Kůrovec je jako virus

Les mají rádi snad všichni. Při pohledu na řadu zdevastovaných přírodních lokalit musí každého zabolet u srdce. Hlavní viník je kůrovec, se kterým člověk těžce bojuje.

   Lesy patří mezi naše přírodní bohatství. Díky rozmanitosti České republiky vypadají jinak v každém jejím koutu. Odborníci mluví o chybách ve skladbě porostů, zaměřené především na jehličnany. I tak, z pohledu běžného člověka, jsou tyto přírodní lokality pestré. Lidé mají lesy rádi z různých důvodů a proto mají úpornou snahu za každou cenu pomáhat. Ne vždy je pomoc dostatečně efektivní. Obdobná situace je dobře známa i z jiných zásahů člověka do přírody.

  Proč vlastně jsou lesy potřebné a oblíbené? Nejen kvůli dřevní hmotě. Česko patří mezi světové velmoci ve sběru hub, který je skoro národním sportem. Obdobně to platí třeba u borůvek nebo ostružin. Lesy jsou plícemi naší země, na to nepotřebuje nikdo žádné vědecké studie. Stačí se zhluboka nadechnout při vstupu do něj. Poskytují podmínky pro život rozličných druhů zvěře, hmyzu a rostlin. Zabraňují erozi půdy a dokáží udržet dnes tolik cennou vodu. Mají ještě jednu velkou devízu, která nebývá plně doceňována. Pomáhají člověku v boji se stresem.    

   V dokumentu České televize je ukázána část Šumavy, zasažená kůrovcem. Jehličnaté lesy zde příroda zařídila od prvopočátku, člověk však výrazně rozšířil jejich plochu. Kůrovec má teď možná vrátit počet dřevin na jejich původní úroveň. Také se zde praví, že uschlý les má pro svou budoucnost stejnou cenu, jako ten živý. Zdroj: Krajinou domova II (10/10) Jezerní hory, Česká televize, YouTube.cz

  Les je přírodní zázrak. Unikát, který je neuvěřitelně vnitřně propojen. Kdo ho někdy viděl hořet, určitě si všiml, jak oheň jednoduše přeskakuje mezi kořeny stromů. Je to kvůli tomu, že jsou zapleteny do sebe. Někteří specialisté na les dokonce tvrdí, že stromy mezi sebou komunikují přes kořeny jako po drátech. Dokáží si předávat informace o svém stavu nebo vnějších vlivech. Ač se to může zdát neuvěřitelné, jako by dokázaly mluvit specifickým jazykem.

   Pokud s takovým kořenovým systémem spolu opravdu jednotlivé stromy komunikují, měly by si umět předávat hromadně informace podobně jako lidé. Vlastně mají určité rysy shodné jako člověk. V případě překážky se jí při svém růstu vyhnou a vyberou si jinou cestu. Když dostanou ránu, teče jim míza, jejich krev, která zaschne a otvor zacelí. Silnější strom utlačuje slabší jiného druhu. U svého však pěstuje přátelství. Vyrábí a poskytuje potravu jiným a stejně tak si ji od jiných bere. Někdy násilím.

Peter Wohlleben je německý lesník a autor několika knih o přírodě. V knize Tajný život stromů píše o stromech jako o inteligentní entitě. V krátkém  videu je zachyceno několik jeho myšlenek, např. propojený kořenový systém považuje za síť, jakýsi lesní Internet. Patří k zastáncům samoléčby lesa při jeho boji s kůrovcem. Zdroj: upoutávka Inteligentní stromy, délka videa 2,55 min., YouTube.cz.

   Nepřítel stromů kůrovec. Je jako virus. Když jím člověk onemocní, může si vzít prášek a uzdravit se. Zapomíná však na vedlejší účinky, které mohou později vyvolat další nemoc. Přírodní metody jsou občas bezpečnější pro trvalé zdraví, jen vyžadují dlouhý čas. Lidé si zvykli, že lék přináší rychlé řešení. Když je bolí záda je pro ně pohodlnější vzít si třeba tabletu proti bolesti. Látka ihned zabere a je na chvíli klid. Jednodušší řešení než se zamyslet nad příčinou, která se odstraní pravidelným cvičením. 

   Pohled na zasažené lokality je hrozný. Vyvolává pocit nutnosti okamžité změny. Do lesa vyrazí těžké stroje a pustí se do kácení. Přitom rozjezdí hrabanku, lesní půdu. V takovém terénu se nově zasazené stromky těžko uchycují. Těžební činnost ničí živočichy a rostliny, které nejsou vidět, proto už z toho nebolí u srdce. Jenže kdyby přežili, možná by si s jejich pomocí les poradil sám. Na mrtvém dřevu by se zrodil nový život. Trvalo by to dlouho, déle než život člověka. Jenže člověk chce věci řešit hned.

Stromy jsou pro člověka důležité. Tak důležité, že si ani neuvědomuje jak. Les má ještě jednu vlastnost. Je nejkrásnějším a nejvhodnějším místem pro pohlazení duše. Pro ty, co do lesa nemohou hned vyrazit, uvádím odkaz na relaxační video. Zdroj: Relaxační hudba z lesa, délka videa 5 hodin, YouTube.cz.

Úvodní fotografie použita z Pixabay.com:

https://pixabay.com/cs/photos/k%C3%A1va-kav%C3%A1rna-tabulka-j%C3%ADdlo-p%C3%ADt-2242212/

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Šik | sobota 22.6.2019 18:00 | karma článku: 10,30 | přečteno: 348x