Odstřelovači: Carlos Norman Hathcock

Americká sniperská legenda vietnamské války, přezdívaná Bílé pírko. Některé jeho příběhy jsou až neuvěřitelné. Nejen v USA se jeho jméno stalo téměř synonymem pro slovo odstřelovač.

   Zbrojní seržant Carlos Norman Hathcock II. se narodil 20. května 1942 v Little Rock v Aarkansasu, USA a zemřel 23. února 1999 ve Virginia Beach, Virginia, USA. Po rozvodu rodičů vyrůstal se svou babičkou a už od deseti let se účastnil lovů v místních lesích. V roce 1959, ve svých sedmnácti letech, vstoupil do námořní pěchoty. Od počátku byl velmi nadaným střelcem. Než se stal sniperem, vyhrál mnoho sportovních soutěží, například v roce 1965 vyhrál nad třemi tisícovkami příslušníků ozbrojených sil v prestižním Wimbledonském poháru na 1 000 yardů (cca 915 m). 

Zbrojní seržant Carlos Norman Hathcock II.

   Jako příslušník roty E, druhého praporu, 4. divize námořní pěchoty sloužil v Tichomoří. V roce 1966 nastoupil na svůj první turnus do Vietnamu, kde probíhal ozbrojený konflikt už od 1. listopadu 1955. Teprve tady nastoupil do kurzu pro odstřelovače, protože ti se v Pacifiku necvičili. Ve Vietnamu velmi brzy vynikl. V té době to byl nenápadný, usměvavý a drobný muž, vážil 55 kilo. Přesto se stal brzy postrachem příslušníků Vietkongu, kteří mu začali říkat Bílé pírko, protože měl ve zvyku nosit bílé pírko na svém mariňáckém klobouku.

   Jeho nejoblíbenější puškou se stala Winchester mod.70 Targer rifle s optickým zaměřovačem. V roce 1967 si nechal sestrojit u plukovního zbrojíře pušku z Browningova velkorážního kulometu M2 upravenou na jednoranovou funkci a doplněnou zaměřovacím dalekohledem. Náboje si upravil sám Hathcock. Dva vojáci mu pušku odnesli na kopec, vzal si jeden náboj a čekal na cíl celý den. Pak spatřil vietnamského vojáka, odhadl vzdálenost, sílu a směr větru. Zamířil asi sedm metrů od něj a stiskl spoušť. Zasáhl vojáka do hrudníku na vzdálenost 2 500 yardů (cca 2,3 km).

Carlos Hathcock při prvním turnusu ve Vietnamu v roce 1966

   Rekord byl překonán až o dvacet let později kanadským sniperem, který ovšem střílel z moderní odstřelovačské pušky a ne z upraveného kulometu. Ve druhém turnusu ve Vietnamu v roce 1969 měl pušku Remington M-700 se zaměřovačem Redfield. Přišel další úspěch. Po pět dní držel s desátníkem Johnem Burkem rotu pravidelné severovietnamské armády v zákopech. Nejdříve postupně postřílel všechny jejich důstojníky, šestý den to ostatní vojáci nevydrželi a rozprchli se na všechny strany. Během jejich útěku údajně zabil patnáct běžících mužů v intervalu jedné rány za 1,5 vteřiny na vzdálenost 750 metrů.

   Tato událost měla důsledek v tom, že Vietkong na něj vypsal odměnu. Nepřátelští odstřelovači pročesávali region, kde působil pod vedením jednoho, kterému Američané říkali Kobra. Z lovu na Hathcocka se stal několikadenní duel, který rozhodl jediný výstřel. Bílé pírko zachytil odlesk čoček protivníkovi optiky a Kobru trefil do hlavy tak, že náboj proletěl sokovým zaměřovačem jen několik okamžiků před tím, než mohl vystřelit sám. Tento zásah je přednášen v kurzech odstřelovačů po celém světě a později tuto akci použil Steven Spielberg ve filnu Zachraňte vojína Ryana.

Carlos Hathcock při výcviku

V září 1969 najelo jeho vozidlo na minu. Hathcock původně vyvázl bez zranění, ale přesto z hořícího vozidla vytáhl postupně sedm vojáků a přitom sám utrpěl popáleniny na 90 % těla, z čehož 40 % byly popáleniny 3. stupně. Tři týdny byl v kómatu. Po evakuaci do Texasu, kde se dlouho léčil, prodělal třináct transplantací kůže. Za tento čin byl navržen na Stříbrnou hvězdu, ale odmítl ji s tím, že to co udělal, byla jeho povinnost. I když nemusel, vrátil se do aktivní služby a pomohl založit prestižní školy odstřelovačů ve Virginii v Quantiku a ve Waynesboro. Stal se autorem řady příruček. 

   Většina jeho zásahů byla opředena příběhem, těžko říci, zda jsou všechny pravdivé. Američtí novináři ho nazvali smrtelnou zbraní Námořní pěchoty. Šlo o člověka, který měl výjimečné charisma i výsledky. Nakonec dosáhl nesmírné popularity. Svoje schopnosti, znalosti a zkušenosti dokázal využít k práci pro ostatní. V roce 1975 se jeho zdraví začalo zhoršovat z důvodu roztroušené sklerózy a proto byl z armády propuštěn. Po své smrti byl pohřben na vojenském hřbitově v Norfolku ve Virginii. Pro řadu odstřelovačů, kteří se ho snaží dodnes napodobovat, se stal vzorem. 

Jedna z pušek Carlose Normana Hathcocka vystavená v jedné ze škol

Oficiálně udávaný počet zásahů: 93 potvrzených mrtvých a 300 nepotvrzených zabití příslušníků     Vietkongu a Severovietnamské armády

Vyznamenání: Medaile cti, odmítl vyznamenání Stříbrná hvězda (a další, nepodařilo se mi dohledat)

Zdroje:

Kniha "Moderní američtí snipeři"", autor Chris Martin

Web "acwsaloon.cz":  

http://www.acwsaloon.cz/hotove/c/carlos_hathcock/carlos_hathcock.htm

Web "Wikipedie.cz":  

https://cs.wikipedia.org/wiki/Carlos_N._Hathcock

Dokument kanálu History "Hunting the Cobra and The Suicide Mission", anglická verze

 

Autor: Jan Šik | pondělí 11.7.2016 19:00 | karma článku: 25,00 | přečteno: 1857x