému pomáhal a jenž trpěl posttraumatickou poruchou, byl zastřelen 2. února 2013.  V roce 2009 média chtěla znát názor Chrise Kyla na akce SEALs proti somálským pirátům. Odpověděl slovy, které se staly sloganem jeho společnosti Craft International: "Bez ohledu na to, co vám tvrdí máma, násilí řeší problémy." Myslím si, že historie i okolnosti jeho smrti nám ukazují, že mámy se občas poslouchat mají.

Veřejnost v USA vnímá Chrise Kyla jako amerického hrdinu, záběry jsou z jeho pohřbu

 

300 Win Mag

Oficiálně udávaný počet zásahů: 150 mužů (jde o číslo potvrzené Pentagonem, uvádí se však, že během svých misí v Iráku zastřelil 260 lidí)

Vyznamenání: dvakrát Stříbrná hvězda, pětkrát Bronzová hvězda, dvakrát Medaile námořnictva a námořní pěchoty za zásluhy, Vyznamenání námořnictva a pěchoty Commendation

Zdroje:

Kniha "Americký Sniper - NAVY SEAL Chris Kyle" z roku 2012, autoři Scott McEwen a Jim Defelice

Web "Wikipedie.cz", odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Chris_Kyle

Web "en.Wikipedie.org:, odkaz: https://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Chris_Kyle&prev=search

Web "Youtube.cz": Trailer k filmu USA "Americký sniper" z roku 2014, v režii Clinta Eastwooda, odkaz:

Web "Youtube.cz": Televizní rozhovor s Chrisem Kylem, anglická verze, odkaz:

Předchozí články série Odstřelovači:

Vasilij Zajcev, odkaz: http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=532564

Carlos Norman Hatchcock, odkaz: http://blogadmin.idnes.cz/admin/c/533798/preview-page.html

Josef Allerberger, odkaz: http://blogadmin.idnes.cz/admin/c/534358/preview-page.html

Ljudmila Michajlovna Pavličenková, odkaz: http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=534802

Francis Pegahmagabow, odkaz: http://blogadmin.idnes.cz/admin/c/536833/preview-page.html

Simo Häyhä, odkaz: http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=544115

Autor: Jan Šik | pondělí 22.8.2016 19:00 | karma článku: 24,92 | přečteno: 2253x